Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki doradcy do spraw nieruchomości

Polski rynek nieruchomości jest bardzo bogaty w różnego rodzaju oferty sprzedaży mieszkań, domów, biur czy innych zabudowań. W tego rodzaju biurach pracujące osoby zwane są agentami lub doradcami do spraw nieruchomości. Kiedyś zawód ten był regulowany odrębnymi przepisami prawa, co oznaczało obowiązek zdania egzaminu w celu zdobycia licencji upoważniającej do wykonywania zawodu.

Jak zostać doradcą do spraw nieruchomości?

W dzisiejszych czasach, by zostać doradcą do spraw nieruchomości, nie trzeba zdawać specjalnego egzaminu, który zezwoli na wykonywanie tego zawodu. Osoby pracujące w tej profesji obowiązuje konieczność posiadania ubezpieczenia OC i przestrzegania kodeksu etycznego. Każda z osób, która pracuje dla biura nieruchomości musi działać zgodnie z interesem zarówno biura, jak i osoby kupującej lub sprzedającej nieruchomość, a dodatkowo musi znać przepisy prawa. 

Praca doradcy do spraw nieruchomości

Doradca do spraw nieruchomości to osoba, która pomaga klientom w kwestiach związanych z inwestowaniem pieniędzy w zakup domu lub mieszkania. Do zadań doradcy należy: szukanie nieruchomości, które będą spełniały oczekiwania sprzedającego czy kupującego. Osoba pracująca w tym zawodzie musi świetnie znać rynek sprzedaży i kupna. Na bieżąco musi podnosić zdobyte kwalifikacje zawodowe oraz wykonywać wszystkie obowiązki ze szczególną starannością i zaangażowaniem. Doradca do spraw nieruchomości, to profesjonalny opiekun potencjalnego klienta, który jest zainteresowany kupnem lub sprzedażą nieruchomości. Osoba wykonująca ten zawód musi dokonać odpowiedniej prezentacji budynku, lokalu czy innej posiadłości. Doradca do spraw nieruchomości, to nie tylko opiekun, ale również osoba, która zadba o potrzeby i bezpieczeństwo klienta biura nieruchomości.

Zarobki doradcy do spraw nieruchomości

Osoba zatrudniona na tym stanowisku otrzymuje różnego rodzaju benefity m.in. służbowy telefon do celów prywatnych, opiekę medyczną, dofinansowanie do zajęć sportowych itd. Oprócz stałej pensji doradcy do spraw nieruchomości otrzyma również premię tzw. prowizję od sprzedaży. Przykładowo każda premia stanowi, dodatkowy zarobek, w zależności od wartości nieruchomości. Dzięki takim transakcjom wynagrodzenie jest o wiele wyższe. Zarobki doradcy wynikają z liczby podpisywanych umów i sfinalizowanych transakcji ze sprzedaży. Doradca do spraw nieruchomości pracuje za prowizję - nie dla prowizji. Nie jest on sprzedawcą itp., ale przede wszystkim osobą, która potrafi doradzić i jest gwarantem bezpiecznej transakcji, a co najważniejsze dba o dobro klienta. 

Warto zaznaczyć, że doradca do spraw sprzedaży nie potrzebuje posiadać w sumie żadnego wykształcenia. Oczywiście ukończenie np. marketingu może okazać się pomocne w sprzedaży, natomiast pracodawcy biur nieruchomości przede wszystkim wymagają umiejętności sprzedażowych, kompleksowych rozwiązywań problemów, zorientowania na usługi klienta, kreatywność, podejmowanie trafnych decyzji oraz umiejętności negocjacyjne. Doradcy do spraw nieruchomości, którzy chcą odnosić sukcesy zawodowe, powinni rozwijać umiejętności np. poprzez organizowane różnego rodzajów szkolenia, a także przez korzystanie z ofert na temat poszerzania wiedzy na temat rynku lokalnego, dzięki czemu staną się bogatsi o wiedzę o doświadczenie.