Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki doradcy. Jak nim zostać?

Zastanawiałeś się kiedyś, czy nie zostać doradcą? Tak naprawdę praca ta nie jest odpowiednia dla każdego - z pewnością pełniąc ów zawód, należy charakteryzować się dużą empatią, energią i dozą cierpliwości. Jeśli myślisz jednak, że podołałbyś tej roli, sprawdź, jakie obowiązki musiałbyś spełniać i jakie są zarobki doradcy!

Praca doradcy

Doradca, jak sama nazwa wskazuje pełni rolę pomocy i wsparcia klienta, wskazując najkorzystniejsze dla niego rozwiązanie. Mimo, że z terminem doradcy najczęściej można się spotkać w instytucjach bankowych, osoba szczycąca się tym tytułem może pracować w wielu innych miejscach i branżach - np. w sklepach spożywczych, galeriach handlowych czy usługach telekomunikacyjnych, gdzie ma się bezpośredni kontakt z klientem. Doradca klienta zajmuje się po prostu sprzedażą usług i produktów, informowaniem potencjalnego klienta o korzyściach wynikających z ich posiadania, budowaniu pozytywnego wizerunku firmy oraz nierzadko pozyskiwaniem nowych klientów. W tym zawodzie ważna jest samodyscyplina, wysoka prezencja, pozytywne nastawienie i uśmiech na ustach, który stworzy przyjazną atmosferę.

Jak zostać doradcą?

Pomimo, że obowiązki doradcy niezależnie od roli wykonywanego zawodu są takie same, kwestia ubioru czy rodzaju sprzedaży usług, może być zupełnie inna. Z pewnością mniejszy nacisk na wygląd będzie wymagany od osoby pracującej w sklepie spożywczym niż w przypadku przedstawiciela banku, którego obowiązuje schludny dress code. Cechami, jakie bez względu na charakter wykonywanych usług, powinny być reprezentowane przez doradcę są:

  • wysokie zdolności komunikacyjne i interpersonalne,
  • szczery uśmiech, pozytywne nastawienie pozwalające stworzyć przyjazną atmosferę,
  • konkretne i rzeczowe porozumiewanie się,
  • cierpliwość,
  • wysoka kultura osobista.

Nie mniej istotnym aspektem w zawodzie doradcy są jego kwalifikacje. O ile w sklepie odzieżowym i spożywczym wystarczy nieraz wykształcenie zawodowe lub średnie, to w zawodzie doradcy w banku, wielu pracodawców zwraca uwagę na wykształcenie. Najlepiej, by było one wyższe, z naciskiem na ekonomiczne specjalizacje. Czasem jednak, niektóre instytucje bankowe dają szansę pracownikom nie posiadającym wykształcenia wyższego - wówczas istotną rolę gra tutaj nienaganna prezencja, wysokie umiejętności interpersonalne, chęć samodoskonalenia się oraz doświadczenie w kontakcie z klientem kandydata.

Zarobki doradcy

Wynagrodzenie doradcy to istny temat rzeka - wszystko bowiem zależne jest od miejsca zatrudnienia, kwalifikacji, jakie posiada i doświadczenia w wykonywanym zawodzie. Z pewnością najmniej zarobi tutaj osoba pełniąca stanowisko doradcy w sklepie odzieżowym, czy spożywczym na umowie o pracę - pensja takich osób może osiągać kwotę 2900 zł brutto. Nieco inaczej będzie rozliczany doradca finansowy, który średnio może pozwolić sobie na wypłatę rzędu 4 810 zł brutto. Jest to jednak zależne od stopnia, jaki pełni w pracy - młodszy specjalista, który dopiero rozpoczyna swoją karierę w banku na początku może zarobić 3 640 zł brutto, a ten bardziej doświadczony nawet 6 480 zł brutto.