Praca i zarobki księgowego
Sprawy rachunkowo-podatkowe to obecnie nieodłączny element każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od branży danej działalności gospodarczej. Prowadzeniem spraw finansowych w przedsiębiorstwie zajmuje się księgowy. Jakie są zarobki księgowego i na czym polega jego praca?
Praca księgowego
Księgowy to osoba, która sprawuje piecze nad finansami firmy. Zajmuje się on takimi zadaniami jak między innymi:
- prowadzenie ksiąg rachunkowych firmy i ustalanie poziomu zysku,
- obliczanie wysokości zobowiązań podatkowych (podatek dochodowy, podatek VAT),
- sprawowanie nadzoru nad sprawami kadrowymi w firmie (naliczanie wynagrodzenie, odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych),
oraz wiele innych zadań. Współczesny księgowy to jednak coś więcej niż buchalter odpowiedzialny wyłącznie za skrupulatne prowadzenie ksiąg. Specjalista do spraw księgowości powinien także dobrze znać specyfikę danego przedsiębiorstwa oraz branży, w której ono działa. Dzięki temu księgowy będzie mógł służyć przedsiębiorcy pomocą i cenną radą np. odnośnie tego, czy zaciągnięcie kredytu bankowego jest w danej chwili decyzją rozsądną. Wreszcie, księgowy powinien stale monitorować kondycję finansową firmy i informować o ryzyku utraty płynności finansowej.
Można zatem powiedzieć, że główny księgowy to druga – po prezesie zarządu lub właścicielu – osoba w przedsiębiorstwie.
Zarobki księgowego
Jeśli chodzi o zarobki pracowników wykonujących swoje obowiązki na stanowisku księgowym, to można zaobserwować duże różnice. Największymi zarobkami mogą się pochwalić główni księgowi pracujący w siedzibach firm z Warszawy i innych największych miast w Polsce (wynagrodzenia sięgają wówczas nawet kilkunastu tysięcy złotych brutto miesięcznie). Z kolei w przypadku mniejszych miast i stanowisk asystenckich zarobki brutto oscylują zazwyczaj w przedziale 3000-4000 złotych brutto. Ponieważ w ostatnich latach coraz bardziej rozwija się praca zdalna, możliwa jest praca dla korporacji i mieszkanie w niewielkiej miejscowości, gdzie koszty życia są niższe.
Jak zostać księgowym?
Aby zostać cenionym księgowym, potrzeba wiele lat nauki. Klasyczna ścieżka rozwoju młodego księgowego to studia wyższe na jednym z takich kierunków jak między innymi:
- Ekonomia,
- Finanse i rachunkowość,
- Zarządzanie finansami,
- Rachunkowość i controlling.
Studia na tych kierunkach dają kandydatowi na księgowego solidny background, jeśli chodzi o wiedzę teoretyczną dotyczącą rachunkowości przedsiębiorstw. Oczywiście, ukończenie studiów to nie jedyny element rozwoju początkującego księgowego – niezbędne jest zdobywanie doświadczenia praktycznego. W jaki sposób jest to możliwe do zrealizowania? Pierwszym krokiem jest zazwyczaj odbycie praktyk studenckich, które pozwalają na zapoznanie się z realiami pracy w dziale księgowym firmy. Takie praktyki (lub staże, które w ostatnich latach są coraz częściej płatne) to pierwszy krok w karierze zawodowej i mogą odbywać się zarówno w niewielkiej firmie, jak i międzynarodowej korporacji.
Innym sposobem na zdobycie stanowiska księgowego jest ukończenie specjalistycznego kursu zawodowego. Kursy, w porównaniu ze studiami akademickimi, są płatne (przeciętny koszt dobrej jakości szkolenia w zakresie księgowości to kilka tysięcy złotych), trwa jednak krócej i można pogodzić go z pracą zawodową.