Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Co Pan/i robi w wolnym czasie? - dlaczego rekruter o to pyta?

Na rozmowie kwalifikacyjnej często usłyszeć można pytanie: Co pan/i robi w wolnym czasie? Rozmowa o zainteresowaniach może być dla wielu z nas niesamowicie przyjemna i pozwala się zrelaksować. Takie pytanie może jednak sprawić, że zaczniemy się zastanawiać, po co tak właściwie zostało zadane i jakie wnioski wyciągnie rekruter z naszej odpowiedzi. O czym mówić i w jaki sposób? Przybliżymy tę kwestię w niniejszym artykule!

Zainteresowania w CV

Zainteresowania są bardzo popularną rubryką w CV. Niestety, kandydaci, przeglądając w internecie setki wzorów życiorysów, często wpisują do niej popularne, utarte wręcz hobby, nawet jeżeli w rzeczywistości nie mają z nim wiele wspólnego.

Pamiętajmy jednak, że rekruterzy dostają setki dokumentów i jeżeli kolejny raz przeczytają, że kochamy literaturę i film, nie zapamiętają nas, a my niczym się nie wyróżnimy. To oczywiście nie oznacza, że jeśli rzeczywiście film i książki to nasze ulubione zajęcie w wolnym czasie, lepiej tego nie pisać - wręcz przeciwnie! Napiszmy, co nas interesuje, ale nieco to uszczegóławiajmy - na przykład napiszmy, jaki jest nasz ulubiony gatunek.

Zastanówmy się dokładnie zanim wpiszemy zainteresowanie w CV, a już na pewno nie oszukujmy. O każde hobby może nas zapytać rekruter i wówczas na pewno szybko zweryfikuje, czy naprawdę w wolnych chwilach ćwiczymy karate, czy przesiadujemy całymi dniami na Facebooku.

Jeśli nasze zainteresowania mogą wzbudzać mieszane uczucia (na przykład zamiłowanie do hazardu, leżenie na kanapie, walki psów itp.), raczej pomińmy je w naszym życiorysie. Kiedy coś źle o nas świadczy, na pewno nie przedstawi nas w dobrym świetle.

Co pan/i robi w wolnym czasie?

Zazwyczaj pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej pada pytanie: Co pan/i robi w wolnym czasie? W wielu przypadkach pozwala na rozluźnienie atmosfery, sprawia, że po trudnych pytaniach kandydat może w końcu porozmawiać o czymś, co sprawia mu prawdziwą przyjemność i co go relaksuje.

Jednak pytanie służy nie tylko temu, aby poznać zainteresowania kandydata. Rekruter chce, żeby nowy pracownik jak najlepiej pasował do zespołu, szczególnie jeżeli nacisk kładziony jest na pracę grupową. Dzięki rozmowie na temat hobby może sprawdzić, jakim człowiekiem najprawdopodobniej jest kandydat.

Co może powiedzieć o kandydacie odpowiedź na pytanie: Co pan/i robi w wolnym czasie?

  1. Jeżeli ulubione zajęcia kandydata w wolnym czasie są związane z przebywaniem wśród innych ludzi i współpracą (np. sporty zespołowe, taniec towarzyski itd.), z pewnością można założyć, że doskonale poradzi sobie z dzieleniem obowiązków z innymi pracownikami, a obcowanie w zespole i praca z nim nie będą stanowić dla niego problemu.
  2. Niektóre zainteresowania mogą rozwijać kompetencje związane z pracą. Na przykład dziennikarz, który w wolnych chwilach czyta dużo książek, z pewnością ma bogate słownictwo i w pewien sposób dzięki lekturze pracuje nad swoim warsztatem pisarskim.
  3. Z odpowiedzi na pytanie: Co pan/i robi w wolnym czasie?, można również wywnioskować, czy kandydat prowadzi zdrowy tryb życia, na przykład jeżeli uprawia sport lub interesuje się zdrową kuchnią. Wydawać się może, że to nic nie znaczy, jednak zdrowy tryb życia wskazuje, że pracownik jest najprawdopodobniej pełen energii i rzadko choruje.
  4. Jeśli kandydat zajmuje się czymś, co wymaga nakładów czasu, ambicji i dokładności (np. różnego rodzaju hobby polegające na technice DIY - do it yourself), rekruter może wywnioskować, że będzie on zaangażowany w swoje zadania, zmotywowany do działania.
  5. Hobby może również świadczyć o tym, czy jesteś kreatywny, czy ćwiczysz tę cechę. Dzięki niej ludzie wpadają na doskonałe pomysły, myślą nieszablonowo, co jest bardzo ważne w pracy.

Jaki wpływ mają zainteresowania na wykonywaną pracę?

Dlaczego rekruterzy pytają o hobby, a rubryka zainteresowań ma swoje stałe miejsce w CV? To, że kandydat ma pasję i poświęca jej czas naprawdę dobrze o nim świadczy! Poza tym to naprawdę wpływa na wykonywaną pracę.

Hobby to sposób na relaks. Wielu z nas bardzo dużo pracuje, dzieli swoje życie między pracą a domem, trudno więc nam odpocząć, oderwać się. Jeśli więc znajdziemy zajęcie, które sprawi, że każdego dnia zyskamy odskocznie, będziemy bardziej wypoczęci, a tym samym nasza praca stanie się bardziej wydajna.

Pasja jest również idealna, by się odstresować. Jak wiadomo, praca może wywoływać w nas duży stres - problematyczny klient, zbliżający się deadline, nawał obowiązków, toksyczny współpracownik… To wszystko może sprawić, że stracimy chęci i motywację do pracy. Jeśli jednak znajdziemy zajęcie, dzięki któremu będziemy mogli całkowicie oderwać się od pracy, z pewnością będziemy spokojniejsi.

Dzięki zainteresowaniom można poznać również mnóstwo ludzi, którzy mają to samo hobby. Pasje mogą łączyć ludzi, a takie kontakty są przydatne także w sensie zawodowym. Tworzymy sieć znajomych, którzy mogą być naszą siecią zawodową. Oczywiście nie chodzi tutaj o interesowność, ale powstające znajomości mogą być dla nas pomocne.

Pamiętajmy również o tym, że rozwijanie zainteresowań może zaowocować biznesem. Coraz więcej osób zarabia na swojej pasji, wystarczy tylko nad wszystkim pracować, nie poddawać się i znaleźć sposób na połączenie pracy z hobby.

Poza tym posiadanie zainteresowań przedstawia nas w dobrym świetle przed rekruterami, kiedy zadadzą oni powtarzane powyżej pytanie: co pan/i robi w wolnym czasie?. Można znaleźć wspólny język i pokazać, że potrafimy się w coś naprawdę zaangażować.