Poradnik Pracownika

Negatywne cechy charakteru i motywacja – typowe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna jest dla nas najczęściej ważna i stresująca, w związku z tym chcemy się do niej jak najlepiej przygotować. Nie tylko sprawdzamy, czym zajmuje się dana firma, jaka jest jest misja, co stawia sobie za cel, lecz także przygotowujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania, na przykład te o pozytywne i negatywne cechy charakteru, czy okoliczności zmiany pracy. Co powinniśmy na nie odpowiedzieć? Czego z pewnością nie mówić? Podpowiadamy!

Pozytywne i negatywne cechy charakteru – standardowe pytanie?

Jeśli nie jest to nasza pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, zazwyczaj mamy świadomość, że jedno z najczęściej zadawanych pytań dotyczy naszych cech charakteru - pozytywne znaleźć jest nam o wiele łatwiej. Co jednak odpowiedzieć, gdy zostaniemy zapytani o negatywne cechy charakteru?

Przede wszystkim musimy pamiętać o jednym - na to pytanie, jak i na właściwie wszystkie inne, nie możemy odpowiedzieć, że tego nie wiemy. Musimy zdawać sobie sprawę z naszych słabych stron. Jeszcze bardziej warto unikać odpowiedzi sugerującej, że nie mamy żadnych negatywnych cech - rekruter może bowiem pomyśleć, że zupełnie nie posiadamy umiejętności autorefleksji, która jest istotna w życiu zawodowym.

W Internecie możemy znaleźć informacje o tym, że na pytanie o negatywne cechy charakteru można odpowiedzieć w sposób przewrotny, tak naprawdę wymieniając to, co pracodawca powinien uznać za zaletę. Jednak pracoholizm i zbyt duże zaangażowanie w powierzane obowiązki to już właściwie truizmy, w które żaden z rekruterów po prostu nie uwierzy.

Warto więc rzeczywiście wymienić swoje słabe strony, jednak zaznaczać, że nad nimi pracujemy, że zdarzało się to w przeszłości, ale obecnie jest coraz lepiej. Przykładowo, jeśli według nas negatywną cechą charakteru jest uleganie wszelkim prośbom, możemy zaznaczyć, że ćwiczymy naszą asertywność i coraz lepiej potrafimy ocenić, co jest prawdziwą prośbą o pomoc, a co zwykłym wykorzystywaniem.

Typowy zestaw pytań

Nie da się ukryć, że wiele pytań powtarza się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych, jednak warto zaznaczyć, że nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że typowy zestaw pytań się pojawi. Z pewnością jednak warto się przygotować na coś więcej niż pytanie o nasze pozytywne i negatywne cechy charakteru. O co jeszcze często pytają nas rekruterzy i na jakie pytania powinniśmy być gotowi?

Jaka jest Twoja motywacja do pracy?

Oczywiście każdego z nas motywuje do pracy coś zupełnie innego. Jednak jeśli nic nie przychodzi ci do głowy, możesz odpowiedzieć, że motywuje cię docenianie twojej pracy, dobra atmosfera czy zapewnianie ci przez pracodawcę możliwości rozwoju.

Możesz również powiedzieć, jakie sytuacje z poprzedniej pracy działały na ciebie motywująco, kiedy pracowałeś z większym zaangażowaniem i co na to wpływało. Dzięki temu rekruter będzie wiedział, że nie są to tylko wyuczone słowa, ale odpowiedź oparta na doświadczeniach.

Dlaczego nie pracujesz u poprzedniego pracodawcy?

Pytania o poprzedniego pracodawcę możemy się obawiać, szczególnie jeśli nie rozstaniemy się w zgodzie. Cokolwiek jednak by się nie działo, nie powinniśmy mówić negatywnie o przełożonych, poza tym zdecydowanie nie można reagować na takie pytania zbyt emocjonalnie. Postarajmy się być jak najbardziej rzeczowi i profesjonalni. Nie wylewajmy na nikogo wiadra pomyj, nie wchodźmy nadmiernie w szczegóły, ponieważ jeśli rekruter widzi, w jaki sposób wypowiadamy się na temat poprzedniego pracodawcy, najpewniej założy, że również o firmie, do której aplikujesz, możesz mówić w podobny sposób.

Czy masz cel zawodowy?

To pytanie jest bardzo trudne, jednak przed rozmową kwalifikacyjną warto zastanowić się, do czego tak naprawdę dążymy zawodowo. Nie może być tak, że odpowiemy, iż tak naprawdę nie mamy celu - to najgorsza z możliwych opcji. Musimy pokazać, że jesteśmy ambitni i wiemy, czego chcemy.

Jak radzisz sobie ze stresem?

Stres jest dla wielu pracowników właściwie codziennością. Może on negatywnie wpływać na naszą motywację, zaangażowanie i obniżać jakość wykonywanych obowiązków. Nic więc dziwnego, że rekruter może nas zapytać o sposoby na walkę z nim. Warto wspomnieć tutaj na przykład o odpowiedniej organizacji pracy, ustalaniu priorytetów, odpoczynku po pracy itd. Dzięki temu pokażemy, że potrafimy odbudować energię i podchodzić do zadań z tzw. świeżą głową.

O jakiej pracy marzysz?

Kiedy rekruter pyta nas o wymarzony zawód, warto nie odbiegać daleko od tego, co mielibyśmy robić w firmie, do której aplikowaliśmy, a także od branży, w której działamy i w której posiadamy już doświadczenie zawodowe.

Jakie informacje na temat naszej firmy posiadasz?

Choć tak wiele mówi się o tym, że przed rozmową należy dokładnie sprawdzić, czym zajmuje się firma, niestety zdarza się, że omijamy tę kwestię i idziemy na rozmowę spontanicznie. Zawsze należy się przygotować, wiedzieć, czym zajmuje się firma, nie pytać rekrutera, jaka jest to właściwie działalność.