Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dlaczego charyzma w pracy jest ważna?

Według słownika języka polskiego Wydawnictwa PWN charyzma to: szczególne cechy osobowości, którym osoba je posiadająca zawdzięcza niekwestionowany autorytet u ludzi i wpływ na nich. Już samo znaczenie tego słowa uświadamia nam jak ważna może być charyzma w pracy. Ludzie, którzy się nią cechują, często są po prostu skazane na sukces. Czy charyzmę można wypracować? Czy ktoś może stać się charyzmatycznym? Dlaczego ta cecha jest tak ważna w pracy? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.

Czym jest charyzma?

Wiemy już, jak wygląda słownikowa definicja charyzmy. Wspomina się w niej o szczególnych cechach charakteru. Co więc się na nie składa? Co sprawia, że ktoś jest bardziej lub mniej charyzmatyczny?

Kenneth Levine, profesor z Uniwersytetu Tennessee, również zastanawiał się nad tą kwestią. Badał on charyzmę pod wieloma kątami, by w końcu wyodrębnić cechy, które są jej częściami składowymi. O jakim człowieku myślimy, jak o osobie charyzmatycznej?

Charyzmatyczna osoba cechuje się:

  • entuzjazmem - taka osoba jest pozytywnie nastawiona, entuzjastycznie podchodzi do swoich zadań, które są dla niej często prawdziwą pasją, z uśmiechem patrzy w przyszłość, nie obawia się wyzwań i w każdej sytuacji stara się dostrzec dobre strony;
  • empatią - osoba charyzmatyczna potrafi “wejść w czyjeś buty”, współodczuwa, rozumie drugiego człowieka;
  • pewnością siebie - taka osoba wie, co potrafi i jest pewna swoich umiejętności;
  • byciem dobrym słuchaczem - potrafi słuchać, rozmowy nie polegają dla niej tylko na biernym, potakującym kiwaniu głową;
  • prawidłowym komunikowaniem się - nie ma problemów z tym, by komunikować się z ludźmi, doskonale się wysławia, nie stresuje się, nie odczuwa lęku, jej komunikaty są zrozumiałe;
  • utrzymywaniem kontaktu wzrokowego - kiedy rozmawia, nie ucieka wzrokiem, nie wodzi nim po całym pomieszczeniu, skupia się na odbiorcy, patrzy mu w oczy.

Warto też podkreślić, że wg prof. Levina te cechy muszą być rozwinięte, aby mówić o charyzmie. Jeśli jednak się nim przyjrzymy, możemy zauważyć, że wiele z nich można wypracować. Oznacza to, że charyzma nie jest nam dana bądź nie, na zawsze, bez możliwości zmiany.

Oczywiście są osoby, którym przychodzi ona z łatwością i właściwie są charyzmatyczne od urodzenia, jednak jeśli mamy predyspozycje, możemy sprawić, że staniemy się charyzmatyczni.

Dlaczego charyzma w pracy jest ważna?

O wielu ludziach sukcesu mówi się, że są charyzmatyczne. Można wręcz powiedzieć, że osoba cechująca się charyzmą jest skazana na sukces. Charyzma jest tą cechą charakteru, którą posiadają ludzie pnący się po kolejnych szczeblach kariery.

Niemal wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu, chcemy osiągnąć sukces w życiu zawodowym. Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, bardzo ważna w takim przypadku jest charyzma.

Pracownicy, którzy się nią cechują, dbają o swoją markę osobistą, wiedzą jak się zaprezentować, umieją “sprzedać” swoją osobę, na przykład w rozmowach z pracodawcą. Znają swoją wartość, wiedzą dokładnie do czego dążą, jakie są ich mocne strony i czego chcą od życia. Nie znaczy to jednak, że są szczególnie zadufani w sobie i postępują egoistycznie, dążąc po trupach do celu.

Charyzmatyczny pracownik jest lubiany, wytwarza wokół siebie pewnego rodzaju aurę, która przyciąga innych. Jak już wspominaliśmy wcześniej, takie osoby są dobrymi słuchaczami i cechują się empatią, w związku z tym nie są postrzegane jako karierowicze nastawieni na sukces, choćby nie wiem co się stało, a raczej jak znający swoją wartość pracownicy, wzbudzający podziw i sympatię.

Osoby charyzmatyczne nie pozwalają, by osoby postronne narzucały im poglądy, wiedzą do czego dążą, a ich życiem rządzą jasne zasady, których nie łamią pod czyimś wpływem. Z racji tego, że ich cel jest jasny, a zadania w drodze do niego często konkretne, takie osoby nie mają obaw przed robieniem czegoś innowacyjnego, czegoś, czego nikt inny się nie podejmował, pomijając konwenanse.

Charyzma w pracy jest również istotna ze względu na to, że osoby, które się nią cechują, zazwyczaj kochają to, czym zajmują się zawodowo, stawiają przed sobą wyzwania i nie boją się ich, są zaangażowani, skoncentrowani i zmotywowani. Znają swoją wartość, wiedzą, ile potrafią i ciągle dążą do tego, by robić więcej oraz lepiej.

Współpracownicy chcą pracować z charyzmatyczną osobą, która zazwyczaj przyciąga do siebie innych. Będzie ona również doskonałym liderem, ponieważ ze względu na swoje umiejętności - czy to wrodzone, czy nabyte - sprawia, że ludzie słuchają jej, chcą to robić, chcą z nią przebywać, wierzą w jej kompetencje.

Nie ma wątpliwości, że charyzma w pracy jest bardzo ważna, a charyzmatyczne osoby często stają się prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie. Chcą osiągnąć sukces i dążą do niego, przy okazji porywając i motywując innych.