Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zgrany zespół – jakie cechy powinien posiadać?

W wielu firmach przy wielu projektach pracą zajmują się całe grupy pracowników. Czasami są oni dobierani bardziej skrupulatnie, innym razem znajdują się w nich osoby przypadkowe. Warto jednak wiedzieć, że zgrany zespół to zdecydowanie efektywniejsze zadania i lepsze wyniki. Dlatego też warto dążyć do tego, by taką formację tworzyć. Nie zawsze jednak da się to rozpoznać na pierwszy rzut oka. Co cechuje zgrany zespół? Podpowiadamy w artykule!

Praca grupowa ma wiele dobrych stron

Dlaczego tak wiele firm decyduje się na to, by ich pracownicy pracowali grupowo? Taki rodzaj wykonywania obowiązków ma wiele dobrych stron, a zgrany zespół może osiągnąć znacznie więcej niż jednostka.

Każda osoba tworząca grupę jest inna, wnosi różnorodne pomysły, świeże spojrzenie. Łatwiej wówczas znajdować rozwiązania problemów, zwiększa to kreatywność, pobudza do działania. Ważne jest jednak to, by dobrać do zespołu odpowiednie osoby – często o różnych charakterach – aby mogły się uzupełniać. 

Nie da się ukryć, że zespół pracuje po prostu szybciej – cała odpowiedzialność nie spada tylko na jedną osobę, w związku z tym w jednym czasie kilka osób pracuje nad inną jego częścią. Gdyby robiła to tylko jedna osoba, czas znacznie by się wydłużył. Poza tym ten podział obowiązków i odpowiedzialności sprawia również, że pracownicy nie czują aż tak wielkiej presji, przez co są bardziej efektywni i kreatywni, nie dopada ich nadmierny stres.

Kiedy ktoś utknie w martwym punkcie i nie będzie umiał ruszyć dalej z zadaniem, będzie mógł uzyskać pomoc innych członków grupy, a to może sprawić, że w końcu odblokuje się i zacznie jeszcze intensywniej pracować. Poza tym każda osoba w zespole wnosi do niego coś innego, co może znacznie wpłynąć na ostateczny – lepszy – wynik pracy.

Poza tym praca w grupie jest motywująca. Wiemy, że nie pracujemy tylko dla siebie, nie możemy czegoś odłożyć w czasie, bo liczą na nas inni ludzie, a ich zadania często zależne są także i od naszych postępów. Nikt nie chce być tą leniwą osobą w zespole, za którą trzeba wszystko robić, dlatego zwiększamy poziom swojego zaangażowania w powierzone zadania.

Dobrze skonstruowany, zgrany zespół tworzy także dobrą atmosferę, a to bardzo ważne dla coraz większej liczby pracowników. Praca przynosi wtedy więcej satysfakcji, pracownicy identyfikują się z firmą, są bardziej zaangażowani i zmotywowani.

Zgrany zespół, czyli jaki?

To, o czym wspominamy powyżej, jasno wskazuje, dlaczego tak wiele firm decyduje się na tworzenie zespołów i ceni sobie pracę grupową. Jednak jak stwierdzić, czy grupa tworzy zgrany zespół? Co go cechuje?

Oczywiście o tym, czy zespół jest zgrany mogą świadczyć wyniki. Jeśli pracuje szybciej, sprawniej, a wyniki są lepsze, można wywnioskować, że dobrze współpracuje i jest dobrze dopasowany. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne czynniki, które o tym świadczą.  

Odpowiednia komunikacja między członkami zespołu

Oczywiście najważniejszą kwestią w zespole powinna być dobra komunikacja między jego członkami. Nieutrudniony przepływ informacji, jasne przekazywanie komunikatów czy odpowiednie ich formułowanie sprawia, że w zespole nie ma konfliktów, a jeżeli powstają napięcia, szybko można je rozwiązać. Dla zgranej grupy bardzo ważna jest rozmowa, komunikacja, nie można pozwolić sobie na to, by ktoś był czegoś nieświadomy, dowiadywał się przypadkiem lub dostawał zupełnie niezrozumiałe komunikaty. Kiedy tak się dzieje, narastają nieporozumienia, które niosą za sobą konflikty.

Trudno pracować efektywnie i produktywnie, kiedy nie rozumiemy, co się wokół nas dzieje, nie docierają do nas najważniejsze informacje, ich przepływ jest utrudniony. Zgrany zespół słucha się wzajemnie, bierze pod uwagę każde zdanie, dyskutuje z szacunkiem. Jeśli członkowie wiedzą, że mogą porozmawiać o każdej trudności i nie zostanie to zignorowane, z pewnością pracuje im się lepiej, a ich motywacja się zwiększa.

Świadomość swojej roli i celu

Zgrany zespół to zespół świadomy – nie tylko tego, dlatego pracuje, lecz także tego, z jakiego powodu jego członkowie do niego przynależą. Zdarza się bowiem, że menedżer formułuje zespół, jednak nie dzieli się z nim powodami, dla których powołał do niego właśnie tych pracowników.

Pracownicy świadomi tego, jaką rolę pełnią w zespole i celu współpracy, nie muszą sobie niczego dopowiadać, co zmniejsza ryzyko niezrozumienia, braku zaangażowania i chęci do współpracy.

Odpowiednie rozdzielenie obowiązków

Tak jak już wspominaliśmy – w zgranym zespole każdy z członków zna swoją rolę i cel. Równie istotne jest również to, by wiedział dokładnie, co należy do jego obowiązków. W tym przypadku podział powinien być sprawiedliwy, tak aby nikt nie czuł się pominięty czy wykorzystywany.

Nie może być tak, że na barki jednego pracownika spada ogrom pracy, a inny w tym czasie właściwie się nudzi. Zgrany zespół sprawiedliwie i odpowiednio dzieli obowiązki oraz odpowiedzialność za ich wykonanie.

Wzajemne wsparcie

Nie da się ukryć, że nie ma zgranego zespołu bez wzajemnego wsparcia jego członków. Mówiliśmy już o tym, jak ważna jest atmosfera. Znacznie bardziej satysfakcjonująca jest praca wśród ludzi, z którymi dobrze się czujemy, którym ufamy. Dobrze, kiedy zespół po prostu się lubi.

Zgrany zespół będzie pracował efektywniej. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co dzieje się w naszej grupie i czy dobrze nam się ze sobą współpracuje.