Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rozmowa kwalifikacyjna online – jak się przygotować?

Współcześnie coraz częściej zdarza się rozmowa kwalifikacyjna online. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak może się okazać, że podejdziemy do tego tematu zbyt luźno – chociażby przez to, że nie spotykamy się z rekruterem twarzą twarz i nie wychodzimy z domu, więc stres jest nieco mniejszy. Jak więc przygotować się do takiej rozmowy? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Kiedy rozmowa kwalifikacyjna odbywa się online? 

W dzisiejszych czasach rozmowa kwalifikacyjna online nie jest już niczym wyjątkowym. Co prawda nie zdominowała rekrutacji na żywo, jednak internet daje nam możliwości, których kiedyś nie mieliśmy, a które mogły stopować nasz rozwój. 

Dzisiaj możemy pracować przez internet w każdym miejscu na ziemi, takie rozmowy są więc konieczne, trudno sobie wyobrazić, że polecimy do odległego kraju tylko po to, by porozmawiać z potencjalnym pracodawcą, nie mając pewności, czy w ogóle dostaniemy pracę. 

Poza tym może też zdarzyć się tak, że chcemy przeprowadzić się do innego miasta, ale nie możemy tego zrobić, zanim nie będziemy mieli pewnego zatrudnienia. Jeśli jest ono położone daleko, możemy ustalić, że rozmowa zostanie

przeprowadzona online. Dzięki temu oszczędzamy bardzo dużo czasu oraz oczywiście pieniądze. 

Coraz więcej osób pracuje z domu i ceni sobie fakt, że nie spotyka się z ludźmi na żywo. Jeśli w takim przypadku firma proponuje rozmowę kwalifikacyjną online, sytuacja wydaje się idealna. 

Powodów do takiej drogi może być wiele, najczęściej jest nią po prostu wygoda. Jeśli nie musimy spędzać godzin w podróży, dlaczego z tego nie skorzystać? 

Tak jak jednak wspominaliśmy, taka rozmowa może sprawić, że poczujemy nadmierny luz i nie przygotujemy się do niej dobrze. Jak więc się zachować?

Rozmowa kwalifikacyjna online

Kiedy pracodawca proponuje nam rozmowę online lub zgadza się na naszą propozycję takiego rozwiązania, mimo nieco mniej stresujących okoliczności, warto przygotować się do niej tak, jakby to była rekrutacja tradycyjna. 

Pozwól rekruterowi wybrać

Pierwszą kwestią jest to, gdzie taka rozmowa się odbędzie. Zazwyczaj jest to Skype, jeśli jednak pracodawca zaproponuje coś innego i nie ma żadnego problemu, by zainstalować ten program na swoim komputerze – zgódźmy się. Najwyraźniej taka forma jest dla tej osoby najlepsza.

Zakładając konto na komunikatorze, pamiętajmy, by nazwa była profesjonalna. Budujemy pierwsze wrażenie o nas, więc zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z pseudonimów czy nazw szczególnie infantylnych.

Dobre połączenie z internetem

Jeśli wiemy, że w naszym mieszkaniu często tracimy zasięg internetu, musimy przewidzieć, że kiepska jakość połączenia i przerywanie go nie podziała na naszą korzyść. Jeżeli mamy taką możliwość, zapytajmy kogoś bliskiego, czy możemy skorzystać z jego mieszkania czy internetu. 

Pamiętajmy również o tym, by na wszelki wypadek podłączyć laptop – jeśli to z niego korzystamy – do ładowarki, by nasz komputer nagle się nie wyłączył. Sprawdźmy, czy wszystko w porządku z naszym mikrofonem i słuchawkami, aby nie okazało się, że się wzajemnie nie słyszymy.

Zadbajmy o to, by jakość połączenia była jak najlepsza. Oczywiście zdarzają się sytuacje losowe, na które nie mamy wpływu, jednak zazwyczaj rzadziej niż te, które stwarzamy sami. A jeśli wiemy, że coś może się stać, poinformujmy o tym rekrutera na samym początku rozmowy, aby wiedział, że gdy połączenie zostanie zerwane, postaramy się je jak najszybciej przywrócić.

Dobre światło i porządek

Siedzenie w półmroku może i będzie wyglądało klimatycznie, ale na pewno nie jest profesjonalne. Zadbajmy o to, by światło było jak najlepsze, nie raziło nas i nie odwracało naszej uwagi. Nie powinno również świecić w nasz monitor, abyśmy mogli dobrze widzieć rekrutera.

Rozmowa kwalifikacyjna online powinna również odbywać się na odpowiednim tle – wybierzmy czystą ścianę lub miejsce, które wygląda profesjonalnie (na przykład nasze biurko, półka z książkami). Rekruter na pewno nie chce oglądać naszego suszącego się prania czy sterty brudnych naczyń, bo to akurat w kuchni było najlepsze światło.

Zadbaj o ciszę

Rozmawiający głośno domownicy, ktoś wchodzący do pomieszczenia, w którym jesteś, bawiące się obok ciebie dziecko – żadnej z tych osób raczej nie zabrałabyś ze sobą do siedziby firmy, postaraj się więc, by w miejscu, w którym jesteś, być bez towarzystwa, a osoby, które przebywają na przykład w tym samym mieszkaniu zachowywały się wyjątkowo cicho.

Wyłącz również powiadomienia w telefonie i na komputerze, one także mogą przerwać rozmowę, a ty możesz stracić koncentrację. 

Eleganckie ubrania

Ubierz się w takie ubrania, jakbyś wybierał się na rekrutację offline. Skoro i tak widać nas tylko do pasa, może kusić założenie dresów, co jednak gdy okaże się, że nagle musimy po coś wstać? Będzie to pewnie zabawne, ale może też wybić nas z prowadzonej rozmowy. 

Pamiętaj, że przygotowanie jest ważne, niezależnie od formy kontaktu. Rozmowa kwalifikacyjna online jest tak samo ważna jak ta offline i tak należy ją traktować.