Poradnik Pracownika

Nieświadome niszczenie kariery - jak tego uniknąć?

Niszczenie kariery może być spowodowane wieloma czynnikami, z których nie zawsze do końca zdajemy sobie sprawę. Owszem, często są to przyczyny oczywiste  nie powstrzymamy gorzkich, niecenzuralnych słów w rozmowie z kierownictwem, dopuścimy się oszustwa, zupełnie zrezygnujemy z wykonywania obowiązków. Jednak niejednokrotnie niszczenie kariery odbywa się nieświadomie. Pracownik nie wie, dlaczego z dnia na dzień jest coraz gorzej. Co może spowodować, że nasza kariera zawodowa się skończy?

Nieświadome niszczenie kariery  jakie są tego przyczyny?

Istnieje wiele zachowań, które mogą wpływać na nieświadome niszczenie kariery zawodowej. Co nas do tego przybliża?

  1. Prosimy o zbyt wiele  choć zdajemy sobie sprawę, że firma przechodzi gorszy czas, niektóre pensje zostały zmniejszone, aby ratować biznes, wszyscy starają się, jak mogą, aby podnieść się z tego upadku, to i tak  przekonani o tym, że przedsiębiorstwo sobie bez nas nie poradzi - prosimy o awans czy podwyżkę, grożąc przy tym, że w przypadku odmowy odejdziemy. Niestety, takie żądania w momencie, kiedy czasy są trudne, mogą skończyć się na zwolnieniu. Nawet jeżeli nasze kompetencje są świetne i potrzebne  takim zachowaniem możemy odsunąć od siebie innych i sprawić, że nasza kariera w danej firmie dobiegnie końca. Takie zachowanie zdecydowanie wpływa na niszczenie kariery.
  2. Ciągle przyjmujemy nowe zadania, choć mamy już mnóstwo innych  niszczenie kariery to nie tylko nieodpowiednia interakcja z innymi. Skończyć ją może również przerost obowiązków i niewywiązywanie się z pracy. Czasami wydaje nam się, że musimy przyjąć każde nowe zadanie, bez względu na to, ile robimy w danym momencie, bo przecież i tak nikt nie zrobi tego tak dobrze jak my. W efekcie takich działań często okazuje się, że tak naprawdę z niczym się nie wyrabiamy, nadal dokładamy sobie dodatkowe zadania, stajemy się coraz bardziej zmęczeni, dopada nas wypalenie i całkowicie spada nasza motywacja.
  3. Przekonanie, że nikt niczego nie zauważy  każdy czasami marzy o tym, by pójść drogą na skróty, zrobić coś szybciej i mniej skuteczniej, ale udawać, że wszystko poszło w porządku, żeby tylko mieć już za sobą zadanie, którego naprawdę nie chcemy wykonywać. Mimo wszystko zazwyczaj bierzemy się do pracy, a droga na skróty pozostaje tylko ulotną myślą. Może jednak stać się tak, że urzeczywistnimy ten plan i kiedy zdamy sobie sprawę, że nam się udało, myślimy, że teraz upiecze nam się już za każdym razem. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że tak nie jest i pewne rzeczy po pewnym czasie zawsze wychodzą na jaw. Nie można mieć w sobie przekonania, że wszyscy wokół są ślepi, a my możemy robić, co tylko chcemy. To szybka droga do końca naszej zawodowej kariery.
  4. W internecie po pracy mogę wszystko  niektórzy z nas mają poczucie, że tak naprawdę nienaganny wizerunek muszą utrzymywać tylko w godzinach pracy. Warto jednak mieć świadomość, że na naszą opinię składa się wiele czynników i w wielu aspektach trzeba być naprawdę ostrożnym. Wygłaszanie kontrowersyjnych sądów, np. na swojej stronie internetowej, szybko może się rozprzestrzenić i dotrzeć np. do naszego kierownictwa, które nie może sobie pozwolić na to, by w firmie pracował ktoś o nagannej opinii. Pamiętajmy, że nie jesteśmy anonimowi, a na swój wizerunek pracujemy przez cały czas.
  5. Bycie biernym  innym aspektem, który może być odpowiedzialny za niszczenie kariery, jest bierność. W pracy oczekuje się od nas własnej inicjatywy  wychodzenia z własnymi pomysłami, aktywności, ambicji. Niestety niektórzy z nas ciągle czekają na odpowiedni moment, by przedstawić swoje plany i rozwiązania, ale stale przesuwają go w czasie, przez co są brani za biernych. Nie powinno się czekać na idealną chwilę  jeżeli tylko coś wykiełkuje w naszej głowie, warto się tym podzielić.
  6. Plotkowanie w pracy  plotki nigdy nie są uznawane za coś dobrego, warto się więc ich wystrzegać. Obgadywanie kogoś, knucie intryg, powtarzanie nieprawdziwych informacji  to może skutecznie odstraszyć od nas innych pracowników i sprawić, że będziemy postrzegani przez nich bardzo negatywnie.
  7. Brak wiary we własne umiejętności  jak zniszczyć swoją karierę? Przestać wierzyć w siebie. Jeżeli narzekamy za każdym razem, kiedy dostaniemy nowe zadanie, głośno i często zaznaczamy, że na pewno nie damy sobie z nim rady, nie jesteśmy w stanie go wykonać  w końcu nie tylko my uwierzymy, że niczego nie potrafimy, lecz także inni współpracownicy i kierownictwo. Co za tym idzie będziemy postrzegani, jako ktoś, kto z niczym sobie nie radzi. Czy tacy ludzie potrzebni są w przedsiębiorstwach?
  8. Przypisywanie sobie zasług innych ludzi  absolutnie niedopuszczalne jest korzystanie z okazji i przypisywanie sobie zasług innych ludzi. Kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wyjdzie na jaw, kto naprawdę wpadł na świetny pomysł lub doskonale wykonał raport. Jeżeli okaże się, że próbowaliśmy odebrać komuś tę zasługę, będziemy postrzegani jako oszuści, co z pewnością nie rokuje dobrze na przyszłość.
  9. Pracowanie w firmie, która nas przytłacza  choć czujemy się w firmie źle, nie jest to miejsce, gdzie się spełniamy, to i tak nie szukamy nowej pracy, tylko z nietęgą miną każdego dnia przychodzimy do biura i stale narzekamy. Obniży to naszą produktywność i zaangażowanie, a poza tym może wpływać demotywującą również na pozostałych współpracowników.
  10. Niepanowanie nad emocjami  niekontrolowane wybuchy złości w stronę innych pracowników czy kierownictwa, krzyk, kłótnie. To nigdy nie będzie dobrze postrzegane. Oczywiście zdarzają się takie sytuacje, w których zbyt silnego okazania emocji nie da się powstrzymać, jednak z całą pewnością nie powinno dziać się tak stale. W pracy warto panować nad emocjami i nie dać się im ponieść.
  11. Palenie za sobą mostów  pamiętajmy, że świat jest naprawdę mały i tak naprawdę każdego współpracownika możemy spotkać w innym miejscu. Jeżeli więc przykładowo odchodzimy z firmy, warto zrobić to z klasą. Jeśli tak się nie stanie, opinia z pewnością pójdzie dalej. Trudno zaczynać, kiedy nie ma się czystej karty. Warto więc utrzymywać poprawne stosunki z osobami z pracy.