Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nie pojawię się na rozmowie kwalifikacyjnej – jak się zachować?

To może się zdarzyć właściwie każdemu, z różnych powodów, nie zawsze zależnych od nas. Nie pojawię się na rozmowie kwalifikacyjnej, co robić? – pewnie wielu z nas, która była w takiej sytuacji, zadawała sobie to pytanie. Jak się zachować? Czy po prostu nie przyjść, a może wykonać jakiś ruch? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Dlaczego nie pojawię się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zawsze warto pojawiać się na rozmowach kwalifikacyjnych, na które zostaliśmy zaproszeni. Jednak zdarzyć może się tak, że mimo umówionej daty, nie dotrzemy na miejsce. Powodów może być wiele – korek, który stoi w miejscu i nie ma mowy, żebyśmy zdążyli, zaproszenie na inną rozmowę, ważniejszą dla nas, w tym samym czasie, zatrudnienie na innym stanowisku, problem z przełożonymi, pomylenie adresu… Tak naprawdę ile osób, tyle sytuacji. Z niektórymi jednak możemy sobie poradzić.

Zawsze dzwoń do rekrutera

Pierwsza i najważniejsza zasada, o której absolutnie każdy powinien pamiętać, brzmi: zawsze powiadamiaj rekrutera, jeśli nie pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej. Bez względu na to, dlaczego nie przyjdziesz, z własnej woli, a może z przyczyn losowych – zadzwoń. Przygotuj sobie jego numer, najlepiej miej go także gdzieś na kartce, gdyby na przykład rozładował ci się telefon.

Nie zostawiaj rekrutera bez odpowiedzi, pamiętaj, że poświęca on na ciebie swój czas, który jest niezwykle istotny dla każdego z nas. Szanowanie cudzego czasu jest niezbędne! Kiedy dowie się on, dlaczego się nie pojawisz, zajmie się swoimi obowiązkami, zamiast czekać na osobę, która i tak nie przyjdzie.

Dlaczego telefon do rekrutera jest tak ważny?

Dlaczego MUSZĘ zadzwonić do rekrutera, jeśli nie pojawię się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Po pierwsze w każdej sytuacji warto zachować się kulturalnie. Tak jak już wspominaliśmy, szacunek do innego człowieka i jego czasu powinien być dla nas kluczowy. Warto więc poinformować, że nie przyjdziemy, najlepiej znacznie wcześniej, by rekruter mógł od nowa zaplanować swój dzień pracy. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć taką sytuację, ale im wcześniej, tym lepiej.

Poza tym rekruterzy mają dobrą pamięć – nawet jeśli zajmują się wieloma kandydatami. Jeśli się nie pojawisz, z pewnością cię zapamięta. A w dzisiejszych czasach może zdarzyć się tak, że jedna osoba będzie przykładowo zajmowała się rekrutacją dla kilku firm z jednej branży – jeśli zobaczy twoją aplikację do innego przedsiębiorstwa, możesz być skreślony na starcie.

Rynek pracy jest mniejszy, niż może się nam to wydawać, dlatego też całkiem prawdopodobne, że jeszcze spotkasz rekrutera na swojej drodze – na przykład w innej pracy. W końcu zmiana miejsca zatrudnienia dotyczy nie tylko kandydatów.

Dodatkowo złe opinie roznoszą się znacznie szybciej niż te dobre – rekruterzy także mogą wymieniać się informacjami, dlatego lepiej nie ryzykować. Poza tym, jeśli zależy nam na danym stanowisku, a nie pojawiamy się z przyczyn od nas niezależnych, może nam się udać przełożyć spotkanie i mimo wszystko odbyć rozmowę, a nawet dostać pracę, dlatego warto próbować!

Jak wybrnąć z sytuacji?

Nie pojawię się na rozmowie kwalifikacyjnej, ale to nie moja wina, co mam zrobić? Przede wszystkim nie panikuj. Z każdej sytuacji można jakoś wybrnąć. Pamiętajmy, że rekruter to też człowiek i wiele rzeczy jest w stanie zrozumieć. Warto jednak być w rozmowach z nim przede wszystkim szczerym.

Jeśli wiesz, że się spóźnisz albo mylisz adres i docierasz na drugi koniec miasta – od razu zadzwoń i powiadom o tym rekrutera, wyjaśnij, co się stało i poproś o zmianę czasu spotkania. Jeżeli powód jest ważny, a jego nie gonią terminy, najprawdopodobniej pójdzie ci na rękę bez problemu.

Kiedy dostajesz inną pracę i przyjmujesz propozycję, ale masz wolny czas w terminie, w którym umówiłeś się na rozmowę – pojaw się na niej! Może to być budowanie sieci kontaktów, a może okaże się, że ta propozycja jest jeszcze lepsza i zmienisz zdanie? Jeśli w tym samym terminie możesz odbyć rozmowę w twojej wymarzonej firmie, zadzwoń i postaraj się przełożyć spotkanie.

Z niemal każdej sytuacji można wybrnąć i nie stracić szansy na zatrudnienie. Jeśli wiesz, że nie pojawisz się na rozmowie kwalifikacyjnej koniecznie powiadom o tym rekrutera. Z pewnością zrobi to znacznie lepsze wrażenie niż nieobecność pozostawiona bez słowa wyjaśnienia.