Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Nie wiem, co chcę robić w życiu – to zdanie pada z ust wielu z nas. Szczególnie często zastanawiają się nad tą kwestią osoby, które dopiero mają wejść na rynek pracy, zadecydować o swojej przyszłości. Czy jest możliwe znaleźć swoje przeznaczenie tak szybko? Czy młody człowiek podejmuje decyzję na całe życie? Co może ją ułatwić i jak dowiedzieć się, co chce się robić? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Nie wiem, co chcę robić w życiu

Szczególnie przed maturą czy wyborem studiów, wiele młodych osób zastanawia się, co tak właściwie chcą robić w życiu. Bywa to naprawdę frustrujące, szczególnie kiedy nasi koledzy już od pierwszej klasy wiedzą, na jakim kierunku rozwoju im zależy, a my zdajemy egzamin dojrzałości i nadal nie mamy pojęcia, co dalej. Czy to, że nie wiem, co chcę robić w życiu, to coś złego?

Absolutnie nie! Co więcej, często nie wiedzą tego nawet osoby, które już od lat są na rynku pracy, skończyły studia czy inne stopnie edukacji i teoretycznie wydaje się, że mają już ugruntowaną pozycję. Taka niewiedza wcale nie jest niczym niecodziennym ani złym i absolutnie każdy ma do niej prawo. Nikt nie powinien czuć się źle z tego powodu.

Szczególnie młody człowiek, który dopiero zaczyna, chce zdobyć pierwszą pracę, nie musi wybierać czegoś, co ma być dla niego ostateczne, czym ma się zajmować przez całe życie. Jeśli bowiem będziemy patrzeć z tej perspektywy, wybór drogi życiowej rzeczywiście wydaje się przerażający. Bo co jeśli praca, którą podejmę, zupełnie nie da mi satysfakcji? Co jeśli po kilku latach na uczelni okaże się, że to nie jest „to”?

Jeśli szukamy odpowiedzi na to, co chcemy robić w życiu, warto zatrzymać się na chwilę i próbować! Początek kariery zawodowej (ale nie tylko oczywiście!) jest najlepszym czasem na to, by eksperymentować, sprawdzać, co jest dla nas najlepsze, szukać swojej drogi.

Jak dowiedzieć się, co chcę robić w życiu?

Nie wiem, co chcę robić w życiu – czy mogę się dowiedzieć? Oczywiście! To nie tak, że jeśli nie masz tej wiedzy, już nic nie możesz z tym zrobić. Wręcz przeciwnie. Jakie więc kroki podjąć w takiej sytuacji? Co może nam pomóc w określeniu swojej drogi?

Czytaj, próbuj, inspiruj się

Mnóstwo osób nie wie, co chce robić w życiu. Inne z kolei od zawsze widzą się w danym zawodzie. To nie znaczy, że któraś z tych postaw jest lepsza czy gorsza. To, że potrzebujemy czasu, kiedy inni już doskonale wiedzą, co dalej i działają, wcale nie powinno nas martwić. Każdy przeżywa większe lub mniejsze rozterki. Najważniejsze to wziąć sprawy w swoje ręce i działać.

Przede wszystkim, jeśli nie wiesz, co tak naprawdę cię interesuje, sięgaj do źródeł, czytaj, pytaj, rozmawiaj i inspiruj się. W internecie znajdziesz mnóstwo artykułów o wielu zawodach, możesz także przejrzeć aktualność z różnych branż, popytać znajomych, co chcą robić w życiu i dlaczego. Czytaj o przedsiębiorcach, o ich działalności. Ale to nie wszystko – zainspirować może cię twoje otoczenie, muzyka, film, cokolwiek tylko chcesz.

Kiedy w trakcie takich poszukiwań, poczujemy, że coś nam się podoba, chcielibyśmy czegoś spróbować, nie ignorujmy tego i działajmy!

Działaj!

Samo inspirowanie się nie wystarczy. Jeśli już wiesz, że coś ci się spodobało, wydaje się interesujące, chciałbyś spróbować – zrób to! Znajdź kursy, szkolenia albo praktyki w interesującej cię firmie. Zdobywaj wiedzę na własną rękę, staraj się poznać środowisko.

Często stoimy w miejscu właśnie dlatego, że dużo czytamy, myślimy i planujemy, ale nadal niewiele robimy! Dlatego też jeśli coś zwróci twoją uwagę, od razu szukaj dróg, które pozwolą ci spróbować wgłębić się w to zagadnienie.

Daj sobie czas i… dokładnie go określ

Nie od razu Kraków zbudowano – dlatego daj sobie czas. Jeśli podczas poszukiwań pomyślałeś, że super byłoby nauczyć się rysować, od razu podjąłeś pierwsze kroki i wydaje ci się, że to się nie uda, nie poddawaj się tak szybko. Jednak z drugiej strony nie warto też próbować w nieskończoność.

Określ czas, po którym zadecydujesz, co dalej. Przykładowo daj sobie pół roku na ćwiczenie rysunku. Przez ten czas poświęcaj się temu i staraj się naprawdę do tego przyłożyć. W końcu jeśli w ciągu tego półrocza weźmiesz do ręki ołówek tylko raz, a później się zniechęcisz – na pewno nic z tego nie wyjdzie.

Zdecyduj, czy to jest to!

Po upływie wspomnianego powyżej okresu, zadecyduj czy rzeczywiście to, co robisz, jest dla ciebie. Jeśli po pół roku widzisz ogromny progres w rysowaniu, widzisz, że jesteś w tym naprawdę dobry, sprawia ci to przyjemność – działaj dalej. Jeśli jednak ten czas był raczej katorgą, mimo postępów, nie bój się zrezygnować. Możesz próbować wielu rzeczy, to ważne, żeby się nie zamykać w jednym obszarze.

Nie bój się zmian!

Nic nie jest dane raz na zawsze. Nawet jeśli początkowo wydaje się, że rysunek to jest to i po ustalonym czasie nadal uważasz, że to świetny wybór, ale na przykład po dwóch latach nie możesz już patrzeć na kredki, każde sięgnięcie po ołówek wywołuje u ciebie stres i zniechęcenie – nie zmuszaj się. To, że przez jakiś czas czuliśmy się w czymś super, nie oznacza, że musimy się już trzymać tego stale, nawet kiedy przestaje nam to sprawiać przyjemność.

Nie bój się zmian, czas, który poświęciłeś na wcześniejsze zajęcie, pracę czy zainteresowania wcale nie jest stracony. Z pewnością wiele się wtedy nauczyłeś i to doświadczenie zostanie z tobą na zawsze.

To, że nie wiesz, co chcesz w życiu robić, nie powinno cię martwić – wiele osób szuka swojej drogi przed długie lata! Co więcej, nie każdy ją znajduje. Warto jednak próbować i nie poddawać się, dzięki temu możemy znaleźć coś, co da nam satysfakcję na długie lata!