Praca i zarobki asystenta
Asystent jest bardzo ważną osobą w wielu przedsiębiorstwach. Wydawać by się mogło, że jego praca jest łatwa, ale czy na pewno? Jakie obowiązki posiada osoba pracująca na stanowisku asystenta oraz na jakie wynagrodzenie może liczyć, a także jakie warunki trzeba spełniać, aby móc zostać asystentem. Sprawdź, jak są zarobki asystenta.
Praca asystenta
W zależności od tego jak duża jest organizacja, w której podejmuje się pracę, stanowisko asystenta może być samodzielne lub możesz znaleźć się w grupie asystentów obsługujących managerów lub członków zarządu. Praca na tym stanowisku rozpoczyna się zazwyczaj w godzinach porannych - jednak należy liczyć się także z tym, że trzeba będzie umieć dostosować się do różnych godzin pracy. Na początku dnia asystent zajmuje się sprawami bieżącymi, sprawdzeniem firmowego kalendarza i odpisywaniem na korespondencję mailową. Choć zakres wykonywanych prac może nieznacznie się od siebie różnić, to typowy dzień asystenta zwykle jest pełen obowiązków, ponieważ do jego zadań należą między innymi: pomoc w wykonywaniu obowiązków służbowych, zadbanie o sprawne funkcjonowanie biura, prowadzenie kalendarza, umawianie spotkań biznesowych, kontakt z interesantami, zbieranie i analiza danych, przygotowywanie raportów, tworzenie pism czy też tłumaczenie i redagowanie dokumentów.
Zarobki asystenta
Jedną z najważniejszych kwestii na każdym stanowisku jest wynagrodzenie. Na jaką pensję może liczyć asystent? Otóż zarobki osób pracujących w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane i uzależnione od wielu różnych czynników. Przyjmuje się, że średnie zarobki asystenta to około 4500 złotych brutto w ciągu miesiąca oraz możliwość skorzystania z dodatkowych benefitów, takich jak prywatna opieka medyczna czy dofinansowania zajęć sportowych. Niektóre firmy oferują także comiesięczne premie lub zezwalają na korzystanie z przedmiotów firmowych w celach prywatnych - np. z telefonu. Warto podkreślić, że zarobki nie są uzależnione tylko od sytuacji finansowej przedsiębiorstwa oraz zakresu wykonywanych zadań, ale także od sytuacji rynkowej w danym regionie. W miejscowościach, gdzie utrzymanie jest bardziej kosztowne, zwykle można liczyć na wyższe pensje - jednak nie jest to obowiązująca reguła. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć także osoby, które posiadają już doświadczenie w zawodzie i nabyły pewne umiejętności, które przydadzą się do pracy na stanowisku asystenta.
Jak zostać asystentem?
Jeśli myślisz o objęciu stanowiska asystenta, to musisz posiadać co najmniej dyplom ukończenia szkoły średniej, a dodatkową zaletą będzie posiadanie ukończonego szkolenia w zakresie zarządzania. Ponadto, pracodawcy chętniej zatrudnią osoby, które posiadają doświadczenie w pracy biurowej - np. na stanowisku sekretarskim lub administracyjnym. Starając się o tego typu posadę, powinieneś także wiedzieć, że wymagane są umiejętności obsługi komputera i programów komputerowych - kandydat na asystenta powinien być zaznajomiony z najnowszą technologią. Żeby odnieść sukces w tym zawodzie, konieczne jest także posiadanie umiejętności sprawnego organizowania pracy i duża komunikatywność oraz wielozadaniowość. Ponadto, ważne jest spokojne zachowanie zawodowe i opanowanie. Kandydaci ubiegający się o stanowisko asystenta muszą także liczyć się z tym, że praca nie będzie przebiegała w regularnych godzinach.