Poradnik Pracownika

Praca i zarobki kierowcy autobusu. Jak nim zostać?

Wydawać by się mogło, że praca kierowcy autobusu jest łatwa i przyjemna, ale czy na pewno tak jest? Osoba ubiegająca się o to stanowisko musi przede wszystkim przejść przez szereg formalności związanych z uzyskaniem uprawnień. Jaka tak naprawdę jest praca i zarobki kierowcy autobusu? W artykule szczegóły! 

Praca kierowcy autobusu

Głównym zadaniem kierowcy autobusu jest bezpieczne przewiezienie pasażerów z jednego punktu do drugiego. Dla niektórych praca na tym stanowisku może wydawać się bardzo monotonna, ponieważ polega tylko na przejeżdżaniu od przystanku do przystanku, jednak są osoby, które lubią przebywać za kierownicą i tego typu praca sprawia im przyjemność. Warto podkreślić, że kierowcy autobusów pracują nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy. Są osoby, dla których praca na nocnych zmianach jest dużo przyjemniejsza, ponieważ na ulicach jest zdecydowanie mniejszy ruch i nie ma konieczności stania w korkach czy na światłach - które w niektórych obszarach miasta są wyłączane. Należy jednak pamiętać, że ludzki organizm w nocy odczuwa wyższą potrzebę regeneracji, z racji czego kierowca może być rozkojarzony - co nie wpływa korzystanie na bezpieczeństwo.

Praca i zarobki kierowcy autobusu

W przypadku wielu zawodów na wysokość wynagrodzenia ma wpływ kilka czynników - takich jak: rodzaj sektora, staż pracy, wymiar etatu, a nawet wiek, płeć czy miejsce pracy. Jeśli chodzi o stanowisko kierowcy autobusu to największe znaczenie ma właśnie miejsce pracy. Stawki różnią się bowiem nie tylko w zależności od konkretnego województwa, ale także od miejscowości. Według obliczeń, które wykonał i zaprezentował Główny Urząd Statystyczny, kierowca autobusu zarabia przeciętnie około 18 złotych i 74 groszy brutto na godzinę, można więc przyjąć, że średnie wynagrodzenie kierowców autobusów wynosi około 3500 złotych brutto w ciągu całego miesiąca.

Jak zostać kierowcą autobusu?

Zastanawiasz się w jaki sposób można zostać kierowcą autobusu? Przede wszystkim należy posiadać prawo jazdy kategorii D oraz zdać odpowiedni egzamin. Bardzo dba się o to, aby osoby zatrudniane na tym stanowisku nie były przypadkowe - ponieważ praca ta niesie ze sobą bardzo dużą odpowiedzialność. Osoba, która może przystąpić do egzaminu na kierowcę autobusu musi mieć ukończone 24 lata - istnieją jednak wyjątki od tej reguły - są one jednak związane z pewnymi ograniczeniami, ponieważ wówczas osoby zatrudnione na stanowisku kierowcy autobusu mogą wykonywać swoją pracę na regularnych liniach nie przekraczających długości 50 km.

Jak rozpocząć przygotowania? Przed przystąpieniem do kursu należy złożyć w starostwie odpowiedni wniosek - wraz ze zdjęciem i orzeczeniem lekarskim oraz psychologicznym. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, to kandydat może przystąpić do kursu. Jednak zdanie egzaminu i posiadanie prawa jazdy kategorii D nie oznacza, że kierowca może już rozpocząć pracę zawodową. Prawo jazdy powinno posiadać obok kategorii D wpis 95. Co to oznacza? Jest to potwierdzenie kwalifikacji w zakresie przewozu pasażerów i bez takiego wpisu nie można wykonywać zawodu, dlatego należy postarać się o jego uzyskanie. Ostatnim etapem jest zdanie egzaminów państwowych i złożenie wniosku o wydanie Karty Kierowcy - robi się to w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do poszukiwania pracy w zawodzie.