Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia kierowca autobusu i jak nim zostać?

Wydawać się może, że każdy z nas wie, na czym polega praca kierowcy autobusu. Czy jednak dobrze wiemy, jak przebiega? Jakie wymagania musi spełnić kandydat na to stanowisko? Wreszcie kwestia, która zainteresuje osoby zainteresowane tym zawodem: ile zarabia kierowca autobusu? W niniejszym artykule przybliżymy odpowiedź na te i inne pytania!

Kim jest i czym zajmuje się kierowca autobusu?

Głównym zadaniem kierowcy autobusu jest bezpieczne przewiezienie pasażerów z punktu A do punktu B. Dla osób postronnych takie zajęcie może wydawać się zbyt monotonne. W końcu od początku swojej zmiany – która często zaczyna się już o świcie – jeżdżą od przystanku do przystanku, od pętli do pętli, do tego z ograniczoną prędkością. Jednak wielu kierowców wcale nie nudzi się za kierownicą i lubi swoją pracę!

Osoby na tym stanowisku pracują nie tylko w ciągu dnia, mają bowiem miejsce również nocne zmiany. Praca w nocy ma oczywiście swoje dobre i złe strony. Jednym z plusów jest z całą pewnością fakt, że w takich porach na ulicach ruch jest mniejszy, nie ma korków, a tym samym jazda jest przyjemniejsza. Jednak z drugiej strony nie da się ukryć, że ludzki organizm w nocy potrzebuje regeneracji, dlatego kierowca może być zmęczony czy rozkojarzony. I choć nocami w autobusach jest znacznie mniej pasażerów, to zdarza się, że wracają z imprez, są pod wpływem alkoholu i tym samym – są agresywni. Z całą pewnością napady mogą zdarzyć się także w ciągu dnia, jednak nocą prawdopodobieństwo niebezpieczeństw się zwiększa. Jednak nierzadko ponoszone ryzyko ma odzwierciedlenie w tym, ile zarabia kierowca autobusu.

Tym co warto podkreślić, z pewnością jest fakt, że kierowca autobusu to stanowisko bardzo odpowiedzialne. Odpowiada on bowiem za grupę pasażerów. W związku z tym musi jeździć ostrożnie, zwracać uwagę na to, co dzieje się wewnątrz autobusu, gdy jest to konieczne – rozwiązywać konflikty czy też pomagać osobom niepełnosprawnym w wejściu lub wyjściu z pojazdu. Powinien także kontrolować liczbę pasażerów i dostosowywać ją do możliwości pojazdu.

Jak zostać kierowcą autobusu?

Wiemy już, czym zajmuje się kierowca autobusu i jak wygląda jego praca. Jak więc nim zostać? Po pierwsze kandydat na to stanowisko musi posiadać prawo jazdy kategorii D. Kto może przystąpić do egzaminu? Jako że zawód ten niesie ze sobą odpowiedzialność, dba się o to, by osoby go wykonujące nie były przypadkowe. Dlatego też osoba przystępująca do egzaminu powinna mieć ukończone 24 lata i prawo jazdy kategorii D. Istnieją jednak wyjątki. Do egzaminu można przystąpić w przypadku otrzymania kwalifikacji wstępnej (21 lat) lub wstępnej przyspieszonej (23 lata). Co to oznacza? Takie osoby mogą wykonywać swoją pracę na regularnych liniach – do długości 50 km.

Warto dodać, że istnieje również kategoria prawa jazdy D1 – uprawnia ono do prowadzenia autobusu o długości do 8 metrów z maksymalnie 16 pasażerami. Taki autobus może również posiadać lekką przyczepę – do 750 kg. Kurs można rozpocząć w wieku 21 lat. 

Zanim przystąpimy do kursu, konieczne jest złożenie wniosku do starostwa właściwego dla miejsca zameldowania. Należy do niego dołączyć zdjęcie oraz orzeczenia lekarskie i psychologiczne. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, możemy rozpocząć kurs.

Jednak pozytywne zakończenie kursu i posiadanie prawa jazdy kategorii D nie jest jednoznaczne z tym, że kierowca może już rozpocząć pracę w zawodzie, ponieważ ten dokument nie upoważnia do zarobkowego przewozu osób. W zakresie bloku D należy więc przejść także kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej. Nasze prawo jazdy powinno posiadać obok kategorii D wpis 95, który oznacza potwierdzenie kwalifikacji w zakresie przewozu pasażerów. 

Następnie czeka nas ostatni etap, by móc w końcu rozpocząć poszukiwania pracy – jest nim zdanie egzaminów państwowych. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych o wydanie Karty Kierowcy. Można to zrobić za pomocą strony internetowej.

Przygotowania do wykonywania tego zawodu wydają się długotrwałe, a poza tym co 5 lat kierowca musi przejść dodatkowo szkolenie okresowe. Jednak nie ma się czemu dziwić – w końcu stanowisko to, jak już podkreślaliśmy – jest odpowiedzialne, więc to oczywiste, że wymaga odpowiednich kwalifikacji, które powinny być stale podnoszone. One także wpływają na to, ile zarabia kierowca autobusu.

Jaki powinien być kierowca autobusu?

Właściwie w każdym zawodzie można wyróżnić u jego przedstawicieli zestaw cech, który zwiększa predyspozycje do jego wykonywania. Nie inaczej jest w przypadku kierowcy autobusu. Jaki powinien być? 

Kluczowe w tym zawodzie są refleks i pełna koncentracja – niektóre zdarzenia na drodze mogą być niespodziewane, jednak kierowca musi być mimo wszystko opanowany i szybko podejmować logiczne decyzje. Jest odpowiedzialny za pasażerów, których przewozi, nie tylko za siebie. 

Kierowcy komunikacji miejskiej muszą wykazać się ogromną cierpliwością. Często stają w korkach, trasa się przedłuża… Nie mogą się jednak denerwować, a już na pewno podejmować pochopnych decyzji. 

W tej pracy istotne są również dokładność i solidność. Muszą jeździć zgodnie z rozkładem, starać się nie powodować opóźnień i znaleźć na odpowiednim przystanku o odpowiedniej porze. Nie ma więc możliwości zarządzania przerw, które nie powinny mieć miejsca, czekania na wszystkich spóźnionych pasażerów itd. 

Poza tym kierowca powinien umieć rozmawiać i pracować z ludźmi. Każdego dnia może przewozić setki pasażerów – musi więc wiedzieć, jak im pomóc, co dla nich zrobić, jak uspokoić kogoś, kto zachowuje się w nieodpowiedni sposób. W tym przypadku z pewnością przydadzą się umiejętności interpersonalne i otwartość. 

Ile zarabia kierowca autobusu?

Według dostępnych badań wynika, że kierowca zarabia średnio 3678 zł netto. Jednak w dużych miastach wynagrodzenia są wyższe i mogą wynosić 4352 zł netto i więcej. 

Co istotne kierowca to zawód deficytowy dla tegoż wielu kierowców wyjeżdża do pracy za granicę, gdzie mogą zarobić znacznie więcej. Najwięcej zarabiają kierowcy jeżdżący na trasach międzynarodowych, w ich przypadku mogą sięgnąć nawet 10 tys. zł

Aby przeliczyć kwoty brutto na netto można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.

Praca kierowcy autobusu może być niezwykle ciekawa. Pamiętajmy, że niejednokrotnie nie kończy się ona na komunikacji miejskiej. W związku z tym przedstawiciele tego zawodu mają nierzadko okazję do zobaczenia ciekawych miejsc, poznania ludzi, zwiedzania świata. Warto jednak pamiętać o tym, jak duża odpowiedzialność ciąży na kierowcy. Odporność na stres i pełna koncentracja powinny być ich domeną.