Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Researcher - kim jest i na czym polega jego praca?

W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani informacjami. Odpowiednia ich selekcja wcale nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Nie wystarczy tylko wpisać hasło w przeglądarkę. To dopiero początek poszukiwań. Research może dotyczyć wszystkiego, nie tylko interesującego nas tematu, lecz także na przykład poszukiwania pracowników. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zatrudnia researchera. Na czym polega jego praca? Czym się zajmuje? Ile zarabia researcher? Odpowiadamy w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się researcher?

To, czym zajmuje się researcher, zależy od tego, w jakiej branży pracuje i w jakim charakterze został zatrudniony.

Researcher może zajmować się poszukiwaniem informacji. Przykładowo pomocne może to być w pracy dziennikarzy, reportażystów itd. Taka osoba przeczesuje archiwa, dostępne źródła i szuka wszystkiego, co można tylko znaleźć na dany temat. Oczywiście sprawdza też wiarygodność źródeł i filtruje te informacje. Zdarza się, że osoby na tym stanowisku pracują w archiwum i w razie potrzeb wyszukują wszelkich dostępnych dokumentów w zakresie, o jaki są proszeni. 

Pracownik na tym stanowisku pomaga osobie, która potrzebuje informacji, znajduje wszelkie niezbędne wiadomości i dba o to, by miały one dobrą jakość. Jednak nie jest to jedyny obszar, w którym przydaje się researcher.

Researcher znajduje również swoje miejsce w branży HR. Jak wiadomo, pozyskiwanie pracowników, specjalistów w swojej dziedzinie, nie jest w dzisiejszych czasach proste. Researcher pełni więc rolę head huntera, który sam wyszukuje kandydatów na dane stanowisko. Zazwyczaj przygotowuje on z działem zasobów ludzkich danej firmy profil kandydata, a następnie wykorzystując swoją wiedzę, różnymi kanałami, wyszukuje go. Taka osoba zajmuje się też wstępną selekcją CV oraz przeprowadzaniem rozmów z kandydatami.

Ten zawód jest także coraz popularniejszy w branży IT. Nie da się ukryć, że jest to jeden z tych obszarów, który najbardziej potrzebuje specjalistów. Researcher w tym zakresie jest więc poszukiwany, aby wykorzystując znane mu sposoby i posiadane przez firmę bazy, pozyskiwał kandydatów do pracy. W tym przypadku także osoba ta jest często odpowiedzialna za wstępną selekcję CV i wstępne rozmowy z kandydatami.

Gdzie może pracować researcher?

Researcher może pracować wszędzie tam, gdzie konieczne jest wyszukiwanie oraz selekcja informacji. Zatrudniony może więc zostać w archiwum, redakcji gazety, w działach HR firm czy też po prostu przez osoby prywatne, które potrzebują osoby wyszukującej informacje (pomoc autorom, pisarzom, reporterom, copywriterom itp.).

Jak zostać researcherem?

Tak właściwie nie ma szczególnych wymagań do wykonywania tego zawodu. Nie istnieje konkretny kierunek studiów, który należy ukończyć (choć są takie, które dobrze przygotowują do wykonywania tego zawodu i selekcji informacji, np. informacja naukowa i bibliotekoznawstwo). Najważniejsze jest to, by kandydat na to stanowisko potrafił szukać, wiedział, gdzie to robić i jak to robić, aby informacje były rzetelne.

Ile zarabia researcher?

Istotną kwestią jest także to, ile zarabia researcher. Oczywiście wiele zależy od tego, na jakiej zasadzie jest zatrudniony i gdzie. Osoby na tym stanowisku zarabiają średnio 5 680 złotych brutto. 25% najgorzej zarabiających otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 4 700 złotych brutto i mniej, z kolei 25% najlepiej zarabiających – w wysokości ok. 8 250 złotych brutto i więcej.

Najlepiej opłacani są przedstawiciele tego zawodu pracujący w województwach:

  • mazowiecki,
  • pomorskim,
  • wielkopolskim.

Jaki powinien być researcher?

Pewne cechy sprawiają, że niektóre osoby mają większe predyspozycje do wykonywania danego zawodu. Nie inaczej jest w przypadku researchera. Warto jednak dodać, że brak tych cech nie oznacza, że ktoś nie poradzi sobie na tym stanowisku.

Ten, kto chce być researcherem zdecydowanie powinien płynnie poruszać się po internecie i potrafić odróżnić źródła wiarygodne od niewiarygodnych. Taka osoba powinna wiedzieć, jak sprawdzić, czy informacja jest prawdziwa, jak ją zweryfikować.

Przydatna będzie z pewnością kreatywność oraz umiejętność korzystania ze źródeł – nie tylko internetowych. Researcher musi się przygotować do pracy w archiwach, bibliotekach i innych miejscach.

Osoba na tym stanowisku często pracuje pod presją czasu, dlatego przydatna będzie na pewno odporność na stres i opanowanie. Poszukiwania mogą trwać naprawdę długo, tutaj pomoże cierpliwość i wytrwałość.

Pracownicy, którzy zajmują się wyszukiwaniem kandydatów do pracy, z pewnością powinni być otwarci i komunikatywni. Dodatkowo dobrze, jeśli będą sprawnie poruszali się po branży, w której pracują.

W zawodzie tym przydatna okazać może się również znajomość języków obcych.

Zawód researchera wydawać się może prosty i przyjemny. Z pewnością nie należy do najtrudniejszych, warto jednak pamiętać, że wymaga długich godzin pracy, często nad jednym tematem, i skrupulatności.