Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Manikiurzystka – ile może zarobić stylista paznokci?

Stylistka paznokci często jest uznawana za zawód przyjemny, raczej zabawę niż poważną pracę, wiele osób też neguje konieczność jego istnienia i brania pieniędzy za usługi, argumentując to faktem, że w dzisiejszych czasach każdy może zrobić sobie paznokcie samodzielnie w domu. Jest to oczywiście myślenie krzywdzące, niesprawiedliwe i przede wszystkim nieprawdziwe, a stylistki i styliści paznokci mają się dobrze. Ile może zarobić manikiurzystka? Czy jest to opłacalne? Co trzeba zrobić, żeby rozpocząć pracę w tym zawodzie? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się manikiurzystka?

Stylistka paznokci to inaczej mówiąc manicurzystka – osoba, która zajmuje się pielęgnowaniem i estetyką paznokci dłoni oraz stóp. Dzisiaj najczęściej wykonanie manicure’u nie kończy się na położeniu na nie lakieru – często klientki chcą nosić na swoich paznokciach piękne, ciekawe i przede wszystkim oryginalne wzory, więc manikiurzystka musi temu podołać. To dlatego w tym zawodzie bardzo ważne jest z pewnością jedno – pasja do tego, co się robi i stały rozwój.

Manikiurzystka nie tylko maluje czy przedłuża/odbudowuje paznokcie dłoni i stóp, lecz także je pielęgnuje – wykonuje przeróżne zabiegi pielęgnacyjne. Przede wszystkim często usuwa stary żel, poprzednią hybrydę, lakier czy akryl, czyści paznokcie, nawilża je, stosuje różne oliwki, olejki, preparaty i bazy, które wzmacniają płytkę. Dodatkowo w przypadku stóp często dba również o skórę – nawilża je, odżywia, nawet masuje. Zakres zadań jest więc szeroki, a wszystko zależy od tego, w czym specjalizuje się dana osoba.

Jak zostać stylistką paznokci?

Niestety ze względu na to, jak łatwo dostępne są dzisiaj przybory do manicure’u i jak popularny stał się np. manicure hybrydowy, często osoby nazywające się stylistkami paznokci są amatorami w tej dziedzinie. Posiadają sprzęty, akcesoria, mają zdolności manualne, jednak absolutnie żadnej wiedzy specjalistycznej. Przez to manicure’y są nieprofesjonalne, mogą nawet zaszkodzić, a nierzadko kosztują tyle co w salonie. Warto podkreślić więc na samym początku, że aby zostać stylistką paznokci, nie wystarczy lampa, lakiery i talent do rysowania czy malowania.

W warunkach domowych bardzo często pomijana jest przez stylistki niezwykle ważna kwestia – sterylność! Wiele narzędzi powinno być używanych tylko jeden raz, manikiurzystka przy klientce powinna otworzyć nowy zestaw, aby ta miała pewność, że wszystko jest jak najbardziej higieniczne. Zdarzają się oczywiście urządzenia, których używa się wielokrotnie, jednak wymagają one czyszczenia profesjonalnymi sprzętami czy środkami. Niestety nierzadko osoby zajmujące się tym amatorsko, nie dbają o to, co może się wiązać z przykrymi konsekwencjami dla klientek.

Profesjonalna manikiurzystka powinna skończyć specjalistyczne kursy i otrzymać certyfikaty z ich ukończenia. Jednak warto w tym momencie podkreślić, że często taki certyfikat czy dyplom można otrzymać już po jednym, krótkim i przede wszystkim niepełnym kursie. Oczywiście są one tańsze i dlatego przyciągają zainteresowanych, warto jednak wyszukać kursy wyczerpujące temat, dłuższe, w tym przypadku często drożej znaczy naprawdę lepiej. Warto nie tylko znać trendy i sposób, w jaki przedłużyć profesjonalnie płytkę – musimy znać również teorię, wiedzieć, jak zachować pełną higienę pracy, na jakich sprzętach powinniśmy pracować. Kursy to inwestycja na przyszłość.

Niestety zdarza się, że trafiamy do stylistki, która teoretycznie ma zawieszony na ścianie dyplom, ale potrafi niewiele. Myślimy, że wyjdziemy od niej z pięknymi paznokciami, a okazuje się, że za wysoką cenę mamy usługi naprawdę niskiej jakości. To może skończyć się nawet uczuleniem, dlatego tak ważna jest rozległa wiedza i specjalizacja w tym temacie. Manikiurzystka musi być profesjonalna. Nie warto wybierać dróg na skróty, bo mogą nas zaprowadzić donikąd.

Jako że od kilku lat zawód ten jest coraz bardziej popularny i coraz więcej osób się nim zajmuje, w 2016 roku zauważono, że momentami nie idzie to w dobrą stronę, dlatego powstało Stowarzyszenie Stylistów Paznokci FANTASMAGORIE. Zrzesza ono ludzi pracujących w branży, dzięki temu profesjonaliści mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Co więcej organizacja ta działa w kierunku tego, by stylistka paznokci stała się odrębnym pełnoprawnym zawodem. FANTASMAGORIE wystawia również certyfikaty, warto zwracać na to uwagę, gdyż często jest to gwarancja jakości.

Gdzie może pracować manikiurzystka?

Bardzo często stylistki po przebytych kursach zaczynają własną działalność gospodarczą – nierzadko w domu lub z dojazdem do klienta, zdarza się jednak, że od razu otwierają własne salony. Oczywiście mogą również znaleźć pracę w już otwartym salonie.

Jeśli stylistka pracuje w salonie, może również dorabiać sobie po godzinach. Jest to dobry sposób na zwiększenie zarobków, które w przypadku takiego zatrudnienia mogą być niższe.

Oczywiście początkowo zdobywanie klientów może być trudne – stylistów paznokci jest wielu i konkurencja jest mocna. Jednak jeśli nasze usługi są wykonywane na wysokim poziomie, z całą pewnością klienci będą nas polecać i do nas wracać. To dlatego tak ważne jest, by rozwijać się, mieć doskonały sprzęt i kwalifikacje.

Ile zarabia manikiurzystka?

Choć wydawać się może, że stylistka paznokci to zawód bardzo opłacalny, ponieważ wiele osób chętnie korzysta z takich usług, warto podkreślić, że konkurencja jest tak ogromna, że wcale nie musi tak być. Z ankiet wynika ile zarobi osoba na takim stanowisku, zależy też od tego, ile będzie miała klientów danego dnia i jakie ceny ustali. Manikiurzystki pracujące tylko na siebie twierdzą, że częstym miesięcznym zarobkiem jest przedział 4 do 5 tysięcy złotych netto.