Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czym zajmuje się biotechnologia i gdzie można znaleźć zatrudnienie?

Przyglądając się artykułom zamieszczanym w internecie, można wywnioskować, że po kierunku studiów, jaki jest biotechnologia praca znajduje się właściwie sama. Dlatego też zainteresowane tą dziedziną osoby często wybierają taką ścieżkę rozwoju kariery. Czym tak naprawdę zajmuje się biotechnologia? Gdzie można pracować po ukończeniu studiów? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

Czym jest biotechnologia?

Zanim rozpoczniemy rozważania na temat zawodu biotechnologa, warto z pewnością wyjaśnić, czym właściwie zajmuje się biotechnologia.

Dziedzina ta dzieli się na 3 sektory: biotechnologię białą, zieloną i czerwoną. Czym się różnią?

  • Biotechnologia biała – są to wszelkie systemy biologiczne wykorzystywane do ochrony środowiska oraz produkcji. W pierwszym przypadku chodzi o wykorzystywanie mikroorganizmów do oczyszczania ścieków, w drugim z kolei – na przykład o proces produkcji serów, wina czy piwa.
  • Biotechnologia zielona – wiąże się z rolnictwem. Chodzi tutaj o wykorzystywanie inżynierii genetycznej, by produkcja roślin czy chów zwierząt były bardziej zaawansowane. Z pewnością każdy z nas słyszał o żywności GMO, właśnie z tym więc związany jest ten sektor. Biotechnolodzy zajmują się głównie zmianą materiału genetycznego obiektu, nad którym pracują (rośliny czy zwierzęcia). Po co to robią? Aby były one tak przystosowane do warunków, by przynosić jak najwięcej korzyści.
  • Biotechnologia czerwona – wiąże się z ochroną zdrowia. Wykorzystywana jest do celów rozwojowych diagnostyki genetycznej. Jej zadaniem jest produkcja biofarmaceutyków. Co to oznacza? Biotechnolodzy zajmują się w tym przypadku badaniami produkcji leków, aby można było uzyskać tanie leki lub takie, które łatwiej się podaje.
  • Biotechnologia niebieska– związana z szeroko rozumianą problematyką biotechnologii wód.
  • Biotechnologia fioletowa – związana z ustawodawstwem dotyczącym biotechnologii (uwarunkowania prawne i społeczne).

Jak więc widać jest to szeroka dziedzina, wymagająca nakładów pracy i nauki. Nacisk kładzie się na naukę biologii i chemii. Osoby wybierające ten kierunek studiów, muszą wiedzieć, że czeka ich dużo wytężonej pracy.

Czym zajmuje się biotechnolog?

Z powyższego objaśnienia, czym jest biotechnologia, możemy wywnioskować, czym na co dzień zajmują się przedstawiciele tej dziedziny. Jak już wiemy, jest to szeroka dziedzina, tak naprawdę więc możliwości wykonywanych działań jest wiele. I tak biotechnolog może zajmować się produkowaniem żywności, modyfikowaniem jej i dostosowywaniem do wymogów rolnictwa. Może także zajmować się produkcją farmaceutyków, nie tylko zajmując się nowościami, lecz także modyfikując i ulepszając już istniejące. Przedstawiciele tego zawodu, mogą także zajmować się utylizacją zanieczyszczeń, tworzeniem biopaliw czy ochroną środowiska.

Działania biotechnologów mają za zadanie ulepszać nasze życie – sprawiać, że będziemy sięgać po produkty, które będą do nas jak najbardziej dopasowane. W związku z tym ich praca może obejmować godziny spędzane w laboratorium – wszystko, co robią, wymaga bowiem gruntownych badań, przeprowadzania doświadczeń, analizowania ich, tworzenia raportów i wyciągania wniosków.

Z pewnością nie można więc powiedzieć, że praca biotechnologa jest prosta i zawsze przyjemna. Potrzebna jest nie tylko duża wiedza, lecz także cierpliwość i determinacja.

Gdzie może pracować biotechnolog i ile może zarabiać?

W jakich miejscach może pracować biotechnolog? Oprócz instytucji, które w swoich badaniach wykorzystują techniki biomolekularne, mogą to być między innymi firmy farmaceutyczne, zajmujące się produkcją żywności czy produkujące kosmetyki.

Kwestia zarobków jest zróżnicowana – przyjmuje się jednak, że średnie wynagrodzenie biotechnologa to ok. 3 834 zł netto. Przedstawiciele tego zawodu wybierają często pracę za granicą, gdzie zarobki są wyższe i ofert pracy jest więcej.

Wymagania na stanowisko biotechnologa

Przede wszystkim, aby pracować w zawodzie, konieczne jest ukończenie studiów na kierunku biotechnologia. Są to studia wymagające, na co z pewnością trzeba się nastawić. Poza tym biotechnologia rozwija się, dlatego też wiedza uzyskana na studiach to nie koniec nauki – osoby na tym stanowisku muszą być nastawione na ciągły rozwój.

Co wydawać by się mogło oczywiste, biotechnolog musi umieć posługiwać się narzędziami i urządzeniami laboratoryjnymi – doświadczenie zyska z pewnością na studiach. Dodatkowo od takich pracowników wymaga się braku alergii skórnych.

Poza tym przeprowadzanie badań i doświadczeń będzie utrudnione jeśli biotechnolog nie będzie dociekliwy, nie będzie posiadał zdolności analitycznego myślenia i wyciągania wniosków.

Biotechnologia – praca na wyciągnięcie ręki?

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy po kierunku jakim jest biotechnologia praca znajduje się na wyciągnięcie ręki. Niestety nie do końca tak jest. W Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu miejsc, w których można zatrudnić biotechnologów, zazwyczaj więc stanowiska są zajęte.

Należy jednak mieć na uwadze, że – tak jak już wspominaliśmy – instytucje biotechnologiczne nie są jedynymi miejscami, w których mogą pracować absolwenci tego kierunku. Czekają na nich również firmy z branży kosmetycznej, farmaceutycznej czy produkcji żywności.