Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kierunki studiów – co jest najpopularniejsze?

Wybór kierunku studiów często nie jest łatwy – maturzyści do ostatniej chwili nie wiedzą, na co się zdecydować, coraz częściej wybierają gap year, czyli rok przerwy między szkołą średnią a wyższą, by przekonać się, co tak naprawdę chcą robić w życiu. Niektórzy z kolei decydują się na takie kierunki studiów, na które jest zapotrzebowanie na rynku i wiedzą, że w tym zawodzie najpewniej znajdą zatrudnienie oraz wysokie zarobki. Jakie kierunki są najpopularniejsze? Na co decydują się absolwenci szkół średnich? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Czy studia są ważne?

Przez niektóre osoby studia są uważane głównie za przedłużenie beztroskich lat. Niektórzy twierdzą również, że studiowanie i nauka to dwa różne pojęcia. Z roku na rok coraz więcej młodych osób decyduje się na gap year, zaczyna pracę i porzuca myśl o studiach. Nie da się ukryć, że studia nie są niezbędne do tego, aby zrobić karierę i spełniać się zawodowo.

Jednak nie oznacza to, że studia są nikomu niepotrzebne, a wybór kierunku studiów właściwie nieistotny. Z tego okresu edukacji można wynieść bardzo dużo wiedzy i umiejętności, które odpowiednio wykorzystane z pewnością pomogą w przyszłej drodze zawodowej.

Jakie studia wybrać?

Wybór studiów bywa często drogą między sercem a rozumem. Nierzadko zdarza się, że ktoś interesuje się czymś, jednak zewsząd słyszy, że jest to zupełnie nieopłacalne i powinien zdecydować się na bardziej przyszłościowe kierunki studiów. Niektórzy więc ulegają tej presji, choć nie są do tego przygotowani i studia okazują się dla nich niemalże drogą przez mękę.

Nie ma jednej złotej rady, która powie młodym ludziom, jaką decyzję powinni podjąć, jednak jeśli coś zdecydowanie nas pasjonuje, jesteśmy w tym dobrzy – nie bójmy się, że po mało opłacalnych studiach trafimy w miejscu, które nie będzie miało z nimi nic wspólnego, byle tylko próbować. Upór i pasja mogą sprawić, że poradzimy sobie ze wszystkim.

Oczywiście, jeśli ktoś nie wie, co zrobić ze swoim życiem i właściwie wszystko mu jedno, to tak naprawdę może studiować cokolwiek, byle dało im to konkretny i opłacalny zawód. W trakcie może się przecież okazać, że doskonale sobie z tym radzą i wszystko wyjdzie na dobre. Jednak jeśli ktoś wybierze kierunki studiów z rozsądku, a zupełnie nie jest to coś, co go interesuje, to nie będzie dla niego łatwe, a i radości z wykonywanego później zawodu z wysoką pensją również nie będzie.

Warto dodać, że życie weryfikuje wybory i nawet osoby, które przez całą szkołę średnią były pewne tego, co chcą studiować i zaczynają naukę na wybranym kierunku, mogą zrozumieć, że to jednak nie było to – i nie ma w tym nic złego! Studia można zawsze przerwać, by zacząć takie, które naprawdę będą dla nas strzałem w dziesiątkę. Nawet jeśli prób miałoby być kilka.

Najpopularniejsze kierunki studiów

Szukając swojej drogi, zdecydowanie warto sprawdzić, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów. Takie zestawienia tworzone są dzięki szkołom wyższym – publicznym i prywatnym, które udostępniają swoje dane. Co wybierają maturzyści?

 1. Kierunki techniczne
  Istnieje powszechne przekonanie, że po skończeniu kierunków technicznych zawsze znajdzie się pracę i jest w tym sporo racji. Oczywiście upór i ciągłe zwiększanie wiedzy są bardzo ważne dla rozwoju, nie można powiedzieć, że samo zakończenie studiów zapewni karierę. Popularne kierunki techniczne to m.in.: mechatronika, budowa maszyn, budownictwo, inżynieria środowiska, architektura czy też logistyka.

 2. Kierunki ścisłe
  Jeśli w szkole średniej uczeń był dobry z matematyki, z pewnością chociaż raz usłyszał, że musi koniecznie studiować jakiś ścisły kierunek. Zawody, w kierunku których kształcą, są zazwyczaj bardzo opłacalne. Do kierunków ścisłych zaliczamy m.in. informatykę.

 3. Kierunki medyczne
  Kierunki medyczne są bardzo wymagające, jednak to nie zmienia faktu, że wielu absolwentów szkół średnich chce je studiować. Najpopularniejszymi są farmacja i kierunek lekarski, często wybierana jest również np. fizjoterapia.

 4. Ekonomia i pochodne
  Popularne są od lat również kierunki związane z ekonomią, jak ekonomia właśnie, zarządzanie, marketing, finanse i rachunkowość czy doradztwo podatkowe. Ich popularność nie dziwi – w końcu tacy specjaliści są stale potrzebni i poszukiwani.

 5. Nauki społeczne
  Bardzo popularne są także takie kierunki jak socjologia, psychologia czy prawo. Te trzy kierunki studiów są zdecydowanym podium w przypadku nauk społecznych. Innymi często wybieranymi są np. dziennikarstwo czy kulturoznawstwo.

 6. Humanistycznie
  Choć na temat humanistów urosło wiele mitów i niektórzy niesłusznie uznają ludzi kończących te kierunki jako z góry skazanych na porażkę. Nie zmienia to jednak faktu, że kierunki humanistyczne są ciągle popularne: polonistyka, germanistyka czy filologia angielska co roku cieszą się dużą liczbą studentów.

 7. Kierunki rolnicze/leśne
  Popularne są również leśnictwo i rolnictwo. Liczba chętnych stale rośnie.

 8. Kierunki przyrodnicze
  Studenci chętnie studiują również kierunki przyrodnicze, takie jak ochrona środowiska, biochemia czy też biotechnologia.

Przy wyborze kierunków studiów, warto kierować się swoimi zainteresowaniami i indywidualnymi predyspozycjami. Istotne też jest śledzenie, jakie zawody będą w przyszłości najbardziej rozwojowe.