Kierunki studiów – co jest najpopularniejsze?
Wybór kierunku studiów często nie jest łatwy – maturzyści do ostatniej chwili nie wiedzą, na co się zdecydować, coraz częściej wybierają gap year, czyli rok przerwy między szkołą średnią a wyższą, by przekonać się, co tak naprawdę chcą robić w życiu. Niektórzy z kolei decydują się na takie kierunki studiów, na które jest zapotrzebowanie na rynku i wiedzą, że w tym zawodzie najpewniej znajdą zatrudnienie oraz wysokie zarobki. Jakie kierunki są najpopularniejsze? Na co decydują się absolwenci szkół średnich? Przeczytaj w niniejszym artykule!
Czy studia są ważne?
Przez niektóre osoby studia są uważane głównie za przedłużenie beztroskich lat. Niektórzy twierdzą również, że studiowanie i nauka to dwa różne pojęcia. Z roku na rok coraz więcej młodych osób decyduje się na gap year, zaczyna pracę i porzuca myśl o studiach. Nie da się ukryć, że studia nie są niezbędne do tego, aby zrobić karierę i spełniać się zawodowo.
Jednak nie oznacza to, że studia są nikomu niepotrzebne, a wybór kierunku studiów właściwie nieistotny. Z tego okresu edukacji można wynieść bardzo dużo wiedzy i umiejętności, które odpowiednio wykorzystane z pewnością pomogą w przyszłej drodze zawodowej.
Jakie studia wybrać?
Wybór studiów bywa często drogą między sercem a rozumem. Nierzadko zdarza się, że ktoś interesuje się czymś, jednak zewsząd słyszy, że jest to zupełnie nieopłacalne i powinien zdecydować się na bardziej przyszłościowe kierunki studiów. Niektórzy więc ulegają tej presji, choć nie są do tego przygotowani i studia okazują się dla nich niemalże drogą przez mękę.
Nie ma jednej złotej rady, która powie młodym ludziom, jaką decyzję powinni podjąć, jednak jeśli coś zdecydowanie nas pasjonuje, jesteśmy w tym dobrzy – nie bójmy się, że po mało opłacalnych studiach trafimy w miejscu, które nie będzie miało z nimi nic wspólnego, byle tylko próbować. Upór i pasja mogą sprawić, że poradzimy sobie ze wszystkim.
Oczywiście, jeśli ktoś nie wie, co zrobić ze swoim życiem i właściwie wszystko mu jedno, to tak naprawdę może studiować cokolwiek, byle dało im to konkretny i opłacalny zawód. W trakcie może się przecież okazać, że doskonale sobie z tym radzą i wszystko wyjdzie na dobre. Jednak jeśli ktoś wybierze kierunki studiów z rozsądku, a zupełnie nie jest to coś, co go interesuje, to nie będzie dla niego łatwe, a i radości z wykonywanego później zawodu z wysoką pensją również nie będzie.
Warto dodać, że życie weryfikuje wybory i nawet osoby, które przez całą szkołę średnią były pewne tego, co chcą studiować i zaczynają naukę na wybranym kierunku, mogą zrozumieć, że to jednak nie było to – i nie ma w tym nic złego! Studia można zawsze przerwać, by zacząć takie, które naprawdę będą dla nas strzałem w dziesiątkę. Nawet jeśli prób miałoby być kilka.
Najpopularniejsze kierunki studiów
Szukając swojej drogi, zdecydowanie warto sprawdzić, jakie są najpopularniejsze kierunki studiów. Takie zestawienia tworzone są dzięki szkołom wyższym – publicznym i prywatnym, które udostępniają swoje dane. Co wybierają maturzyści?
-
Kierunki techniczne
Istnieje powszechne przekonanie, że po skończeniu kierunków technicznych zawsze znajdzie się pracę i jest w tym sporo racji. Oczywiście upór i ciągłe zwiększanie wiedzy są bardzo ważne dla rozwoju, nie można powiedzieć, że samo zakończenie studiów zapewni karierę. Popularne kierunki techniczne to m.in.: mechatronika, budowa maszyn, budownictwo, inżynieria środowiska, architektura czy też logistyka. -
Kierunki ścisłe
Jeśli w szkole średniej uczeń był dobry z matematyki, z pewnością chociaż raz usłyszał, że musi koniecznie studiować jakiś ścisły kierunek. Zawody, w kierunku których kształcą, są zazwyczaj bardzo opłacalne. Do kierunków ścisłych zaliczamy m.in. informatykę. -
Kierunki medyczne
Kierunki medyczne są bardzo wymagające, jednak to nie zmienia faktu, że wielu absolwentów szkół średnich chce je studiować. Najpopularniejszymi są farmacja i kierunek lekarski, często wybierana jest również np. fizjoterapia. -
Ekonomia i pochodne
Popularne są od lat również kierunki związane z ekonomią, jak ekonomia właśnie, zarządzanie, marketing, finanse i rachunkowość czy doradztwo podatkowe. Ich popularność nie dziwi – w końcu tacy specjaliści są stale potrzebni i poszukiwani. -
Nauki społeczne
Bardzo popularne są także takie kierunki jak socjologia, psychologia czy prawo. Te trzy kierunki studiów są zdecydowanym podium w przypadku nauk społecznych. Innymi często wybieranymi są np. dziennikarstwo czy kulturoznawstwo. -
Humanistycznie
Choć na temat humanistów urosło wiele mitów i niektórzy niesłusznie uznają ludzi kończących te kierunki jako z góry skazanych na porażkę. Nie zmienia to jednak faktu, że kierunki humanistyczne są ciągle popularne: polonistyka, germanistyka czy filologia angielska co roku cieszą się dużą liczbą studentów. -
Kierunki rolnicze/leśne
Popularne są również leśnictwo i rolnictwo. Liczba chętnych stale rośnie.
Kierunki przyrodnicze
Studenci chętnie studiują również kierunki przyrodnicze, takie jak ochrona środowiska, biochemia czy też biotechnologia.