Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak powinna zostać przygotowana idealna prezentacja?

W naszym życiu zawodowym od czasu do czasu musimy coś zaprezentować. Niezależnie od tego, czy występujemy przed kolegami z pracy, ludźmi z branży czy klientami, musimy się do tego odpowiednio przygotować – aby dobrze wypaść i zmniejszyć towarzyszący temu stres. Prezentacja nie będzie niczym strasznym, jeśli odpowiednio do niej podejdziemy. O czym należy pamiętać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Idealna prezentacja krok po kroku

Z pewnością zależy nam na tym, aby nasza prezentacja była jak najlepsza, a osoby, które jej słuchają, nie pozasypiały z nudów. Dlatego warto zadbać o każdy szczegół. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Musisz wiedzieć, o czym mówisz

Przygotowując prezentację, nie zamykaj się tylko na tym, o czym będziesz mówić. Przeczytaj więcej w tym temacie, zapoznaj się z szerszym kontekstem, to pomoże w przypadku dodatkowych pytań twojej publiczności.

Jeśli natomiast chodzi o zagadnienie, które omawiasz, postaraj się być stuprocentowym ekspertem. Dokładnie przeanalizuj temat, zapoznaj się z jak największą liczbą źródeł, przyjrzyj mu się z każdej z możliwych stron.

Ćwicz wystąpienie

Samo przygotowanie tekstu nie wystarczy. Musisz dokładnie wszystko przećwiczyć. Najlepiej zrobić to wielokrotnie, by przy okazji nauczyć się tekstu, o czym za chwilę. Sprawdź, ile czasu zajmuje ci prezentacja, czy nie będzie za długa, sprawdź, w którym momencie musisz przerzucić slajd, coś wskazać. Takie ćwiczenia mogą również sprawić, że przekonasz się, czego potrzebujesz, co może ci sprawiać trudność i kiedy lepiej mieć pod ręką notatki.

Zrób dobrą prezentację…

Prezentacja multimedialna również ma znaczenie. Z całą pewnością slajdy nie mogą być ścianą tekstu, rozbudowanymi tabelami czy wykresami. Jest to jedynie tło do tego, co mówisz. Mogą służyć jako podpowiedź – dzięki nim wiesz, w którym momencie jesteś, o czym opowiadasz. Natomiast dla publiczności mogą być czymś, co potraktują jako notatki do zapamiętania.

Pamiętaj także o estetyce. Nie przesadzaj z kolorami, fontami, podkreśleniami. Nie warto odwracać uwagi od tego, co najważniejsze, czyli treści. Prezentacja może być zabawna, zawierać ciekawe przykłady, jednak pamiętaj, by nie przyćmiła tego, o czym opowiadasz.

...i prezentuj się dobrze

Ważne jest również to, jak wyglądasz podczas prezentacji. Choć to treść jest najważniejsza, nie da się ukryć, że kiedy będziesz o niej mówić, oczy wszystkich będą zwrócone dla ciebie. Dlatego żeby poczuć się pewniej i lepiej, warto zadbać o to, by nasze ubrania były wyprasowane i eleganckie, fryzura świeża, a twarz wyglądała na wypoczętą.

Miej ze sobą notatki, ale ich nie czytaj

Warto zabrać ze sobą notatki, o których rozmawialiśmy wcześniej, szczególnie kiedy wiemy, że w którymś momencie mamy problem z zapamiętaniem ważnych informacji. Jednak czytanie wszystkiego z kartki jest absolutną pomyłką – zanudzimy wszystkich i nie ma się co im dziwić.

Może się zdarzyć, że zapomnimy, co dalej, utkwimy w martwym punkcie. Na tę okoliczność przygotujmy koło ratunkowe – pytanie, które zadamy publiczności. Zapytajmy, co sądzi o danym zagadnieniu, czy się z nim wcześniej spotkała i zerknijmy w notatki w czasie, kiedy ktoś będzie odpowiadał.

Rozmawiaj z publicznością

Kontakt z publicznością jest bardzo ważny. Dlatego też zadawajmy pytania, zerkajmy na odbiorców, nie patrzmy w podłogę, nawiązujmy kontakt. Warto od czasu do czasu, jeśli prezentacja na to pozwala, powiedzieć jakiś żart, anegdotę, by nieco rozluźnić atmosferę.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Inną bardzo ważną kwestią podczas prezentacji jest stres. Nie da się go uniknąć, jednak często wymyka się nam spod kontroli i nie możemy sobie z nim poradzić. Kiedy nas paraliżuje, trudno stanąć pewnie przed odbiorcami i zacząć mówić.

Dlatego też, aby stresować się mniej, warto zadbać o to, by być naprawdę doskonale przygotowanym. Jeśli przećwiczymy prezentację wcześniej, zapoznamy się z tematem, będziemy w nim biegli, dodatkowo w zasięgu ręki znajdować się będą nasze notatki, przygotujemy również pytania ratunkowe, o których wspomnieliśmy, na pewno będzie nam znacznie prościej.

Poza tym przed rozpoczęciem prezentacji warto głęboko pooddychać, spróbować choć na chwilę się zrelaksować, pomyśleć o czymś przyjemnym. Oddech i odcięcie się od bodźców może nam pomóc się wyciszyć.

Starajmy się również nie skupiać za bardzo na sobie. Owszem – tak jak wspominaliśmy – publiczność będzie na nas patrzeć, jednak tak naprawdę dla niej najważniejsza będzie treść, którą prezentujemy. To, jaki mamy kolor oczu i jaką mamy fryzurę nie jest wcale tak bardzo istotne.

Pamiętaj, że tuż przed wystąpieniem organizm może zachować się, jak gdyby coś się działo – może boleć cię brzuch, serce może szybciej bić. Najpewniej jednak to stres i nic poważnego ci się nie stanie. Jeśli pomyślisz o tym w ten sposób, być może od razu zrobi ci się nieco lepiej.

Prezentacja często jest stresująca, chcemy wypaść przecież jak najlepiej. Dlatego też warto się do niej odpowiednio przygotować. Zajmie nam to nieco więcej czasu, jednak będziemy naprawdę specjalistami w danym obszarze i pójdzie nam znacznie lepiej.