Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak napisać referencje, na co zwrócić szczególną uwagę?

Referencje mogą być jedną z naszych kart przetargowych na rozmowie kwalifikacyjnej. Opinia byłego pracodawcy czy zleceniodawcy może być kluczowa dla rekrutera czy potencjalnego pracodawcy. Jeśli więc współpraca przebiegała owocnie, warto poprosić o opinię. Jak napisać referencje, by nie brzmiały sztucznie i nie były naciągane? Co powinniśmy w nich zawrzeć?

Referencje zadowolonych klientów

Warto wiedzieć, że referencji nie wystawia nam jedynie pracodawca. O opinię na temat tego, jak pracujemy, możemy poprosić naszych klientów czy zleceniodawców. Jeśli mamy stronę WWW, która stanowi nasze portfolio czy też CV, możemy właśnie tam je umieścić. Dzięki temu każdy, kto wejdzie na naszą witrynę, będzie mógł przeczytać, jak pracowało się z nami innym osobom. Pozytywne opinie przyciągają do nas ludzi, którzy bardziej nam ufają.

Pamiętajmy, by w takim przypadku za referencjami stali ludzie. Brak podpisu czy zdjęcia może sprawić, że osoba przebywająca na naszej stronie może pomyśleć, że sami napisaliśmy sobie pochlebne opinie.

Referencje na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak już wspominaliśmy, referencje mogą pomóc nam w znalezieniu nowej pracy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, warto je mieć ze sobą. Może to być nasza karta przetargowa, dzięki której przekonamy do siebie rekrutera. 

CV pokazuje, jak wyglądała nasza droga zawodowa, jednak jeśli sukcesy zostaną przez kogoś potwierdzone, mamy większe szanse na to, że dostaniemy dane stanowisko.

Pamiętajmy, że kłamstwo nie popłaca i nigdy nie piszmy referencji sami, posługując się cudzym nazwiskiem. Po pierwsze rekruter może znać osobę, o której wspomnieliśmy, po drugie referencje często są sprawdzane – kiedy nie będziemy chcieli podać kontaktu do poprzedniego pracodawcy, osoba przeprowadzająca z nami rozmowę, może przestać nam ufać i nie chcieć nas zatrudnić.

Referencje nie zawsze muszą być przedstawione w formie pisemnej. Możemy również w CV lub liście motywacyjnym podać numery telefonów do osób, które mogę je nam wystawić. W artykule zajmiemy się pisemną formą. Jak napisać referencje?

Jak napisać referencje?

Jeśli kontakty z poprzednim pracodawcą były bardzo dobre, często zdarza się, że referencje przedstawiają pracownika jako kogoś nieskazitelnego, największego specjalistę w swojej dziedzinie. Owszem, pracownik rzeczywiście może taki być, lecz w referencjach nie do końca chodzi o to, by pisać peany, tylko rzeczowe opinie.

Oczywiście jasne jest, że nikt nie pokazałby przyszłemu pracodawcy opinii nieprzychylnej, dlatego referencje zawierają opis tego, co pracownik robił dobrze i w jaki sposób podchodził do swojej pracy. Jeśli więc został zwolniony z rażących powodów i nie zostały mu wystawione referencje, musi sam wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy, dlaczego ich nie posiada.

Przyjmuje się, że maksymalna objętość takiego dokumentu powinna zajmować jedną stronę A4. Dlatego też powinna być to opinia rzeczowa. Rekruterzy codziennie czytają mnóstwo dokumentów aplikacyjnych i po prostu nie mają czasu na to, by czytać rozległe wypracowania na temat umiejętności kandydata. Liczy się konkret.

Nie istnieje jeden wzór referencji, tak że ich kształt zależy głównie od osoby, która je przygotowuje. Należy w nich jednak z pewnością zawrzeć informacje o tym, w jaki sposób pracownik wykonywał swoje obowiązki, wspomnieć o jego terminowości, skrupulatności, zaangażowaniu. Warto, by pracodawca napisał również o wszelkich projektach, pomysłach, które wyszły z inicjatywy pracownika, co potwierdzi jego ambicję, kreatywność i efektywność.

Formatowanie referencji

Jak już wspomnieliśmy, nie ma jednego wzoru referencji, jednak w każdym tego typu dokumencie powinny znaleźć się pewne elementy. Jak powinny wyglądać referencje?

W prawym górnym rogu powinna zostać umieszczona data oraz miejscowość. Warto również nieco niżej, na środku umieścić formułę: Referencje / Do wiadomości wszystkich zainteresowanych (lub imię i nazwisko konkretnej osoby, jeśli jest ono jasne). Po lewej stronie umieszczamy informację o tym, kogo referencje dotyczą.

Referencje warto zacząć od krótkiego przedstawienia pracownika - warto napisać, na jakim stanowisku pracował, można dodać, jak długo trwało zatrudnienie. Następnie powinno się wspomnieć o zakresie jego obowiązków oraz o sposobie, w jaki je wykonywał. Jest to pierwsza ocena pracownika.

Z całą pewnością warto wspomnieć o wszelkich awansach pracownika oraz o jego największych sukcesach. Dzięki temu pracodawca potwierdzi to, co pracownik najpewniej powiedział już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Ostatnią częścią jest podsumowanie oceny pracownika oraz podpis pracodawcy (w dolnym prawym roku powinna znaleźć się pieczątka).

Warto dodać w dopisku na końcu, że w razie jakichkolwiek pytań na temat kandydata podajemy swój numer telefonu, pod którym jesteśmy dostępni. Jest to w jakiś sposób potwierdzenie prawdziwości dokumentu.

Referencje mogą być dla nas bardzo istotne, jeśli więc opuszczamy stanowisko, warto poprosić o nie pracodawcę.