Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nowoczesne CV. Jak powinno wyglądać w 2023 roku?

Jedną z najbardziej cenionych umiejętności, której niestety nie nauczymy się w szkole, jest umiejętność napisania dobrego i interesującego CV. Jest to dokument, który staje się naszą swoistą wizytówką w momencie, kiedy chcemy ubiegać się o pracę i wymarzone stanowisko. Wówczas niezbędne jest napisanie życiorysu w taki sposób, by możliwie wyglądał on nowocześnie. Jak wiadomo, wymagania odnośnie CV stale się zmieniają. Jak więc powinno ono wyglądać nowoczesne CV w 2023 roku?

Nowoczesne CV to nie pamiętnik

Z pewnością nie trzeba nikomu wyjaśniać co to znaczy CV. Jest to bowiem życiorys, który podobnie jak w poprzednich latach, zastąpi nam pierwszy kontakt z rekruterem. Tak więc warto na wstępie zaznaczyć, że nowoczesne CV to nie jest nasz osobisty pamiętnik. Często powtarzanym błędem jest wpisywanie w życiorys dosłownie wszystkiego, a nawet tego, co nie ma bezpośredniego związku z ofertą pracy na którą aplikujemy. CV jest dokumentem, który powinien przedstawić nas w krótki, precyzyjny sposób, a jednocześnie podkreślić nasze zalety. Jednak pisząc nowoczesne CV warto skupić się jedynie na tym, co zostało wspomniane w ofercie pracy, a dokładniej w kategorii oznaczonej jako "wymagania". Dlaczego? Rekruterzy z roku na rok stają się coraz bardziej wymagający, a także niecierpliwi. Oznacza to, że większość życiorysów, które są długie i napisane drobnym druczkiem po prostu lądują w koszu bez zbędnego przeglądania ich. Nowoczesne CV jest więc maksymalnie zwięzłe, a także dobitnie precyzyjne. Można powiedzieć śmiało, że w 2023 roku jedno CV nie będzie już wystarczające. Warto jednak mieć przygotowany szablon dokumentu, w którym niektóre sekcje będziemy zmieniać zgodnie z ofertą pracy na którą aplikujemy. Od razu warto zrezygnować z długiego rozpisywania się o swoich zainteresowaniach, a także zaletach. Warto jest po prostu w skrócie wypunktować, a jeśli już chcemy coś od siebie dodać, to warto każdą zaletę, czy osiągnięcie poprzeć precyzyjnym przykładem. Pamiętajmy, że nowoczesne i dobrze napisane CV znacznie zwiększa nasze szanse na to, że wkrótce otrzymamy upragniony telefon od rekrutera.

Nowoczesne CV- nie zapominaj o odpowiednim podziale strony

Żyjemy w dobie, w której nasza rzeczywistość jest maksymalnie podporządkowana cyfryzacji i komputerom. Nie da się więc ukryć, że nikt już nawet nie pyta o to, czy posiadamy podstawową znajomość obsługi tego typu sprzętu. W związku z tym nowoczesne CV powinno być maksymalnie dopracowane od strony graficznej. Chodzi tu przede wszystkim o to, by nie zapominać o odpowiednim podziale na sekcje, a nawet pokusić się o podział strony, gdzie w jednej rubryce umieścimy podstawowe dane o sobie, nawet wyróżniając tę rubrykę innym kolorem. Po drugiej zaś stronie dobrze jest umieścić nasze osiągnięcia zawodowe i edukację, a także pozostałe sekcje, które powinny się w CV znaleźć. Jeśli mamy jednak problemy z szatą graficzną naszego życiorysu, niezwykle prostym rozwiązaniem jest skorzystanie z takich pomocy jak cv generator. Tego typu kreatory CV wykonają za nas najważniejsze i podstawowe elementy związane z układem strony. 

Nowoczesne CV to przede wszystkim minimalizm

Jak napisać CV by wyglądało ono na nowoczesne? Otóż postawmy na minimalizm! W tym wypadku chodzi przede wszystkim o to, by strona wyglądała na maksymalnie przejrzystą i czytelną. Oznacza to, że nie warto stawiać na dużą ilość podkreślników, kursyw czy pogrubień. Z powodzeniem wystarczy jedynie pogrubić nagłówki i napisać je nieco większą czcionką. Pamiętajmy, że statystycznie rzecz ujmując rekruter nie poświęca więcej niż 3 minuty na zapoznanie się z CV kandydata. Jeśli zobaczy on ściany tekstu, a także kilkanaście wykorzystanych kolorów i wzorów, z pewnością nie wywrze to na nim dobrego wrażenia, a nasze CV zamiast na biurko, powędruje od razu do kosza. W tym wypadku, znów warto skorzystać z kreatora CV, który samodzielnie pogrubi za nas nagłówki. Warto również pamiętać o tym, by CV prezentowało się estetycznie. Wszystkie wyliczenia warto więc zaczynać od nowego myślnika czy wypunktowania. Zrezygnujmy z wypisywania długich ciągów wyrazów po przecinku. Z pewnością nie ułatwi to czytania, a co dopiero wyłapania najważniejszych informacji. Rekruterzy w 2023 roku, podobnie zresztą jak i w latach poprzednich cenią sobie minimalizm jeśli chodzi o formę CV. Nie zapominajmy, że jest to krótki dokument, który ma jedynie przedstawić nas jako kandydatów do pracy, a także opowiedzieć krótko historię naszej edukacji i doświadczenia zawodowego. Minimalizm w życiorysie jest tym, co będzie cenione w nadchodzącym 2023 roku.

Artykuł partnera, tekst zewnętrzny