Poradnik Pracownika

Idealne CV - jak je stworzyć krok po kroku?

Pierwszą rzeczą, którą zajmujemy się podczas szukania pracy, jest stworzenie CV. Niestety często nie podchodzimy do tego poważnie. Tworzymy dokument z nadzieją, że nikt mu się specjalnie nie będzie przyglądał. Jednak jest to nasz pierwszy kontakt z rekruterem i choćby z tego względu warto zastanowić się nad tym, co zrobić, by wysłać do niego idealne CV. Podpowiadamy w artykule, jak się za to zabrać i co wziąć pod uwagę.

Dlaczego CV jest ważne?

Wydawać by się mogło, że to pytanie, na które wszyscy znają odpowiedź, jednak biorąc po uwagę, jak wyglądają często te dokumenty, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Przede wszystkim, jak już podkreślaliśmy, CV do nasz pierwszy kontakt z rekruterem czy potencjalnym pracodawcą. To właśnie na jego podstawie otrzymamy bądź nie zaproszenie do dalszych etapów. Choćby dlatego warto się do tego przyłożyć, szczególnie jeśli zależy nam na zatrudnieniu.

Poza tym dzięki temu dokumentowi rekruter poznaje nasze doświadczenie zawodowe. CV zawiera w sobie wszystko, co go tak naprawdę interesuje. Oczywiście można przedstawić nasze osiągnięcia w innej formie, jeśli jednak nie przykładamy się do życiorysu, to raczej nie dlatego, że planujemy nagrać na ten temat świetne wideo.

Dlatego też, choć może nam to zająć nieco więcej czasu, warto go poświęcić na to, by stworzyć idealne CV!

Idealne CV krok po kroku

Jak więc powinno wyglądać idealne CV? O czym musimy pamiętać jako osoba je tworząca? Podpowiadamy.

Aktualność

Pierwszą kwestią i z pewnością jedną z najważniejszych jest aktualność CV. Zdarza się, że natrafiamy na świetne ogłoszenie, którego termin się kończy, wysyłamy więc życiorys, do którego zaglądaliśmy ostatnio 3 lata temu. Co to najczęściej oznacza? Że mamy w nim nieaktualne zdjęcia, często niedokładnie opisane zadania na danym stanowisku, nieaktualne umiejętności i zainteresowania.

Rekruter zauważy, że od kilku lat w CV nic się nie zmienia oprócz wpisania kolejnej firmy, w której pracowaliśmy. Może jednak to odczytać inaczej – może pomyśleć, że nie rozwijamy się, nie pracujemy nad sobą. A czy firma potrzebuje takiego pracownika w swoim zespole?

Dopasowanie do odbiorcy

Równie ważne jest dopasowanie do odbiorcy. Zazwyczaj w ogłoszeniu o pracę znajduje się wykaz wymaganych umiejętności, wymagania na stanowisko itd. Postarajmy się więc dostosować nasze CV. Weźmy pod uwagę to, czego wymaga od nas rekruter i tego się trzymajmy.

Oczywiście często chcemy pochwalić się tym, jak dużo potrafimy, jednak tak naprawdę w wielu przypadkach to nie musi mieć znaczenia, a najważniejsze jest to, czego aktualnie potrzebuje pracodawca.

Kwestie formalne

Jeśli nie wiemy, jak powinno wyglądać idealne CV, sprawdźmy to. Jest mnóstwo stron, z których można pobrać gotowe, darmowe i płatne szablony, które znacznie ułatwią nam tę kwestię, szczególnie kiedy sami nie do końca potrafimy stworzyć coś przejrzystego.

Tworząc idealne CV warto postawić na minimalizm. Raczej wystrzegajmy się wielu kolorów, fontów, podkreśleń, pogrubień. Najlepiej może się sprawdzić czerń i biel. Chyba że stanowisko wymaga od nas kreatywności, wówczas nasz życiorys zawodowy może pełnić rolę portfolio.

Istotne jest również to, że przyjmuje się, iż idealne CV nie powinno przekraczać swoją objętością dwóch stron A4 (najlepiej jednej, jednak w niektórych przypadkach trudno tego przestrzegać). Zachowajmy marginesy, przynajmniej takie, żeby kartkę można było złapać kciukiem i nie zasłonić sobie tekstu.

Sprawdźmy również błędy – poprośmy kogoś żeby przejrzał nasze CV pod kątem poprawności językowej. Błędy źle świadczą o naszym profesjonalizmie.

Dokładnie opisane doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe jest najważniejszą częścią CV. Na nie głównie zwracają uwagę rekruterzy. Dlatego też to bardzo istotne, aby było one dokładnie opisane. Nie wystarczy nazwa firmy i stanowiska, napiszmy również, czym się zajmowaliśmy, możemy także wymienić nasze największe sukcesy.

Cel zawodowy

Jeśli zmieniamy branżę, obszar zainteresowań, zaczynamy karierę zawodową lub po prostu nie mamy doświadczenia, warto zawrzeć na początku CV cel zawodowy – co chcemy robić, do czego dążymy i jak przebiega nasza droga do celu.

Co najważniejsze, cel zawodowy powinien być krótki i konkretny – nie więcej niż 4 zdania, niezbyt rozbudowane, tak aby rekruter szybko mógł przekonać się, czy jesteśmy tym, kogo szuka.

Niezbędne linki

W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest CV wirtualne, tworzone na specjalnie do tego przeznaczonych portalach, takich jak np. LinkedIn. Można na nich zamieszczać linki do naszych publikacji, wszelkie kursy, umiejętności, projekty i szkolenia. Dlatego też jeśli nasze wirtualne CV jest znacznie bardziej rozbudowane, warto zawrzeć w dokumencie tradycyjnym link do niego.

Poza tym często także tworzymy stronę czy blog, które pokazują naszą wiedzę i umiejętności, jeśli tak jest z całą pewnością także i tym adresem warto się podzielić.

Idealne CV wcale nie musi zawierać pięknej autorskiej grafiki i wymyślnych fontów. Chodzi tutaj przede wszystkim o jasno przedstawioną treść i zawarcie w nim wszystkich najważniejszych elementów. Dzięki temu spełnimy najważniejsze oczekiwania rekruterów.