Kariera zawodowa - czy można ją zaplanować?
Czym jest kariera zawodowa? Wielu z nas słowo “kariera” kojarzy się z gwiazdami, osobami publicznymi, uwielbianymi przez wielu ludzi, zarabiającymi ogromne sumy pieniędzy. Tak naprawdę jednak w dzisiejszych czasach kariera zawodowa często jest po prostu drogą do osiągnięcia celu, jaki sobie obierzemy i jego realizacją. Jest ona silnie związana z rozwojem osobistym. Coraz więcej osób planuje karierę. Czy to ma sens? W jaki sposób to zrobić? Co może nam w tym przeszkodzić?
Kariera zawodowa planowana od najmłodszych lat
Dzieci bardzo często planują swoją karierę zawodową. Z dumą i pewnością mówią, że w przyszłości zostaną strażakiem, astronautą, nauczycielem… Spędzają godziny na zabawie w pracę, angażują się w to. Oczywiście życie i czas często weryfikują ich plany, jednak można powiedzieć, że już wtedy w jakiś sposób budują swoją drogę zawodową. Zdarza się bowiem tak, że marzenia z dzieciństwa stają się rzeczywistością, a motywacja do osiągnięcia celu jest wtedy ogromna.
Być może warto wziąć przykład z najmłodszych i postawić sobie cel, który chcemy osiągnąć? Planowanie kariery zawodowej pomoże nam dojść do wymarzonego miejsca i wykonywać pracę marzeń.
Czy planowanie kariery ma sens?
Kariera zawodowa przez wielu z nas nie jest planowana i po prostu zdobywamy doświadczenie, wykonując swoje obowiązki, pozwalając sobie płynąć z prądem. Nie można powiedzieć, że takie podejście jest złe, w końcu w ten sposób pracuje naprawdę wielu z nas. Pamiętajmy jednak, że jeśli coś chodzi nam po głowie, marzy nam się konkretna posada, zaplanowana kariera zawodowa może nam pomóc w osiągnięciu celu.
Nie wystarczy powiedzieć sobie: chcę pracować jako PR-owiec i na tym zakończyć. Musimy zastanowić się, co dokładnie zrobić, aby tak się stało:
- jakie umiejętności musimy posiadać?
- jakie studia powinniśmy skończyć i czy są one konieczne?
- dla kogo chcemy pracować?
- jakie kroki musimy podjąć, by przekonać do siebie pracodawcę?
- w jaki sposób zbudować doświadczenie zawodowe?
Jeśli jasno określimy, co chcemy robić, o wiele prościej będzie nam odpowiedzieć na te pytania. Oczywiście należy również mierzyć siły na zamiary. Czasami to, czego chcemy, nie będzie jednoznaczne z tym, czego potrafimy się nauczyć. W związku z tym podczas planowania myślmy racjonalnie. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy damy sobie radę, przygotujmy plan B, który może nam się przydać w takiej sytuacji. Zaplanowanie kariery zawodowej, jeśli postawimy sobie cel, który trudno osiągnąć, może być frustrujące.
Jak zaplanować karierę zawodową?
Przede wszystkim przemyślmy, czy to co robimy, jest naprawdę tym, co chcemy robić. Być może naszym celem będzie przebranżowienie? Postawmy pierwszy krok w miejscu, w którym jesteśmy i wyznaczmy cel. Zastanówmy się, do czego tak naprawdę dążymy. Kiedy już znajdziemy nasz cel, wyznaczmy sobie zadania, które musimy wykonać, aby go zrealizować.
Przykład 1.
Janek studiuje matematykę. Za dwa lata planowo powinien skończyć studia. Zdecydował już, że chciałby zostać księgowym. W związku z tym stara się o praktyki w biurze rachunkowym. Każdego dnia czyta artykuły związane z pracą w tym zawodzie, zapisał się również na kilka kursów, które mogą mu pomóc w zwiększeniu kompetencji. Jego celem jest nauka potrzebnych programów, staż i stała praca w zawodzie po studiach.
Warto również wyznaczyć czas na realizację naszych planów. Może on zostać skrócony lub wydłużony, jeżeli zajdzie taka potrzeba, ale konkretny czas sprawi, że bardziej się zmobilizujemy. Plany bezterminowe często odkładamy w nieskończoność.
Pamiętajmy również, że nasze plany dotyczące kariery zawodowej należy aktualizować. Być może pewne okoliczności sprawią, że ścieżka do osiągnięcia celu będzie wymagała zmodyfikowania, a uparte trzymanie się dawnego planu nie przyniesie nam korzyści.
Co może przeszkodzić w planowaniu kariery zawodowej?
Planowanie swoją drogą, a życie swoją. Bardzo często codzienność sprawia, że nasze plany są niemożliwe do realizacji lub znacznie się opóźniają. Czynników, które mogą to powodować może być wiele.
- Możemy nie dostać się za pierwszym razem na wymarzone studia, bez których kariera zawodowa będzie niemożliwa. W takiej sytuacji czekać nas może poprawa matury, tym samym wszystko opóźnia się o przynajmniej rok. W tym czasie możemy realizować inne punkty naszej listy, jednak nie zawsze będzie to możliwe.
- Naszą przeszkodą może być również sytuacja na rynku pracy. W momencie planowania nasz wymarzony zawód mógł być bardzo opłacalny, jednak w czasie dążenia do celu mógł nastąpić kryzys, zwolnienia i inne czynniki, które sprawią, że kariera na tym stanowisku jest znacznie utrudniona.
- Niespodziewanie w naszym życiu mogą pojawić się również dzieci. W tym momencie zmieniają się nasze priorytety i przynajmniej na jakiś czas odkładamy na bok plany dotyczące kariery zawodowej. Powrót na rynek pracy może zweryfikować nasze założenia.
- Bankructwo firmy, w której praca była naszym celem, również może pokrzyżować nasze plany. W trakcie ich tworzenia takiego obrotu spraw często nie możemy przewidzieć.
- Nie możemy również przewidzieć choroby. Czasami stan zdrowia sprawia, że musimy wycofać się z rynku pracy nawet na kilka lat. Kariera zawodowa spada na dalszy plan.
Kariera zawodowa można zostać zaplanowana i warto to zrobić. To, że wiemy, do czego dążymy, zwiększa naszą motywację w dążeniu do celu i przybliża nas do sukcesu.