Poradnik Pracownika

Zmęczenie to wróg kreatywności - jak się go pozbyć?

Padasz z nóg. Pijesz kolejną kawę, ale to nie pomaga. Siedzisz przy biurku i patrzysz ślepo w monitor, ale tak naprawdę marzysz tylko o tym, żeby znaleźć się znowu w domu, w łóżku. Obiecujesz sobie, że dzisiaj już na pewno położysz się wcześniej, a jutro obudzisz się wypoczęty. Jednak po północy orientujesz się, że znowu przed tobą 5 godzin snu, a jutro w pracy najpewniej będziesz nieprzytomny. Czekasz na weekend, w którym wyśpisz się do oporu. Zmęczenie jednak rzadko cię opuszcza. Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że nie idzie to w parze z kreatywnością, produktywnością czy efektywnością zadań. Dlatego też warto pozbyć się zmęczenia! Jak to zrobić?

Zmęczenie warto wyeliminować!

Kiedy jesteśmy zmęczeni, nic nie idzie po naszej myśli. Nie możemy się skupić, kiedy musimy działać kreatywnie, męczymy się do granic, a i tak nic z tego nie wychodzi. Jesteśmy nieproduktywni, a tym samym podenerwowani. Często wydaje nam się wtedy, że nie pracujemy wystarczająco dobrze, tym samym próbujemy nadrabiać wszystko po pracy, nie mamy czasu na relaks i wpadamy w błędne koło. Zmęczenie może występować permanentnie i być objawem choroby. Jednakże często to właśnie my powodujemy, że oczy nam się kleją, a jedyne o czym marzymy to głęboki sen. Jeśli tak jest, kilka kroków może sprawić, że poczujemy się znacznie lepiej. Poziom naszej pracy wzrośnie, a nam spadnie kamień z serca. Co zrobić, by tak się stało?

Zmęczenie - rodzaje

Zmęczenie może mieć różne przyczyny, stąd też rozróżnia się jego rodzaje. Doświadczyć możemy zmęczenia psychicznego (emocjonalnego) lub fizycznego. W niniejszym tekście zajmiemy się kwestią zmęczenia, które nie jest objawem choroby.

Przyczyny

Zmęczenie psychiczne (emocjonalne)

Zmęczenie fizyczne

  • zbyt duża liczba obowiązków, praca w nadgodzinach, branie na siebie zbyt wielu zadań
  • stres
  • zbyt mała liczba obowiązków, mało zajęć w ciągu dnia, ciągła nuda
  • depresja
  • przygnębienie
  • zbyt mała ilość snu
  • za mało kaloryczna, nieróżnorodna dieta
  • odwodnienie
  • brak aktywności fizycznej

Jak wyeliminować zmęczenie z codziennego życia?

Jeżeli czujemy, że zmęczenie przeszkadza nam w codziennym życiu i wykonywaniu obowiązków, warto spróbować je wyeliminować. Jak to zrobić?

  1. Choć brzmi to banalnie - wyśpij się!
    Nie zarywaj nocy, staraj się przespać przynajmniej 7 (najlepiej 8) godzin. Kładź się wcześniej, nawet jeżeli książka jest bardzo ciekawa, film wciągający lub masz dużo pracy. Warto zadbać o siebie, a zbyt mała ilość snu może odbić się nie tylko na zmęczeniu, lecz także na zdrowiu! Obniżyć się może naszą odporność i narażamy się tym samym na infekcje.

  2. Nie zapominaj o nawodnieniu
    Często zapominamy o tym, że odwodnienie organizmu również może objawiać się zmęczeniem. Jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, że pijemy za mało wody, bardzo prawdopodobne, że nasze zmęczenie jest z tym związane. Warto więc ustawić sobie przypomnienie w telefonie lub zawsze mieć wodę pod ręką i nawadniać swój organizm.

  3. Bądź aktywny
    Aktywność fizyczna może nas zmęczyć, ale jednocześnie dodaje nam energii. Nie każdy z nas lubi ćwiczenia, jednak aktywność nie kończy się na wizycie w siłowni. Możemy potańczyć, pobiegać albo po prostu wybrać się na dłuższy spacer. Dzięki temu nabierzemy energii do dalszego działania.

  4. Nie bierz na siebie zbyt wielu zadań
    Bardzo często możemy złapać się w pułapkę ambicji. Ze wszech stron dociera do nas informacja o kolejnym sukcesie przedsiębiorczej, produktywnej osoby. Nikt nie chce stać w miejscu, więc nierzadko bierzemy na siebie zbyt wiele - chcemy coś udowodnić lub komuś pomóc i koniec końców nie mamy chwili wolnej. Zapominamy wówczas o tym, jak ważny jest odpoczynek i ładowanie baterii. Warto racjonalnie podchodzić do pracy i rozwoju. Każdego dnia należy znaleźć czas na odpoczynek. Jeśli tego nie zrobimy, zabraknie nam sił na podstawowe zadania, które nas czekają. Energia jest niezbędna, by odnieść sukces, a jego miarą nie są godziny spędzone w pracy.

  5. Znajdź hobby
    Jak wspominaliśmy, męczyć może również nadmiar wolnego czasu. Jeżeli w ciągu dnia zupełnie nie masz co ze sobą zrobić, poszukaj czegoś, co sprawia ci przyjemność i pogłębiaj swoją pasję - zacznij czytać, oglądać, może robić na drutach lub biegać czy uczyć się języka obcego? Sprawdź wiele opcji i wybierz tę, która naprawdę zyska twoje zainteresowanie.

  6. Jedz zdrowo
    Za nasze zmęczenie może odpowiadać również zła dieta - nie dostarczamy sobie odpowiedniej liczby kalorii, jemy za mało, w pośpiechu, posiłki nie są wartościowe. Warto zwracać uwagę na to co jemy, bo zdrowa, zbilansowana dieta również dodaje energii i przegania zmęczenie. Przyjrzyjmy się więc temu, co mamy na talerzu i zmieńmy złe nawyki żywieniowe.

  7. Po prostu odpoczywaj!
    Przychodzisz z pracy i znowu zaczynasz pracować? Efektywność spada do zera, zmęczenie sięga zenitu, ale czujesz się źle, kiedy nic nie robisz? Pamiętaj, że zasługujesz na odpoczynek i nie możesz czuć z tego powodu wyrzutów sumienia. Zmęczony nie jesteś pracowity, psujesz swoje zdrowie - zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Nie lekceważ czasu, który możesz przeznaczyć tylko dla siebie, na rzeczy, które pozwalają ci się oderwać od codzienności. Dzięki temu możesz odzyskać energię i zapomnieć o ciągłym przemęczeniu!