Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Chroniczne zmęczenie - czym jest, jak się objawia i kogo dotyczy?

Brakuje Ci chęci do działania? Jesteś senny, znużony, masz problemy z uwagą i koncentracją w pracy? Nawet niewielki wysiłek powoduje że czujesz się zmęczony? Nie jest istotne, o której godzinie kładziesz się spać, bo i tak rano jesteś wykończony? Być może cierpisz na chroniczne zmęczenie.

Zespół chronicznego zmęczenia - czym jest i jak je zdiagnozować?

Chroniczne zmęczenie jest to stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, które trudno wytłumaczyć. Co ciekawe, nawet wypoczynek nie pomaga w jego zniwelowaniu. By móc zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) objawy chronicznego zmęczenia muszą utrzymywać się minimum 6 miesięcy u osób, które do tej pory nie miały podobnych dolegliwości. Symptomy te mają znaczący wpływ na sferę prywatną, społeczną oraz zawodową osoby chorej.

By zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia objawy muszą trwać przez minimum 6 miesięcy.

Chroniczne zmęczenie - objawy

By móc zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia, muszą wystąpić minimum cztery z poniższych objawów:

  • bezsenność lub sen, który nie daje poczucia wypoczynku
  • bóle mięśni
  • ból gardła
  • zaburzenia pamięci i koncentracji
  • ból głowy, inny niż do tej pory
  • bóle stawów
  • pogorszone samopoczucie po wysiłku, które utrzymuje się ponad dobę
  • powiększone węzły chłonne pachowe lub szyjne

Chroniczne zmęczenie - przyczyny

Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną chronicznego zmęczenia. Badacze opublikowali doniesienie, że u osób które cierpiały na chroniczne zmęczenie w badaniach serologicznych wykryto aktywne zakażenie wirusem Epstein-Barr (EBV). Przypuszcza się, że przyczyną jest rozregulowany układ odpornościowy, który powoduje różnego rodzaju infekcje wirusowe wywołane m.in. przez wirus odry i różyczki oraz alergie. Wpływ może mieć także niedobór składników odżywczych. Przyczyn jest więcej, niektóre wciąż jeszcze są niezbadane.

Chroniczne zmęczenie - kogo dotyczy?

Intuicyjnie kojarzy nam się ono z dolegliwością dotyczącą tylko ludzi w podeszłym wieku, którzy mają za sobą lata pracy w zawodzie. Jest to jednak błędne myślenie. Chroniczne zmęczenie jest to stan, który może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Zarówno młodych ludzi, którzy na co dzień intensywnie pracują oraz starszych osób, które z racji wieku już nie pracują i przebywają na emeryturze lub rencie. Najczęściej jednak dotyka to osób, których tempo życia jest szybkie i intensywne. Pośpiech, który towarzyszy im w ciągu dnia, wiąże się zazwyczaj z niezdrowym stylem życia, który powoduje powolne wyniszczenie organizmu. Chroniczne zmęczenie dotyka częściej przedstawicieli niektórych zawodów. Nauczyciele, pielęgniarki, lekarze, psychoterapeuci i duchowni są bardziej niż inni narażeni na wypalenie zawodowe oraz występowanie chronicznego zmęczenia.

Chroniczne zmęczenie może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku.

Chroniczne zmęczenie - negatywne konsekwencje w pracy

Warto zwrócić uwagę na to, że chroniczne zmęczenie stanowi duży problem nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Pracownik, który odczuwa chroniczne zmęczenie, staje się mniej efektywny w pracy, ponieważ spada jego wydolność umysłowa i fizyczna, przez co jest bardziej podatny na popełnianie błędów. W efekcie odzwierciedla się to w jego niższych wynikach w pracy i towarzyszącej mu przy tym frustracji.