Chroniczne zmęczenie - czym jest, jak się objawia i kogo dotyczy?
Brakuje Ci chęci do działania? Jesteś senny, znużony, masz problemy z uwagą i koncentracją w pracy? Nawet niewielki wysiłek powoduje że czujesz się zmęczony? Nie jest istotne, o której godzinie kładziesz się spać, bo i tak rano jesteś wykończony? Być może cierpisz na chroniczne zmęczenie.
Zespół chronicznego zmęczenia - czym jest i jak je zdiagnozować?
Chroniczne zmęczenie jest to stałe lub nawracające uczucie zmęczenia, które trudno wytłumaczyć. Co ciekawe, nawet wypoczynek nie pomaga w jego zniwelowaniu. By móc zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia (chronic fatique syndrome – CFS) objawy chronicznego zmęczenia muszą utrzymywać się minimum 6 miesięcy u osób, które do tej pory nie miały podobnych dolegliwości. Symptomy te mają znaczący wpływ na sferę prywatną, społeczną oraz zawodową osoby chorej.
Chroniczne zmęczenie - objawy
By móc zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia, muszą wystąpić minimum cztery z poniższych objawów:
- bezsenność lub sen, który nie daje poczucia wypoczynku
- bóle mięśni
- ból gardła
- zaburzenia pamięci i koncentracji
- ból głowy, inny niż do tej pory
- bóle stawów
- pogorszone samopoczucie po wysiłku, które utrzymuje się ponad dobę
- powiększone węzły chłonne pachowe lub szyjne
Chroniczne zmęczenie - przyczyny
Nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną chronicznego zmęczenia. Badacze opublikowali doniesienie, że u osób które cierpiały na chroniczne zmęczenie w badaniach serologicznych wykryto aktywne zakażenie wirusem Epstein-Barr (EBV). Przypuszcza się, że przyczyną jest rozregulowany układ odpornościowy, który powoduje różnego rodzaju infekcje wirusowe wywołane m.in. przez wirus odry i różyczki oraz alergie. Wpływ może mieć także niedobór składników odżywczych. Przyczyn jest więcej, niektóre wciąż jeszcze są niezbadane.
Chroniczne zmęczenie - kogo dotyczy?
Intuicyjnie kojarzy nam się ono z dolegliwością dotyczącą tylko ludzi w podeszłym wieku, którzy mają za sobą lata pracy w zawodzie. Jest to jednak błędne myślenie. Chroniczne zmęczenie jest to stan, który może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku. Zarówno młodych ludzi, którzy na co dzień intensywnie pracują oraz starszych osób, które z racji wieku już nie pracują i przebywają na emeryturze lub rencie. Najczęściej jednak dotyka to osób, których tempo życia jest szybkie i intensywne. Pośpiech, który towarzyszy im w ciągu dnia, wiąże się zazwyczaj z niezdrowym stylem życia, który powoduje powolne wyniszczenie organizmu. Chroniczne zmęczenie dotyka częściej przedstawicieli niektórych zawodów. Nauczyciele, pielęgniarki, lekarze, psychoterapeuci i duchowni są bardziej niż inni narażeni na wypalenie zawodowe oraz występowanie chronicznego zmęczenia.
Chroniczne zmęczenie - negatywne konsekwencje w pracy
Warto zwrócić uwagę na to, że chroniczne zmęczenie stanowi duży problem nie tylko dla pracowników, lecz także dla pracodawców. Pracownik, który odczuwa chroniczne zmęczenie, staje się mniej efektywny w pracy, ponieważ spada jego wydolność umysłowa i fizyczna, przez co jest bardziej podatny na popełnianie błędów. W efekcie odzwierciedla się to w jego niższych wynikach w pracy i towarzyszącej mu przy tym frustracji.