Poradnik Pracownika

Praca na zastępstwo - czy jest opłacalna?

Kiedy szukamy pracy, wśród ogłoszeń często pojawia się oferta pracy na zastępstwo. Zazwyczaj nie jesteśmy pewni tego rodzaju zatrudnienia. Czy warto podejmować się pewnych zadań tylko przez określony z góry czas? Co zrobić, jeżeli chodzi o tak krótki okres jak na przykład 3 miesiące? Czy praca na zastępstwo jest opłacalna? Jakie są jej plusy i minusy? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedzi!

Co oznacza praca na zastępstwo?

Praca na zastępstwo, jak sama nazwa wskazuje, polega na zastąpieniu pracownika, który z jakichś powodów przez dłuższy czas nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków. Często dzieje się tak podczas urlopu wychowawczego czy zwolnienia lekarskiego. Jeśli stanowisko nie może pozostać puste, a pracodawca chce, aby poprzednia osoba je zajmująca, wróciła do pracy, jest to dla firmy doskonałe rozwiązanie.

Z pracownikiem podpisywana jest umowa na czas określony, z okresem wypowiedzenia. Osoba, która otrzymuje tę pracę, dokładnie wie, kiedy skończy swoją pracę, może więc jak najlepiej wykorzystać spędzony czas.

Ludzie jednak podchodzą do tego typu umowy z rezerwą - czy to na pewno się opłaca? Czy nie lepiej poszukać czegoś stałego? Czy nasza ciężka praca pójdzie na marne, bo wszystkie pochwały zbierze po swoim powrocie pracownik zatrudniony na stałe? Wątpliwości jest wiele, a jaka jest prawda?

Praca na zastępstwo - dobre i złe strony

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy praca na zastępstwo się opłaca. Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz podejścia pracodawcy. Taki rodzaj zatrudnienia - jak każdy inny - ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem takiej pracy warto zastanowić się, czy to na pewno forma dla nas.

Kiedy długo szukamy zatrudnienia, bardzo często łapiemy się każdego koła ratunkowego. Mimo wszystko praca na zastępstwo może przynieść chwilę zawahania. Czy skoro i tak nie pracujemy, warto pracować przez chwilę?

Dobre strony pracy na zastępstwo

Praca na zastępstwo jest doskonałym rozwiązaniem dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją zawodową drogę i chce zdobyć doświadczenie. Przede wszystkim łatwiej ją dostać - często pracodawcy nie wymagają od pracownika tymczasowego tak wiele, jak od osoby, która na stałe ma zajmować dane stanowisko. W związku z tym prościej otrzymać pracę w zawodzie, jaki nas interesuje i którego chcemy się uczyć. Jeśli więc  chcemy jakoś zacząć, nie mamy jeszcze na tyle dużo doświadczenia, żeby bez problemu dostać stałą pracę, praca na zastępstwo wydaje się świetną okazją.