Praca na zastępstwo - czy jest opłacalna?
Kiedy szukamy pracy, wśród ogłoszeń często pojawia się oferta pracy na zastępstwo. Zazwyczaj nie jesteśmy pewni tego rodzaju zatrudnienia. Czy warto podejmować się pewnych zadań tylko przez określony z góry czas? Co zrobić, jeżeli chodzi o tak krótki okres jak na przykład 3 miesiące? Czy praca na zastępstwo jest opłacalna? Jakie są jej plusy i minusy? Przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać odpowiedzi!
Co oznacza praca na zastępstwo?
Praca na zastępstwo, jak sama nazwa wskazuje, polega na zastąpieniu pracownika, który z jakichś powodów przez dłuższy czas nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków. Często dzieje się tak podczas urlopu wychowawczego czy zwolnienia lekarskiego. Jeśli stanowisko nie może pozostać puste, a pracodawca chce, aby poprzednia osoba je zajmująca, wróciła do pracy, jest to dla firmy doskonałe rozwiązanie.
Z pracownikiem podpisywana jest umowa na czas określony, z okresem wypowiedzenia. Osoba, która otrzymuje tę pracę, dokładnie wie, kiedy skończy swoją pracę, może więc jak najlepiej wykorzystać spędzony czas.
Ludzie jednak podchodzą do tego typu umowy z rezerwą - czy to na pewno się opłaca? Czy nie lepiej poszukać czegoś stałego? Czy nasza ciężka praca pójdzie na marne, bo wszystkie pochwały zbierze po swoim powrocie pracownik zatrudniony na stałe? Wątpliwości jest wiele, a jaka jest prawda?
Praca na zastępstwo - dobre i złe strony
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy praca na zastępstwo się opłaca. Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz podejścia pracodawcy. Taki rodzaj zatrudnienia - jak każdy inny - ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem takiej pracy warto zastanowić się, czy to na pewno forma dla nas.
Kiedy długo szukamy zatrudnienia, bardzo często łapiemy się każdego koła ratunkowego. Mimo wszystko praca na zastępstwo może przynieść chwilę zawahania. Czy skoro i tak nie pracujemy, warto pracować przez chwilę?
Dobre strony pracy na zastępstwo
Praca na zastępstwo jest doskonałym rozwiązaniem dla osoby, która dopiero rozpoczyna swoją zawodową drogę i chce zdobyć doświadczenie. Przede wszystkim łatwiej ją dostać - często pracodawcy nie wymagają od pracownika tymczasowego tak wiele, jak od osoby, która na stałe ma zajmować dane stanowisko. W związku z tym prościej otrzymać pracę w zawodzie, jaki nas interesuje i którego chcemy się uczyć. Jeśli więc chcemy jakoś zacząć, nie mamy jeszcze na tyle dużo doświadczenia, żeby bez problemu dostać stałą pracę, praca na zastępstwo wydaje się świetną okazją.
Praca na zastępstwo jest również idealna dla osób, które chcą zmienić branżę. Doświadczenie zawodowe łączy się z zupełnie innymi obowiązkami, wiedzę zdobywamy samodzielnie lub na szkoleniach czy kursach, można powiedzieć, że mimo lat spędzonych na rynku pracy, zaczynamy od nowa. W tym przypadku praca na zastępstwo może dać nam niezbędne doświadczenie i pozwolić na dalszy rozwój w branży.
Często zdarza się tak, że osoba, która na pewien czas zostawia miejsce pracy, wdraża nowego pracownika w swoje obowiązki. Chce, aby praca szła sprawnie, bo od tego zależy to, w jaki sposób będzie wykonywała obowiązki po powrocie. Z tego powodu na pewno przygotuje nas do tego zadania bardzo porządnie. Poza tym takie osoby bardzo często są w stałym kontakcie z nowym pracownikiem, kierują go, pomagają rozwiązywać problemy. Jest to szansa na uzyskanie rad od specjalistów i ciągłą naukę.
Może zdarzyć się, że okres zastępstwa będzie stosunkowo krótki, jednak obecność pracownika będzie konieczna. Co więc w przypadku pracy przez miesiąc czy trzy? Czy to się opłaca? Finansowo zazwyczaj tak, pracodawca chce bowiem przyciągnąć pracownika. My natomiast możemy potraktować to jako doskonałą praktykę czy zlecenie.
Kiedy okres zastępstwa się kończy, zadowolony pracodawca na pewno ułatwi nam poszukiwanie nowej pracy i wystawi pozytywne referencje, które mogą nam pomóc. Najpewniej również pracownicy będą na nas patrzeć przychylniej, niż na przykład w sytuacji, kiedy zajęlibyśmy miejsce ich zwolnionej koleżanki czy zwolnionego kolegi.
Co więcej często zdarza się również tak, że pracownik po długim urlopie nie wraca, wówczas pracodawca, jeśli jest z nas zadowolony, najpewniej zatrudni nas na stałe. Dlatego warto wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej i wykazywać duże zaangażowanie.
Jeśli okaże się, że jesteśmy naprawdę dobrzy w tym, co robimy, zgraliśmy się z zespołem, wykonujemy swoje zadania z zaangażowaniem, istnieje możliwość zatrudnienia na stałe i stworzenia dla nas nowego stanowiska.
Złe strony pracy na zastępstwo
Może jednak okazać się również, że pracodawcy zupełnie nie będzie zależało na tym, by pracownik na zastępstwo się rozwijał i uczył. Może mieć bowiem wrażenie, że skoro osoba jest w firmie tylko przez chwilę, zwyczajnie mu się to nie opłaca. Zdarzyć się więc może, że mimo tego, iż nasze obowiązki będziemy wykonywać nawet przez 2 lata, nie będziemy brani pod uwagę przy szkoleniach czy kursach.
Jako pracownicy na zastępstwo możemy również być nieco odsunięci od życia firmy, od integracyjnych spotkań, poczucia, że jest częścią zespołu. Jeśli w firmie spędzi tylko jakiś czas, współpracownicy mogą nie brać takiej osoby pod uwagę.
Istnieje również prawdopodobieństwo, że będziemy pracować naprawdę dobrze, wykazywać się, a koniec końców wszystkie pochwały znajdą się na koncie osoby, która wróci do swojego stałego zajęcia.
Może też okazać się, że zajęcie jest mało wymagające i nikt nie śpieszy się, by nauczyć nas czegoś więcej. Po prostu ktoś musi pilnować obowiązków, a najważniejsza jest obecność.
Praca na zastępstwo nie zawsze będzie kolorowa i rozwijająca, jednak może się okazać naprawdę przydatna w przypadku zdobywania doświadczenia z danej branży.