Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy umowa na zastępstwo powinna być przedłużona do dnia porodu?

Jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę na zastępstwo. Osoba, którą zastępuję, przebywa na urlopie macierzyńskim. Co w przypadku, kiedy ja też zajdę w ciążę, a ta pracownica wróci do pracy? Czy umowa na zastępstwo może zostać przedłużona do dnia porodu?

Milena, Opole

 

Umowa na zastępstwo jest jednym z rodzajów umowy o pracę. Jej najważniejszą cechą, która wyróżnia ją na tle pozostałych umów, jest okres jej trwania. Umowa na zastępstwo jest podpisywana na czas nieobecności innego pracownika, który z ważnych przyczyn (np. rodzicielstwa) jest nieobecny w pracy.

Ile może trwać umowa na zastępstwo?

Często nie można jednoznacznie określić daty powrotu do  pracy pracownika zastępowanego, tym samym nie można określić terminu zakończenia umowy. W takim przypadku można w niej zawrzeć zapis, że jest ona zawarta na czas nieobecności pracownika.

Co ważne, umowa na zastępstwo nie jest ograniczona limitem umów na czas określony. Oznacza to, że z pracownikiem można zawrzeć nieograniczoną liczbę umów na zastępstwo. Oczywiście jeśli jest to uzasadnione nieobecnością innego pracownika.

Przedłużenie umowy do czasu porodu

Jeśli umowa na zastępstwo trwa przez pewien okres, może się zdarzyć, że osoba zatrudniona na jej podstawie zajdzie w ciążę. Wtedy często pojawia się wątpliwość, co dalej? Czy umowa na zastępstwo powinna być przedłużona do dnia porodu?

Odpowiedź brzmi: nie. Umowa na zastępstwo jest umową terminową i jeśli pracownik, którego zastępowano, wróci do pracy, to umowa zawarta na czas jego nieobecności zostaje zakończona. Przepisy dotyczące obowiązku przedłużenia umowy terminowej do dnia porodu nie dotyczą umów zawartych na zastępstwo.

Koniec umowy na zastępstwo a zasiłek chorobowy

Pracownica zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo podlega ubezpieczeniom w ZUS-ie na takich samych zasadach jak przy pozostałych stosunkach pracy i na takich samym zasadach ma prawo do otrzymania zasiłku chorobowego, a później do zasiłku macierzyńskiego.