Poradnik Pracownika

Rekrutacja przez agencję rekrutacyjną – czego się spodziewać?

Kiedy szukamy pracy, zazwyczaj oczekujemy, że rekrutacja zostanie przeprowadzona w firmie, do której aplikujemy, przez jej pracowników. Jednak jest to tylko jedna z form przeprowadzenia poszukiwań pracowników. Coraz popularniejsza jest bowiem rekrutacja przez agencję rekrutacyjną. Nie opanowała ona jeszcze rynku, jednak firmy nierzadko decydują się na nią. Kiedy mamy z nią do czynienia i czego możemy się spodziewać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Rekrutacja przez agencję rekrutacji – jak rozpoznać?

Raczej nie zdarza się, aby w ogłoszeniu było zaznaczone, że rekrutację przeprowadza agencja, jednak łatwo można się tego domyślić po jego treści. Zazwyczaj wówczas jest już jasne, że nie będziemy rozmawiać z przedstawicielami firmy. Przede wszystkie nierzadko nie wiemy, dla kogo poszukiwani są pracownicy.

Kwestia ta może być problematyczna, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych powodów w niektórych firmach o takim profilu nie chcemy pracować. W takim przypadku możemy zaznaczyć w mailu z dokumentami aplikacyjnymi, że jeżeli rekrutacja przez agencję rekrutacyjną dotyczy danej firmy, nie chcemy być brani pod uwagę w czasie rekrutacji. Z pewnością osoba, która zajmuje się przyjmowaniem zgłoszeń, jest na takie uwagi przygotowana.

Do agencji rekrutacyjnej możemy zgłosić się też sami, bo oprócz tego, że poszukują one kandydatów w imieniu przedsiębiorcy, przygotowują również własną bazę klientów i zdarza się, że już przy otrzymaniu zlecenia mają w niej kogoś, kto będzie odpowiedni na dane stanowisko.

Dlatego też możemy nie tylko przesłać nasze dokumenty aplikacyjne do agencji, kiedy zobaczymy ogłoszenie o pracę, lecz także w momencie, kiedy zdecydujemy, że chcemy znaleźć się w ich bazie, nawet jeśli teoretycznie nie poszukują oni nikogo na nasze stanowisko.

Pamiętajmy przy tym, że odpowiednia propozycja dla nas może się pojawić dużo później, niekoniecznie w niedługim czasie po wysłaniu CV, więc nie zniechęcajmy się, być może otrzymamy telefon o zaproszeniu na rekrutację w najmniej oczekiwanym momencie. Warto natomiast przesyłać aktualizację CV, jeśli miały miejsce zmiany (jednak niezbyt często, maksymalnie raz na pół roku).

Jak przebiega rekrutacja przez agencję rekrutacyjną?

Może zdarzyć się tak, że rekrutacja przez agencję rekrutacyjną jest dość długim etapem. Przede wszystkim po stworzeniu i umieszczeniu ogłoszenia agencja musi stworzyć listę potencjalnych kandydatów, która obejmuje sporą grupę, ponieważ nie tylko tych, którzy odpowiedzieli na ogłoszenie, lecz także osoby już znajdujące się w bazie czy też wyszukiwane przez rekruterów metodą executive search.

Osoby, które nie wysłały aplikacji w związku z ogłoszeniem, muszą zostać powiadomione o rekrutacji i wyrazić zgodę na uczestniczenie w niej, co również może zająć dużo czasu, szczególnie kiedy lista kandydatów jest długa.

Następnie początkowo stworzona long lista jest skracana do short listy, co zazwyczaj wymaga przeprowadzenia wstępnych rozmów kwalifikacyjnych. Mogą one obejmować zarówno wywiady, jak i testy kompetencji. Zdarza się również, że rekrutacja przez agencję rekrutacyjną wykonywana jest metodą Assessment Center. Osoby, które znajdą się na wspomnianej short liście, zostaną przedstawione bezpośrednio pracodawcy, którzy korzysta z firmy zewnętrznej. Zazwyczaj rekruterzy mogą wówczas przedstawić pracodawcy informacje na temat kandydatów i ich oczekiwania finansowe.

Z tego krótkiego opisu można wywnioskować, że jeśli weźmiemy udział w rekrutacji przez agencję, może nas czekać długa droga. Zazwyczaj po otrzymaniu CV przedstawiciel agencji dzwoni do wybranego kandydata, co można uznać za pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Następnie, jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, kandydat spotyka się z rekruterem osobiście. Dopiero wtedy udaje się na kolejną rozmowę – bezpośrednio z pracodawcą. Czekają więc nas przynajmniej 3 rozmowy rekrutacyjne.

Współpraca z agencją rekrutacyjną

Jak już wiemy, kontakt z rekruterem jest kilkakrotny, dodatkowo często pracownikowi zostaje przydzielony ktoś w rodzaju „opiekuna”, który zajmuje się jego sprawami, często więc zdarza się, że kandydat pyta o coś, utrzymuje kontakt. Jest to dobra praktyka.

Jeśli złożymy swoje CV, znajdziemy się na listach, przejdziemy przez rozmowy kwalifikacyjne, ale pracodawca nas nie zatrudni, zazwyczaj nasz opiekun pyta, czy chcemy zostawić CV w bazie, czy rezygnujemy w dalszym udziale w rekrutacjach.

Jeżeli postanowimy skorzystać z pierwszej opcji, musimy pamiętać, że choć my mamy jednego przydzielonego opiekuna, on zajmuje się całym mnóstwem innych pracowników, dlatego warto co jakiś czas o sobie przypominać – aktualizujmy nasze CV, jeśli jest dostępne w bazie, mniej więcej raz na pół roku, co jakiś czas możemy również zapytać osoby, z którą się kontaktujemy, jak wygląda nasza sytuacja i czy jesteśmy brani pod uwagę w którejś z najbliższych rekrutacji. Możemy również przypominać się przy okazji życzeń świątecznych itp.

Rekrutacja przez agencję rekrutacyjną z pewnością może nam pomóc w znalezieniu pracy. Pamiętajmy jednak, że i w tej branży spotkać się można z wyłudzeniami. Przede wszystkim warto podkreślić, że pracodawca płaci agencji i to tak zyskuje ona finanse. Jeśli więc ktoś wymaga od ciebie opłat za wzięcie udziału w rekrutacji – masz do czynienia z oszustwem! Nie ponosisz żadnych dodatkowych opłat, wszystko finansowane jest przez pracodawcę, dla którego agencja szuka pracowników. Warto o tym pamiętać i nie dać się oszukać!