Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie da się ukryć, że dla większości pokoleń na rynku pracy stabilizacja zawodowa jest już mniej pożądana i coraz częściej zmieniamy miejsce pracy. W związku z tym nierzadko pojawiamy się na rozmowach kwalifikacyjnych. Oczywiście mamy świadomość, że jest to bardzo ważna, a jednocześnie stresująca chwila, dlatego też trzeba się do niej doskonale przygotować. Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? Jak powinniśmy się zachowywać? Przeczytaj w niniejszym artykule!

Nie ma udanej rekrutacji bez przygotowań

Choć wszystkim wokół obwieszczamy, że bardzo intensywnie szukamy nowej pracy, zdarza się również, że tak naprawdę wcale nam nie zależy na otrzymaniu stanowiska i robimy wiele błędów, które jeszcze bardziej nas od niego oddalają. Jeśli bowiem chcemy lub musimy pracować, konieczne jest dokładne przygotowanie do rekrutacji. Bez niego otrzymanie pracy jest niemal niemożliwe.

Być może zdarzyło ci się dostać pracę niemal z marszu, pamiętaj jednak, że są to sytuacje bardzo rzadkie, a rekruterzy zwracają uwagę na coraz więcej czynników przed zatrudnieniem. Konieczne jest zapoznanie się z profilem firmy, upewnienie z kim jesteśmy umówieni czy przygotowanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jesteśmy z góry skazani na porażkę, jeśli zapytamy rekrutera, czym właściwie zajmuje się firma, nie będziemy pamiętali, na jakie stanowisko właściwie aplikowaliśmy czy też nie będziemy w stanie odpowiedzieć na takie pytania, jak: Co jest pana/pani słabą stroną?



Pamiętajmy więc, że pierwszą i najważniejszą odpowiedzią na pytanie: Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej? jest: Przede wszystkim przygotować się!

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i przekonać do siebie rekrutera?

Tym, o czym musimy pomyśleć jeszcze przed pojawieniem się w miejscu, gdzie odbędzie się rekrutacja, jest odpowiednio dobrany strój. Jeśli chcemy dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy mieć świadomość, że jeansy i bluza z logo ulubionego zespołu to nie jest najlepsze rozwiązanie. Przyjmuje się, że mężczyźni powinni włożyć garnitur, z kolei kobiety - garsonkę, jednak tak naprawdę nadmierna elegancja też nie jest konieczna. Odpowiedni będzie także styl semi elegant czy też business casual - w przypadku mężczyzn eleganckie spodnie i koszula, dla kobiet - wybranie swetra zamiast żakietu. Przyjmuje się również, że niedopuszczalne są odkryte buty, a kobiety powinny zawsze mieć na sobie rajstopy. Wszystko powinno być czyste, schludne i wyprasowane.

Nie tylko strój jest ważny, lecz także wygląd - przetłuszczone włosy, niezadbane dłonie czy zbyt silny makijaż nie powinny mieć miejsca. Poza tym powinniśmy zrezygnować z nadmiernej ilości biżuterii, szczególnie takiej, która przy każdym naszym ruchu wydaje rozpraszające dźwięki.

Rozmowę kwalifikacyjną umawiamy na konkretną godzinę, postarajmy się więc nie spóźnić - wyjść na tyle odpowiednio wcześniej, że nawet jeśli zdarzy się jakaś niespodziewana sytuacja, będziemy w stanie zdążyć na miejsce o odpowiedniej porze. Jeśli natomiast wypadnie nam coś tak ważnego, że naprawdę nie będziemy mogli dotrzeć na czas, koniecznie zadzwońmy do osoby, z którą się umówiliśmy i wytłumaczmy sytuację - najpewniej uda nam się przesunąć termin rozmowy.

Do miejsca, gdzie odbywa się rekrutacja, starajmy się przyjść nieco wcześniej, jednak nie powinien być to długi czas - zdecydowanie wystarczy kilka minut. Dzięki temu będziemy mogli chwilę odpocząć - jeśli od razu musielibyśmy wejść na rozmowę, możemy być nieco zmęczeni i tym samym zdekoncentrowani - i nie zestresujemy się faktem, że jesteśmy prawie spóźnieni.

Kolejnym krokiem jest wejście do pomieszczenia, w którym odbywa się rozmowa. Po pierwsze musimy pamiętać, że to osoba ją przeprowadzająca wita się z nami - wyciąga do nas rękę, nie robimy tego pierwsi. Powinniśmy uścisnąć dłoń stanowczo, jednak nie za silnie i nie za lekko. Na to wszystko może zwrócić uwagę rekruter czy też potencjalny pracodawca.

Powinniśmy również poczekać na to, aż zostanie nam wskazane konkretne miejsce, na którym mamy usiąść - to nie my decydujemy o tym, które krzesło jest odpowiednie. Usiądźmy prosto, jednak nie sztywno, stopy postawmy obok siebie, dłonie możemy oprzeć o stół lub na kolanach. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie bawić się długopisem, nie skubać kartki czy krzesła, nie zbierać niewidzialnych pyłków z naszego ubrania oraz nie machać nerwowo nogami.

Nie opuszczajmy również głowy, odpowiadajmy na pytania, patrząc w oczy rekrutera, jednak co kilka sekund powinniśmy przenieść wzrok w inne miejsce - ciągłe patrzenie w oczy peszy i nie jest dobrze widziane. Pamiętajmy, by odpowiadać głośno i wyraźnie (nie krzyczeć), wystrzegać się cichego mruczenia lub też natłoku słów, które ostatecznie zlewają się w jedno, niezrozumiałe. Nie zapominajmy również, że nie na wszystkie pytania musimy odpowiadać - jeśli będzie ono zbyt prywatne, możemy stanowczo odmówić, zaznaczając, że to nie ma żadnego wpływu na naszą pracę.

Trzymajmy też emocje na wodzy - nawet jeśli jesteśmy zdenerwowani czy zasmuceni, starajmy się tego nie pokazać i odpowiadać rzeczowo, konkretnie. Nie obrażajmy poprzedniego pracodawcy. Nie rozgadujmy się na temat naszego życia prywatnego. Poczucie humoru jest wskazane, jednak zbyt wiele żartów może pokazać, że nie traktujemy pracy zbyt poważnie. Bardzo ważny jest umiar - we wszystkim.

Kiedy rozmowa dobiegnie końca, kolejny raz poczekajmy na pierwszy krok osoby, która ją przeprowadzała - to ona podaje nam rękę i wskazuje drogę do wyjścia. Nam pozostaje podziękować i pożegnać się, a wszelkie okazywanie uczuć zostawić do momentu, aż wyjdziemy z budynku i będziemy sami. To pokaże nasz profesjonalizm i sprawi, że lepiej zaprezentujemy się w oczach rekrutera.