Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak się pisze CV – rady dla początkujących

Poszukiwanie pierwszej pracy niemal dla każdego wiąże się ze stresem. Wielu pracodawców w swoich ogłoszeniach podkreśla, że wymagane jest doświadczenie zawodowe, już od pierwszych chwil wydawać się nam więc może, że nie mamy szans na otrzymanie zatrudnienia. Przed całym procesem poszukiwań, warto sprawdzić, jak się pisze CV, aby wiedzieć, co w nim zawrzeć i jak je zbudować, by rekruter zwrócił na nie uwagę. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak stworzyć ten dokument!

Pierwsze poszukiwania pracy

Jak zdobyć doświadczenie, kiedy większość ogłoszeń już go od nas wymaga? Można pomyśleć, że pierwsze poszukiwania pracy to błędne koło. Nie dostajemy zatrudnienia, ponieważ nie mamy doświadczenia i jednocześnie nie możemy go zdobyć, bo jest wymagane. Nic dziwnego, że można się zniechęcić. W takim przypadku dobrze napisane dokumenty aplikacyjne mogą być dla nas kluczowe. 

Jednak nad tym, jak napisać proste CV, które jednocześnie zaciekawi, mogą zastanawiać się nie tylko osoby dopiero wchodzące na rynek pracy. Może zdarzyć się tak, że dostaliśmy pierwszą pracę po odbytych praktykach czy wolontariacie i nikt nie wymagał od nas wcześniej tego dokumentu. Kiedy więc decydujemy się na poszukiwania kolejnego zajęcia, nie zawsze wiemy, jak się za to zabrać. 

Poszukiwaniom najpewniej towarzyszyć będzie stres, jednak możemy go zmniejszyć, na przykład przygotowując wyczerpujące dokumenty aplikacyjne.

Jak się pisze CV? 

Jak się pisze proste CV? Jakie informacje zawrzeć w tym dokumencie? Co podkreślić? Podpowiadamy!

Dane osobowe

Rekruter wcale nie potrzebuje wielu danych osobowych na nasz temat, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze jest nasze imię i nazwisko oraz kontakt – telefon i adres e-mail. Warto również podać swój adres.

Takie dane jak data i miejsce urodzenia czy stan cywilny z całą pewnością możemy pominąć.

Cel zawodowy

Pod naszymi danymi osobowymi warto opisać także cel zawodowy. Napiszmy w kilku krótkich zdaniach do czego zawodowo dążymy i co robimy w tym kierunku. Ten krótki tekst może być bardzo przydatny w przypadku, kiedy nie mamy doświadczenia zawodowego lub jest ono niewielkie. Pamiętajmy jednak, że cel zawodowy powinien być krótki i konkretny – „lanie wody” nie wchodzi w grę. 

Zdjęcie

Zdjęcie w CV nie jest koniecznością, jednak jeśli już się na nie zdecydujemy, warto pamiętać, by była to fotografia biznesowa. Nie musimy odwiedzać w tym celu fotografa, ale należy mieć na uwadze, że powinniśmy być schludnie ubrani, tło nie powinno przytłaczać, warto postawić na uśmiech i zrezygnować ze zdjęć robionych samodzielnie „z ręki”.

Dopasowanie do odbiorcy

Jeśli zastanawiamy się, jak się pisze CV, warto wziąć pod uwagę, że powinno ono zostać dopasowane do odbiorcy. Co to znaczy? Przeczytajmy dokładnie ogłoszenie i starajmy się zbudować dokument na tej podstawie. 

Pokusa stworzenia jednego CV i wysyłania go wszędzie jest w pewnością duża, jednak taki dopasowany życiorys od razu mówi o naszym zaangażowaniu w poszukiwania oraz pokazuje, że zależy nam na danym stanowisku.

Na samej górze CV warto zapisać, na jakie ogłoszenie odpowiadamy (stanowisko i numer). Skupmy się na tych naszych umiejętnościach, które są ważne dla przedsiębiorcy. Sprawdźmy, które wymagania spełniamy i wyodrębnijmy je.

Wykształcenie

Czy wykształcenie jest niezbędne w CV? Jeśli mamy bogate doświadczenie – niekoniecznie. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy lub staramy się o pracę ściśle związaną z naszym wykształceniem, z całą pewnością warto je zawrzeć. Pamiętajmy, by nie rozpisywać się tutaj nadto – wystarczy ostatni etap naszej edukacji. 

Gdzie umieścić tę sekcję? Jeśli uważamy, że jest najważniejsza, możemy ją wstawić tuż pod nasz cel zawodowy. Jeżeli jednak nasze doświadczenie jest ważniejsze, spokojnie możemy przenieść ją niżej.

Doświadczenie

Jeśli nie staramy się o pierwszą pracę i mamy już doświadczenie, warto umieścić je tuż pod celem zawodowym. 

Podajmy dokładną datę zatrudnienia i jego zakończenia, stanowisko, firmę, nasze najważniejsze obowiązki oraz osiągnięcia. Ważne są konkrety – jeśli mamy taką możliwość, używajmy liczb, np. zdobyłam 153 klientów.

Wolontariat/Praktyki/Staże

Jeśli to nasza pierwsza praca, ale mamy na swoim koncie wolontariaty, staże czy praktyki, również o nich wspomnijmy, mogą być idealnym zastępcą doświadczenia zawodowego.

Tutaj również przydatne będą daty odbycia wolontariatu czy praktyk, stanowisko, zadania i osiągnięcia. 

Kursy/Szkolenia

Warto również wspomnieć o kursach i szkoleniach, które przeszliśmy i które mogą być przydatne na danym stanowisku. Dzięki temu rekruter od razu może sprawdzić potwierdzenie naszych umiejętności.

Umiejętności

Umiejętności zdobywamy nie tylko podczas pracy, kursów czy szkoleń. Możemy także nabyć je samodzielnie. Dlatego też z całą pewnością warto napisać także o nich. Pamiętajmy jednak, że każdą wpisaną umiejętność powinniśmy umieć udowodnić. 

Hobby

Nie warto pomijać części, w której opisujemy swoje zainteresowania. One także dużo o nas mówią i mogą przydać się na danym stanowisku. 

Zgoda na przetwarzanie danych

W stopce CV powinniśmy również zawrzeć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Aktualnie, po wejściu w życie RODO, może ona wyglądać następująco:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)).

Jeśli chcemy, aby nasze CV było wykorzystywane w późniejszych rekrutacjach, również musimy wyrazić na to zgodę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie przyszłych procesów rekrutacyjnych.

Jak się pisze CV? – kwestie formalne

Warto również wspomnieć o tym, jak wyglądają kwestie formalne. Nigdzie oczywiście nie zostały spisane odgórnie obowiązujące zasady określające jak się pisze CV, jednak obserwując występujące tendencje warto zwracać uwagę na kilka elementów.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że CV nie powinno mieć objętości większej niż 2 strony A4. Poza tym w takim dokumencie warto postawić na minimalizm, aby był jak najbardziej czytelny – tym samym niekoniecznie potrzebne okazują się wszelkiego rodzaju wyróżnienia za pomocą koloru, podkreśleń itp. Najlepiej zastosować dwa kroje pisma i jeśli chcemy coś podkreślić – po prostu to pogrubmy. 

Dodatkowo zadbajmy o poprawność językową – przeczytajmy dokładnie nasze CV, a jeśli mamy taką możliwość, pokażmy je komuś, kto może je sprawdzić pod tym kątem. Poprawność świadczy o naszym profesjonalizmie. Oczywiście literówka nie powinna przekreślać szans na naszą karierę, ale z całą pewnością warto zwrócić na to uwagę.

Jak napisać proste cv, gdy robimy to po raz pierwszy? Z pewnością nie jest to trudne zadania, ale warto się do niego przyłożyć. Jest to nasz pierwszy kontakt z rekruterem i od niego często zależy, czy dostaniemy zaproszenie do dalszych etapów rekrutacji.