Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Pierwsze CV studenta – co warto w nim wyróżnić?

Studentom, którzy przygotowują swoje pierwsze CV, może się wydawać, że nie mają zbyt wiele do przekazania w swoich dokumentach aplikacyjnych. Jednak już na tym etapie można stworzyć ciekawy, przyciągający rekrutera życiorys. Jak może wyglądać pierwsze CV studenta? Co w nim zawrzeć? Co wyróżnić? Przeczytaj niniejszy artykuł i przekonaj się.

Pierwsze CV studenta

Początki poszukiwań pracy mogą być naprawdę trudne. W końcu zazwyczaj wchodzimy na rynek z małym lub nawet żadnym doświadczeniem zawodowym, które jest wymagane przez pracodawców. Można więc pomyśleć, że z góry jesteśmy skazani na porażkę. Tylko gdzie mamy zdobyć to doświadczenie, skoro niemal wszędzie jest wymagane?

Dodatkowo zazwyczaj doświadczenie zawodowe znajduje się w centralnej części CV, jest najbardziej widoczne, więc wydawać się może, że naprawdę znajdujemy się na straconej pozycji.

I choć rzeczywiście początki zazwyczaj nie są łatwe, nie warto się poddawać, ponieważ nawet bez doświadczenia można stworzyć dokumenty aplikacyjne, które sprawią, że rekruter zwróci na nas uwagę i będzie chciał poznać nas bliżej podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zmiana kolejności

Tak jak wspominaliśmy powyżej, zazwyczaj doświadczenie zawodowe jest tak umieszczone w CV, aby było widoczne dla rekrutera jako pierwsze. Jednak jeśli jest to pierwsze CV studenta, najpewniej doświadczenie nie jest tą częścią tego dokumentu, którą chciałby się „wybić”.

Pamiętajmy, żeby podkreślać swoje mocne strony już od samego początku, jeśli więc dopiero wchodzimy na rynek pracy, w centralnym miejscu dokumentu umieśćmy nasze umiejętności lub wzmiankę o wykształceniu, jeśli jest związane z tym, co chcemy robić zawodowo.

Umiejętności potrzebne na dane stanowisko można zdobywać samodzielnie, niekoniecznie jeszcze pracując. Dlatego też jeśli rozpoczynamy poszukiwania pracy, warto już wcześniej przyjrzeć się, jakie są wymagania pracodawców na dane stanowisko. Dzięki temu dowiemy się, co powinniśmy umieć. Oczywiście nie wszystkiego nauczymy się sami, bo nie zawsze jest to możliwe, jednak są takie kompetencje, które z pewnością nabędziemy nawet w domowym zaciszu, kompletnie za darmo.

Możemy także podkreślić nasze zainteresowania, jeśli są ściśle związane z tym, czym chcemy się zajmować. W końcu jeśli poświęcamy na to swój wolny czas i jest to dla nas ważne, może świadczyć o tym, że jesteśmy zaangażowani w tę dziedzinę.

Pamiętajmy również, że doświadczenie zawodowe to także wszelkiego rodzaju wolontariaty, praktyki czy staże – to, że na przykład wykonywaliśmy pracę za darmo, nie znaczy, że nie jest to istotne. Dlatego też w miejsce doświadczenia zawodowego możemy umieścić wszystkie nasze dodatkowe zajęcia.

Jak może wyglądać pierwsze CV studenta? 

Jesteśmy zdecydowani, że wchodzimy na rynek pracy. Jak zbudować nasze CV? Co w nim zawrzeć?

Cel zawodowy

W przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i nie mają doświadczenia zawodowego, jednak przygotowywały się do wykonywania danego zawodu i mają jasny cel związany z tym stanowiskiem, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zawarcie na samej górze CV celu zawodowego. Dzięki niemu rekruter od razu będzie wiedział, że nasz życiorys zawodowy nie jest może jeszcze bardzo bogaty, ale wiemy, dlaczego chcemy pracować w danym miejscu i do czego dążymy.

Może być to naprawdę istotne, ponieważ sprecyzowany cel zawodowy podpowiada, że jesteśmy zmotywowani, by do niego dążyć i go osiągnąć, co równa się z zaangażowaniem ważnym dla niemal każdego pracodawcy.

Każde doświadczenie jest ważne

Tak jak już wspominaliśmy, darmowe prace, różne wolontariaty itd. także są ważne. Można je spokojnie umieścić w części CV: Doświadczenie zawodowe. Nie umniejszajmy sobie, ponieważ nawet jeśli w ich trakcie nie zdobyliśmy specjalistycznych umiejętności związanych z danym zawodem, możemy nauczyć się jak współpracować z innymi, nawiązywać relacje, utrzymywać je, organizować swój czas itd.

Pielęgnuj umiejętności miękkie

W wielu zawodach w dzisiejszych czasach coraz istotniejsze stają się kompetencje miękkie. Są one związane z cechami charakteru, naszym zachowaniem, nie jest to wiedza specjalistyczna, nie da się ich zmierzyć. Choć ich nauka nie należy do najłatwiejszych, jest możliwa, zdecydowanie więc warto je szlifować.

Kompetencje miękkie to między innymi komunikatywność, umiejętności pracy w grupie, pracy pod presją czasu, organizacja czasu pracy, kreatywność, umiejętność nawiązywania relacji itp.

Są one istotne nie tylko w przypadku pracy z klientem. Pracownik, który ma nie tylko twarde umiejętności, może być bardziej zaangażowany w swoje zadania, a ich wykonywanie może przychodzić mu z większą łatwością. W przypadku pracy z innymi ludźmi takie umiejętności jak komunikatywność są kluczowe. Jednak odpowiednia organizacja pracy przyda się również w przypadku mnogości zadań, naglących terminów itd.

Zainteresowania

Warto podkreślić raz jeszcze, że istotną częścią pierwszego CV studenta mogą być także zainteresowania. Dzięki nim może zyskiwać przydatne w życiu zawodowym umiejętności. Nierzadko wymagają zaangażowania, kreatywności, a tego oczekują także rekruterzy.

Pierwsze CV studenta zazwyczaj nie jest przeładowane informacjami, nie znaczy to jednak, że są skazane na porażkę. Jeśli odpowiednio wyeksponujemy nasze atuty, mamy szansę na zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji.