Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Budowa listu motywacyjnego – co w nim zawrzeć?

Podczas poszukiwań pracy zazwyczaj przeglądamy mnóstwo ogłoszeń i na wiele z nich wysyłamy swoją aplikację. Nie da się więc nie zauważyć, że wielu pracodawców oprócz CV wymaga również przesłania listu motywacyjnego. Czasami wydawać nam się może, że to nie jest wcale tak ważny dokument i ignorujemy go. Musimy jednak mieć świadomość, że nieprzesłanie wymaganego listu może nas przekreślić już w pierwszym kontakcie z rekruterem. Jak wygląda budowa listu motywacyjnego? Dlaczego warto go napisać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Dlaczego warto wysłać list motywacyjny?

Zdarza się, że negujemy sens listów motywacyjnych, mamy bowiem poczucie, że rekruterzy wcale ich nie czytają i to na próżno włożony trud. Dlatego też nie przesyłamy go do potencjalnego pracodawcy, nawet jeśli w ofercie pracy wyraźnie jest podkreślone, że jest on wymagany. Takie działanie może być dużym błędem, a niepełna dokumentacja może sprawić, że rekruter nawet nie spojrzy na nasze CV i od razu odrzuci naszą kandydaturę. 

Warto jednak wiedzieć, że list motywacyjny jest ważny, potrzebny i naprawdę może nam pomóc w znalezieniu pracy. To właśnie w nim możemy napisać, dlaczego uważamy się za idealnego kandydata na dane stanowisko i dlaczego warto to właśnie nas zatrudnić. Możemy w nim także potwierdzić nasze umiejętności, wytłumaczyć, dlaczego nie mamy doświadczenia zawodowego w danym obszarze (jeśli zmieniamy branżę) lub w ogóle go nie mamy (jeśli dopiero wchodzimy na rynek).

W przypadku zawodów związanych z pisaniem, słowami, tekstem, list motywacyjny może być czymś w rodzaju potwierdzenia umiejętności. To tam możemy najszybciej pokazać nasze lekkie pióro, bogate słownictwo itd. 

Mimo że naprawdę może się zdarzyć rekruter, który nie zainteresuje się listem i nawet go nie przeczyta, musimy mieć świadomość, że wcale nie jest to częste, a ten dokument może nam prawdziwie pomóc w znalezieniu pracy. Chociażby dlatego warto poświęcić swój czas na jego napisanie, z uwzględnieniem by budowa listu motywacyjnego była poprawna i estetyczna. 

Budowa listu motywacyjnego

Wiemy już, dlaczego wspomniany dokument aplikacyjny może być tak ważny w poszukiwaniu pracy.  W internecie znajdziemy mnóstwo wzorów takich dokumentów. Warto podkreślić, że należy wystrzegać się kopiowania treści i raczej uznać je za inspirację. Jak więc wygląda budowa listu motywacyjnego? Co w nim zawrzeć? Jak przedstawiają się względu formalne? 

Długość i forma

List motywacyjny często przyjmuje formę podania, którego objętość nie powinna przekraczać jednej strony A4 – oczywiście czasami mamy do powiedzenia więcej, czasami mniej, jednak nie warto również na siłę zapełniać strony, na przykład zwiększając stopień pisma, lub zmniejszać pismo do takiego stopnia, że trudno je odczytać. Aby nie przekraczać tej długości, warto przede wszystkim postawić na konkrety, nie lać wody i nie rozpisywać się na tematy, które nie mają wiele wspólnego ze stanowiskiem, które chcemy objąć. 

Budowa listu motywacyjnego ze względu na formę podania może wyglądać następująco:

po prawej stronie miejscowość i data

po lewej stronie dane kandydata do pracy

imię i nazwisko

numer telefonu

adres e-mail

(adres zamieszkania nie jest konieczny)

dane osoby lub firmy, do której wysyłamy CV

nazwa firmy

imię i nazwisko

stanowisko, jeżeli je znamy

 

list warto rozpocząć od zwrotu:

Szanowna Pani / Szanowny Panie / Szanowni Państwo,

następnie zamieszczamy właściwą treść listu, najlepiej zamknąć ją w trzech akapitach – w pierwszym opowiedzieć krótko o sobie, w drugim o swoich umiejętnościach i osiągnięciach, w ostatnim możemy wspomnieć dlaczego uważamy się za idealnego kandydata oraz wyrazić gotowość do spotkania na rozmowie kwalifikacyjnej.

list kończymy zwrotem

Z wyrazami szacunku / Z poważaniem

oraz podpisujemy (najlepiej ręcznie)

Estetyka

CV i list motywacyjny to często nasz pierwszy kontakt z rekruterem, a tym samym – pierwsze wrażenie o nas. Dlatego też powinniśmy się postarać nie tylko o dobrą treść, lecz także formę. Warto zadbać o to, by budowa listu motywacyjnego była estetyczna. Co to znaczy? 

Postawmy na jeden, maksymalnie dwa fonty, jeśli wyjątkowo chcemy coś wyróżnić. Nie podkreślajmy zbyt wiele, a jeżeli mamy taką potrzebę, najlepiej zrobić to za pomocą pogrubienia, a nie całej gamy kolorystycznej. Jeśli decydujemy się na grafikę, dobrze postawić na minimalizm. Pamiętajmy też o interlinii i akapitach, aby całość była jak najbardziej czytelna dla rekrutera. Dodatkowo nie usuwajmy marginesów, nawet jeżeli chcemy napisać jak najwięcej. Rekruter powinien bez problemu po wydrukowaniu trzymać dokument i niczego sobie nie zasłaniać. 

Na estetykę i profesjonalizm tego dokumentu składa się również poprawność językowa. Warto po napisaniu dokładnie przeczytać list, a najlepiej pokazać go osobie postronnej, ponieważ najtrudniej dostrzega się własne błędy.

List motywacyjny jest istotnym dokumentem, który może być naszą furtką do zaproszenia do dalszych etapów rekrutacji. Dlatego też warto go przygotować i wysyłać potencjalnym pracodawcom.