Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Wzór listu motywacyjnego – jak przekonać do siebie pracodawcę?

Niewielu z nas reaguje entuzjastycznie, gdy przychodzi nam pisać list motywacyjny. Często uważamy, że jest on niepotrzebny i nikt go nie czyta. Jednak tak naprawdę może być on często naszą szansą na sukces i pomóc w zdobyciu zatrudnienia. Czy istnieje wzór listu motywacyjnego, z którego można skorzystać? Jak przekonać do siebie pracodawcę? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Po co nam list motywacyjny?

Jak już wspominaliśmy, wielu z nas powątpiewa w sens tworzenia listu motywacyjnego. Wydaje nam się bowiem, że nikt po niego nie sięga, nie czyta go i tylko tracimy czas. Z pewnością znajdą się rekruterzy, którzy pomimo próśb w ogłoszeniach o jego dostarczenie, nie czytają go, jednak to nie znaczy, że tak jest zawsze, a napisanie listu to próżny trud.

Co więcej, list motywacyjny może być naszą szansą na dostanie pracy. CV nie zawsze wygląda tak, jak chcemy. Zdarza się, że nie spełniamy niektórych wymagań pracodawcy, choć mamy świadomość, że świetnie sprawdzilibyśmy się na danym stanowisku. Wówczas w liście motywacyjnym możemy wytłumaczyć, dlaczego tak myślimy oraz przedstawić powody, dla których nie spełniamy wszystkich niezbędnych wymagań.

List motywacyjny jest też świetnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero szukają pracy i nie mają doświadczenia zawodowego. Mogą w tym dokumencie wyjaśnić potencjalnemu pracodawcy, dlaczego mimo wszystko są odpowiednimi kandydatami do pracy i jaką wiedzę posiadają.

Jak więc widać, warto tworzyć listy motywacyjne. Jednak nie da się ukryć, że nie jest to zawsze proste zadanie. 

Czy konieczne jest „lekkie pióro”? 

Osoby, które na co dzień nie piszą tego rodzaju tekstów i nie mają lekkiego pióra, mogą mieć wątpliwości, czy poradzą sobie ze stworzeniem dobrego listu. Warto jednak mieć świadomość, że żadne specjalne umiejętności nie są tutaj konieczne. Jeśli będziemy trzymać się pewnych wytycznych i pisać o konkretnych rzeczach, nie potrzebujemy zdolności literackich. Z pewnością niemal każdy jest sobie w stanie świetnie poradzić ze stworzeniem tego dokumentu.

List motywacyjny formalnie 

Zanim powiemy więcej o treści listu, warto także poruszyć kwestię jego formy. Jest ona pierwszym, na co rekruter zwróci uwagę, biorąc list do ręki. Dlatego też zrezygnujmy z nadmiernego podkreślania informacji, mnogości fontów i kolorów, zachowajmy estetykę, postawmy na minimalizm. 

Przede wszystkim chodzi o to, by dokument ten był jak najbardziej czytelny – jeśli chcemy coś koniecznie podkreślić, po prostu skorzystajmy z pogrubienia, nie stosujmy więcej niż dwóch fontów i postarajmy się, by były one dopasowane. Nie zwężajmy nadmiernie marginesów – kiedy rekruter złapie dokument, palec nie powinien zasłaniać treści. 

Przyjmuje się również, że list motywacyjny nie powinien zajmować więcej niż jednej strony A4 (jeśli mamy więcej do powiedzenia nie decydujmy się na bardzo mały stopień pisma i interlinię, a jeżeli wydaje nam się, że jest zbyt krótki – nie stawiajmy liter w wielkości 14, jak podkreślaliśmy, najważniejsza jest czytelność).

Wzór listu motywacyjnego

Jak można się domyślić, nie istnieje jeden wzór listu motywacyjnego, do którego mogą się zastosować wszyscy. Rekruterzy cenią to, że dokumenty są dopasowane do odbiorcy. Dlatego też nawet jeśli korzystamy z szablonu, raczej się inspirujmy – nigdy niczego nie przepisujmy słowo w słowo. 

List motywacyjny przypomina formą podanie. Jak więc powinno wyglądać?

Na górze po lewej stronie umieszczamy nasze dane:

imię i nazwisko

adres (który nie jest konieczny)

numer telefonu

adres e-mail

Na górze po prawej stronie umieszczamy miejscowość i datę

Poniżej po prawej umieszczamy dane potencjalnego pracodawcy:

imię i nazwisko rekrutera/pracodawcy

nazwa firmy

adres

List rozpoczynamy od zwrotu: Szanowny Panie/Szanowna Pani/Szanowni Państwo

W pierwszym akapicie zaznaczmy, na jakie stanowisko aplikujemy, wskażmy miejsce, z którego dotarła do nas informacja o rekrutacji. Jeśli nie jest ona aktualnie prowadzona, napiszmy dlaczego zdecydowaliśmy się na przesłanie dokumentów.

Następnie krótko się przedstawmy. Napiszmy krótko i konkretnie, czym się zajmujemy i kim jesteśmy.

Wspomnijmy o dotychczasowym doświadczeniu zawodowym, ewentualnie o edukacji, jeśli jest związana ze stanowiskiem, napiszmy o naszych największych osiągnięciach.

Napiszmy o naszych umiejętnościach (warto odnosić się do wymagań z ogłoszenia). Możemy je podpierać przykładami.

Krótko zachęćmy rekrutera do tego, że warto zaprosić nas do kolejnego etapu rekrutacji. Nie powinno być to jednak nachalne z naszej strony.


List kończymy zwrotem 

Z poważaniem/Z wyrazami szacunku,

podpisujemy (jeśli to możliwe,  ręcznie)

Jako że w liście umieszczamy dane osobowe, w nim także warto zamieścić klauzulę, np.:

"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).”