Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Podanie o pracę - wzór z omówieniem

Warto wyróżnić się na tle innych kandydatów oraz wyjść z inicjatywą, aby pracodawca zwrócił na nas uwagę. Podanie o pracę może być więc skutecznym uzupełnieniem pozostałych dokumentów aplikacyjnych oraz sposobem na to, by zaprezentować swoje umiejętności, kwalifikacje i wysoką motywację.

Darmowy wzór podania o pracę do pobrania w formacie PDF i DOCX

Do pobrania:

pdf
Wzór podania o pracę.pdf druk do ręcznego wypełnienia
docx
Wzór podania o pracę.docx druk do ręcznego wypełnienia

Podanie o pracę – kto powinien napisać?

Podanie o pracę tak naprawdę może napisać każdy, kto stara się o zatrudnienie w danej firmie.  Na ogół jednak na taką formę komunikacji z przyszłym pracodawcą decydują się osoby młode, np. studenci, którzy nie posiadają wcześniejszego doświadczenia. Podanie o pracę warto jednak napisać nie tylko wówczas, kiedy nie posiadamy doświadczenia, ta forma doskonale sprawdzi się również, gdy na dane stanowisko jest bardzo dużo chętnych, wtedy może to zadziałać na korzyść i zostaniemy zapamiętani. Warto rozważyć opcję napisania podania do pracy nawet wtedy, kiedy przyszły pracodawca nie prowadzi rekrutacji na dane stanowisko.

Co powinno zawierać podanie o pracę?

Podanie o pracę, jak każdy dokument, należy przygotować z dbałością o szczegóły. Podanie powinno zawierać:

  • miejscowość i datę
  • dane personalne osoby składającej podanie
  • dane firmy, do której się aplikuje
  • treść podania
  • podpis
  • listę załączników.

Treść podania o pracę

Warto podkreślić, na jakie stanowisko składamy aplikację oraz dlaczego właśnie to my jesteśmy idealnymi kandydatami. Podanie powinno być krótkie, czytelne i konkretne, pozostałe dane pracodawca znajdzie w CV. Warto zwracać uwagę na ortografię i stylistykę, błędy mogą przekreślić szansę na rozpoczęcie pracy. Dobrze jest podkreślić znajomość przyszłej firmy oraz zasugerować, że moglibyśmy przyczynić się do jej rozwoju.