Pisanie CV i listu motywacyjnego – jak zrobić to dobrze?
Zazwyczaj pierwszym etapem poszukiwania pracy jest przeglądanie ogłoszeń o pracę i przygotowanie dokumentów aplikacyjnych. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest pisanie CV i listu motywacyjnego. Wydawać się może, że to tylko zapoznanie rekrutera z naszym doświadczeniem. Jednak oprócz tego, co jest oczywiście istotne, chodzi również o to, czy przyciągniemy jego uwagę. Tymi dokumentami możemy pokazać nasze zaangażowanie, przygotowanie, chęć podjęcia zatrudnienia właśnie na tym stanowisku. Jeśli więc zależy nam na pracy w konkretnym miejscu, zawodzie czy branży, warto o nie zadbać.
CV i list motywacyjny – po co?
Po co właściwie wysyłamy rekruterom nasze dokumenty? Co nam daje pisanie CV i listu motywacyjnego? Czy nie lepiej byłoby od razu spotykać się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Owszem, wizja przechodzenia od razu do kolejnego etapu jest na pewno kusząca, lecz właściwie niemożliwa. Skąd rekruter wiedziałby kogo zaprasza na rekrutację? Straciłby mnóstwo czasu, rozmawiając z osobami, które zupełnie nie nadają się do pracy na danym stanowisku. Oczywiście mimo wszystko dzieje się tak również w momencie, kiedy dokumenty do niego przychodzą, jednak to po prostu kolejny element weryfikacji i eliminacji.
CV ma przedstawić rekruterowi nasze życie zawodowe – do czego dążymy (cel zawodowy), jakie mamy wykształcenie, co robiliśmy do tej pory, na jakim stanowisku, w jakiej firmie (doświadczenie zawodowe), co potrafimy (umiejętności) oraz co nas zajmuje w wolnych chwilach (zainteresowania). Czy to nie jest wystarczające?
Choć wydawać się może, że w CV umieszczamy wszystkie niezbędne potencjalnemu pracodawcy informacje, list motywacyjny jest jego świetnym uzupełnieniem. Przede wszystkim to miejsce, w którym możemy wyjaśnić nieścisłości z CV, które na pierwszy rzut oka mogą przekreślać naszą kandydaturę (zero doświadczenia z powodu zmiany branży, dziura w doświadczeniu zawodowym itd.). Możemy także przekazać, co nas wyróżnia, dlaczego na tle konkurencji wypadamy lepiej, jakie sukcesy odnieśliśmy w dotychczasowej karierze zawodowej.
CV z takimi informacjami byłoby za długie, przeładowane treścią, uzupełnienie go o jednostronicowy dokument może nam naprawdę pomóc w przekonaniu do siebie rekrutera. Dlatego jeśli tylko widzimy w ogłoszeniu, że wymagane jest CV oraz list motywacyjny, nie ignorujmy tego drugiego.
Pisanie CV i listu motywacyjnego – względy formalne
Wiemy już, po co potencjalnym pracodawcom nasze dokumenty aplikacyjne. Jak jednak wygląda pisanie CV i listu motywacyjnego od strony formalnej? O czym warto pamiętać?
W przypadku CV objętość nie powinna przekraczać dwóch stron A4 znormalizowanego tekstu (pisanie stopniem pisma 8, aby zmieścić więcej informacji, nie jest najlepszym pomysłem), z kolei list motywacyjny – jednej.
Warto zadbać o względy estetyczne i przygotować oba te dokumenty w podobnym stylu – używając tego samego fontu, wyróżnień, grafik, jeśli się na nie zdecydujemy. Dzięki temu dla rekrutera będzie to łatwiejsze, spójne i bardziej estetyczne.
List motywacyjny często przybiera formę podania. Dlatego też po prawej stronie na górze umieszcza się miejscowość i datę, niżej po lewej nasze dane osobowe (imię i nazwisko, telefon, adres e-mail), a niżej po prawej – dane firmy lub rekrutera. Następnie zapisujemy treść główną i podpisujemy się (niekoniecznie ręcznie, ale jeżeli mamy taką możliwość, z pewnością będzie to dobrze widziane).
W CV możemy umieścić nasze zdjęcie, ale nie musimy tego robić. Dodatkowo w dokumencie tym należy pamiętać o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych (najlepiej umieścić je w stopce dokumentu).
Kiedy już stworzymy CV i list motywacyjny warto dokładnie je przeczytać, by znaleźć ewentualne błędy, literówki czy zbędne przecinki. Jeśli sami nie potrafimy ich odnaleźć, warto poprosić kogoś o pomoc.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Przede wszystkim, aby stworzyć dobre dokumenty, pisanie CV i listu motywacyjnego powinno być skierowane do konkretnego odbiorcy. Choć stworzenie uniwersalnego zestawu jest kuszące i mniej pracochłonne, warto mimo wszystko dostosować treść do ogłoszenia i wymagań potencjalnego pracodawcy, ponieważ pokazuje to nasze zaangażowanie.
Rekruter szuka kogoś, kto chce pracować właśnie dla jego firmy, będzie zmotywowanym pracownikiem, dla którego misja i wartości tego miejsca będą bardzo ważne, a nie osoby, która po prostu chce pracować – gdziekolwiek. Dlatego też powyższa kwestia może być tak ważna.
Pamiętajmy, że te dokumenty to nasz pierwszy kontakt z rekruterem, warto więc zadbać o to, by nie były kopią, niedopasowaną, zawierającą błędy. To nasza wizytówka, która może przyciągnąć, ale może też odrzucić.
W internecie znajdziemy mnóstwo wzorów i szablonów. Ich użycie, polegające tylko na wpisaniu naszych danych, może być dla nas bardzo kuszące – oszczędzimy dużo pracy. Jednak aby się wyróżniać, nie możemy zrobić czegoś, co może zrobić mnóstwo innych kandydatów. Nawet jeżeli tak by się nie stało, jaką mamy pewność, że rekruter tego samego dnia nie dostanie dwóch niemal identycznych listów motywacyjnych?
Wzory powinny być dla nas inspiracją, jednak treść zawsze powinniśmy tworzyć sami, aby to było naprawdę nasze CV czy nasz list motywacyjny. Nawet jeżeli nie będzie to pisarsko doskonałe, liczą się głównie informacje, które chcemy przekazać. Podczas poszukiwań pracy na kopiuj–wklej nie ma miejsca.
Pisanie CV i listu motywacyjnego może być czaso- i pracochłonne, ale im lepiej je przygotujemy, tym większe mamy szanse, że rekruter zauważy naszą aplikację pośród często nawet setek innych. Warto o tym pamiętać!