Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca w małej firmie - 6 powodów dla których warto spróbować!

Jest wiele zalet związanych z pracą w małej firmie. I bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, czy jesteś po prostu zmęczony pracą w wielkiej korporacji i chcesz coś zmienić, sam możesz się przekonać. Praca w małej firmie może okazać się tym, czego naprawdę szukasz!

Twoja praca będzie miała znaczenie

W małej firmie nie będziesz jedynie szeregowym pracownikiem, czy numerem ewidencyjnym na liście płac, jak to bywa w korporacjach, gdzie struktury organizacyjne są bardzo rozbudowane, a szefa znasz jedynie ze zdjęcia.  Praca w małej firmie oznacza - mniejsze zespoły. Komunikacja w mniejszych zespołach jest ułatwiona – obieg informacji szybszy, a pracownicy dobrze się znają i są ze sobą zżyci.

Co więcej, w mniejszym zespole, twoje zdanie liczy się zdecydowanie bardziej. Masz większy wypływ na funkcjonowanie firmy i wkład w realizowane projekty – dodaje Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl.

Praca w małej firmie źródłem wiedzy

Praca w małej firmie cechuje się tym, że spędza się więcej czasu na rozmowach twarzą w twarz ze swoimi współpracownikami oraz szefem. A każda taka konwersacja to cenna nauka. Możliwość bezpośredniego komunikowania się z osobami z twojej firmy to po prostu możliwość rozwoju i edukacji. Jak to mówią – co dwie głowy to nie jedna, dlatego też każda wymiana zdań, poglądów, pomysłów i planów to nowe doświadczenie oraz cenna wiedza. To także okazja do przedstawienia swoich pomysłów i innowacji, co z kolei może prowadzić do poprawienia komfortu pracy na co dzień.

Szybciej zdobędziesz doświadczenie

Praca w małej firmie jest wbrew pozorom bardzo dynamiczna. Rozpoczęcie pracy w małym przedsiębiorstwie jest także idealnym startem dla absolwentów. Zwłaszcza, jeśli nie są oni do końca pewni, co chcą robić w życiu – w małej firmie szybko poznają standardy pracy nie tylko w swojej branży, ale też na różnych stanowiska – poprzez bliski kontakt ze współpracownikami. Dzięki temu mogą zdecydować, czy to jest faktycznie praca ich marzeń. Small business daje im możliwość bezpośredniego i szybkiego włączenia się w pracę firmy oraz zapoznanie się ze wszystkimi jej aspektami. W porównaniu do dużej firmy, tu nie ma okresu próbnego czy podawania kawy szefowi przez wiele miesięcy – dodaje Małgorzata Majewska.

Nauka wydajności i efektywności

Młodzi ludzie rozpoczynając pracę nierzadko klasyfikują sami siebie jako pewnego rodzaju „ofiary kryzysu” – są młodzi, nie mają wiele doświadczenia ani umiejętności i potrzebują pieniędzy. W małej firmie mogą szybciej i sprawniej nauczyć się efektywnej pracy – pracując w małym zespole są przecież bezpośrednio członkami zespołów projektowych. Co więcej, małe i zżyte zespoły ułatwiają współpracę i naukę.

Praca w małej firmie oznacza większą odpowiedzialność

Małe firmy bardziej skupiają się na kwalifikacjach i umiejętnościach swoich pracowników oraz szukają sposobów, w jaki mogą je wykorzystać. Funkcjonowanie takich firm jest dzięki temu bardziej elastyczne. Osoby rozpoczynające karierę w małej firmie będą więc bardziej doceniane za swoje indywidualne umiejętności i doświadczenie, a co za tym idzie – bardzo szybko staną się odpowiedzialni za ciekawe projekty i koordynację różnych przedsięwzięć.

Szybszy rozwój osobisty

W mniejszym zespole twój wkład w pracę jest większy – dlatego też, każdy sukces twojej firmy jest twoim sukcesem. Twój wkład we wszelkie projekty jest po prostu mierzalny. Rozwijasz się bezpośrednio wraz z firmą i jesteś jej integralną częścią. Wszystkie powyższe punkty – doświadczenie, znaczenie twojej osoby, większa odpowiedzialność – składają się na twój rozwój osobisty, szybsze nabywanie umiejętności i doświadczenia na bieżąco w praktyce, nie jedynie na firmowych szkoleniach i konferencjach. Rozważ co dla ciebie jest korzystniejsze – dodaje Małgorzata Majewska.

Artykuł zewnętrzny

Autor: Małgorzata Majewska, ekspert Monsterpolska.pl