Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rozwój kariery – na czym go oprzeć?

Wielu pracownikom zależy na rozwoju kariery. Chcemy piąć się do góry, wiedzieć coraz więcej, zdobywać nowe umiejętności. Jesteśmy świadomi tego, co chcemy osiągnąć i staramy się robić wszystko, żeby zdobyć upragniony cel. Jednak rozwój kariery nie jest prosty i nie wystarczy tylko go zaplanować. Na czym się skupić, żeby szedł jak najbardziej po naszej myśli? Na czym go oprzeć? Jakie kwestie są istotne? Podpowiadamy w artykule!

Rozwój kariery – czy wszyscy muszą go zaplanować?

Zanim poruszymy kwestię rozwoju kariery zawodowej, warto podkreślić, że nie wszyscy muszą od początku planować swojej kariery i wiedzieć, do czego dążą. Nie jest to zawsze dla nas oczywiste, nie zawsze też odczuwamy taką potrzebę. Wbrew pozorom, nie jest to wcale łatwe.

Jeśli jednak zdecydujemy się na to, z pewnością zauważymy dużo plusów. Przede wszystkim planowanie kariery sprawia, że wszystkie nasze działania zyskują sens, wiemy po co je wykonujemy i że będzie to miało swoje odbicie w przyszłości. Dlatego też zwiększa to naszą motywację, jesteśmy bardziej zaangażowani w projekty, nawet jeśli mamy gorsze dni – a nie da się ich uniknąć – wiemy, że wszystko jest po coś.

Poza tym zaplanowany rozwój kariery sprawia także, że podejmujemy kroki do rozwoju swoich umiejętności. Wiemy, że aby dojść do celu, musimy stale nabywać nową wiedzę i dbać o kompetencje, które już posiadamy. Dzięki temu rozwój kariery może być szybszy, a przełożeni z pewnością dostrzegą nasze starania.

Zaplanowanie kariery daje nam również plan B. Osoba, która stawia sobie cel, nie powinna zamykać się na jednej drodze. Świat się zmienia, my się zmieniamy, warto więc zadbać także o alternatywy tego, czym możemy zajmować się zawodowo. W takim przypadku, jeśli poczujemy, że nasza praca nie przynosi nam już satysfakcji albo stracimy ją, będziemy mieli pewność, że nie wszystko stracone.

Na czym oprzeć rozwój kariery?

Wiemy już, że chcemy zaplanować swoją przyszłość zawodową. Na czym więc oprzeć rozwój swojej kariery? Na czym się skupić? Co pomoże nam w znalezieniu swojej drogi?

Próbuj różnych rzeczy

Jak zadbać o rozwój kariery, skoro nie wiemy, czym chcemy się zajmować? To pytanie zadaje sobie wielu z nas, szczególnie na początku drogi zawodowej. W takich wątpliwościach nie ma niczego złego. Aby przekonać się, co nas interesuje, w czym jesteśmy dobrzy, co sprawia nam satysfakcję, warto próbować różnych rzeczy.

Coś ci się spodoba? Ktoś opowie ci o ciekawym programie? Zauważysz w sklepie świetny zestaw do robienia na drutach? Jeśli poczujesz, że chcesz czegoś spróbować, po prostu to zrób. Staraj się nie zniechęcać pierwszymi nieudanymi próbami, w końcu nie od razu Kraków zbudowano. Dzięki temu, że pociągniesz kilka srok za ogon, przekonasz się, na co chcesz naprawdę poświęcać swój czas i swoją energię.

Możesz również, jeśli masz taką możliwość, zrealizować kilka darmowych praktyk w firmach, które cię interesują, na przykład na różnych stanowiskach, zwykle nie ma problemów z zatrudnianiem praktykantów, a ty dzięki temu poznasz struktury organizacji i przekonasz się, czy to, czym się zajmujesz, naprawdę ci odpowiada.

Inspiruj się

Czytaj historie ludzi sukcesu, przyglądaj się interesującym cię profilom w mediach społecznościowych, słuchaj opowieści znajomych i inspiruj się nimi. O niektórych zajęciach czy zawodach po prostu nie mamy pojęcia i zanim gdzieś o nich nie usłyszymy, nie przychodzi nam do głowy, że moglibyśmy się tym zajmować. Jednak kiedy już dowiemy się co i jak, nagle okazuje się, że bardzo nas to interesuje i wydajemy się sobie odpowiednimi kandydatami. Zainspirowanie się czyjąś historią nie jest niczym złym, warto czerpać z opowieści innych ludzi to, co najcenniejsze.

Wybierz to, co sprawia ci największą satysfakcję

Poszukiwania jednak nie powinny trwać wiecznie. Staraj się skupić na tym, by wybrać tylko kilka dziedzin czy umiejętności, którymi chcesz się zająć. Jeśli zbyt długo będziesz szukać i rozdrabniać się, może się nagle okazać, że wszystko robisz na pół gwizdka. W pewnym momencie powinien więc nadejść czas wyboru. Nie musi być jednak bardzo okrojony, warto mieć kilka opcji.

Pamiętaj, że nic nie jest dane raz na zawsze

Nie przejmuj się, jeśli coś nie wyjdzie i okaże się, że wybrana droga nie jest wcale dla ciebie odpowiednia. Zmieniamy się, im więcej wiemy, tym bardziej mamy świadomość, czego chcemy i oczekujemy od naszej pracy. Rozwój kariery nie kończy się wraz ze zmianą branży czy stanowiska. Z wszystkiego czerpiemy naukę i doświadczenie, warto o tym pamiętać.

Rozwijaj się nie tylko zawodowo

Rozwój kariery jest bardzo ważny, jeśli jednak nie zadbamy o inne aspekty, niekoniecznie związane z pracą, może okazać się, że mimo wszystko stanęliśmy w miejscu. Dlatego też istotne jest, by rozwijać się na wielu płaszczyznach – także prywatnych. Czasami spychamy naszą codzienność na margines, skupiamy się na pracy, na celach zawodowych, ale nie można zapominać, że ważne są też cele osobiste, relacje z najbliższymi, rozwój nas samych.

Stawiaj sobie (realne) cele

Rozwój kariery zawodowej jest właściwie niemożliwy, jeśli nie postawimy sobie celu. Warto jednak pamiętać, by był on realny. Musimy mierzyć siły na zamiary i zdawać sobie sprawę z tego, co jest poza naszym zasięgiem. Realny cel możemy osiągnąć i dzięki temu poczuć prawdziwą satysfakcję z tego, co robimy.

Rozwój kariery zawodowej nie zawsze idzie po naszej myśli i jest prosty. Jednak jeśli będziemy wiedzieć, na czym go oprzeć, zdecydowanie łatwiej będzie nam kroczyć tą drogą.