Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zwrócić na siebie uwagę, gdy pracujemy w korporacji?

Kiedy pracujemy w małej firmie, przełożeni szybko dostrzegą nasze zaangażowanie, co może wiązać się z docenieniem na przykład w postaci awansu. Jednak sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy pracujemy w korporacji. Duża firma, gdzie pracowników są tysiące, sprawia, że aby się wyróżnić, musimy się naprawdę postarać. Jak zwrócić na siebie uwagę, gdy pracujemy w korporacji? Podpowiadamy w artykule!

Skazani na niewidoczność

Jeśli nie mamy odpowiedniej siły przebicia, w dużej firmie możemy czuć się tak, jakbyśmy nałożyli czapkę niewidkę. Możemy pracować doskonale, być zaangażowani i zmotywowani, jednak jeśli nie damy o sobie znać, nikt nas nie zauważy. Skutkuje to tym, że przez lata tkwimy w tym samym miejscu, czujemy się niedocenieni i koniec końców rozważamy zmianę pracy, choć po głowie chodzi nam, że zasługujemy na coś więcej. 

Jak zwrócić na siebie uwagę przełożonych?

Dlatego też warto zwrócić na siebie uwagę przełożonych. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, by włożyć coś jaskrawego, wykonać jakiś artystyczny makijaż na pół twarzy czy głośno puścić muzykę, tak aby wszystkie oczy były skierowane w naszą stronę, tylko dać przełożonym znać, że oto tutaj, w kącie, siedzi niewidoczny, ale bardzo dobry pracownik.

Pracuj jak najlepiej

Żeby zyskać w oczach przełożonych i pokazać się im z jak najlepszej strony, trzeba doskonale wykonywać swoje obowiązki. Bądź więc terminowy, nie zawalaj projektów, znajduj nowe rozwiązania, wykazuj się wiedzą. Po prostu dobrze zarządzaj swoim czasem pracy, bądź gotowy na wszelkie nieprzewidziane sytuacje, zawsze wszystko sprawdzaj, a jeśli zdarzy się błąd, nie traktuj go jako największą porażkę, lecz raczej jako lekcję.

Zostań dłużej

Zdarza się, że w korporacjach pracownicy przychodzą do pracy o różnych porach i różnie wychodzą. Sprawdź, o której godzinie jest ich najmniej i po prostu pojaw się wtedy w pracy. Albo przyjdź wcześniej, albo wyjdź później niż większość. Wtedy z pewnością przełożonym będzie cię łatwiej zapamiętać, ponieważ nie będą musieli wyławiać twojej twarzy z tłumu.

Wykazuj inicjatywę

Jeśli jakiś pomysł wpadnie ci do głowy – podziel się nim. Jeśli wydaje ci się, że znalazłeś metodę, która ułatwi wszystkim pracę – ogłoś to. Pokaż, że zależy ci na firmie, zastanawiasz się nad rozwiązaniami, leży ci na sercu dobro przedsiębiorstwa i jesteś w nie naprawdę zaangażowany. Oczywiście zawsze warto przemyśleć nasz pomysł, zanim się nim podzielimy, ale z pewnością nie warto go ukrywać.

Odpowiadaj na pytania

Jeśli na spotkaniu przełożony zada pytanie, na które znasz odpowiedź, nie wstydź się i rozmawiaj z nim. Pokaż swoją wiedzę, to może być twoja szansa na to, że zostaniesz zauważony. Czasami wstydzimy się, co powiedzą inni, obawiamy się, że nie odpowiemy prawidłowo, ale tak naprawdę świat się nie zawali, nawet jeśli nie do końca trafimy w klucz, a zostaniemy zapamiętani jako ktoś, kto wychodzi z inicjatywą i jest odważny.

Poszerzaj swoje kompetencje

Nie stój w miejscu i staraj się cały czas pracować nad swoimi kompetencjami. Korzystaj z kursów i szkoleń, zdobywaj nowe umiejętności, pamiętaj o uzupełnianiu swojej wiedzy. Dzięki temu będziesz lepiej i wydajniej pracować, a jeśli jakiś pracownik wykazuje się dużą efektywnością, z pewnością zostanie zauważony.

Bądź fair w stosunku do współpracowników

Unikaj plotek, nie oceniaj innych, nie twórz historii, nie obgaduj, nie daj się wciągnąć w wyścig szczurów. Zawsze staraj się być jak najbardziej fair w stosunku do innych. Może się wydawać, że to sprawy wyłącznie między pracownikami, ale informacje szybko się rozchodzą, a przełożeni obserwują nastroje w zespole. Dlatego też jeśli chcesz się wyróżnić, nie próbuj tego robić, uderzając w innych.

Wykaż się w pracy zespołowej

Dobrą okazją do pokazania się z jak najlepszej strony jest praca zespołowa. Wtedy możesz poznać lepiej innych współpracowników, wykazać się, pokazać, że naprawdę masz wiedzę i wiesz, co robisz. Jednak nie chodzi tutaj o to, aby wziąć na siebie całą pracę, a później głośno mówić o tym, że wszystko zrobiłeś sam i tylko ty przyczyniłeś się do sukcesu. Chodzi tutaj o pokazanie, że wnosisz wiele do zespołu i stajesz się jego ważną częścią. Najważniejsza jest tutaj współpraca, wykazanie się inteligencją społeczną, która jest coraz bardziej istotna dla pracodawców. Wykorzystaj tę szansę.

Nie ukrywaj się

Jeśli będziesz siedzieć z boku, nie odezwiesz się do nikogo, będziesz unikać spojrzeń i rozmów przy kawie, możesz mieć pewność, że nikt cię nie zauważy. Wyjdź z kryjówki, pokaż się światu, pokaż, że jesteś otwarty, można na ciebie liczyć, jesteś pomocny i dobrze wykonujesz swoją pracę.

Zgłoś się do projektu

Jeśli na spotkaniu przełożeni szukają ochotników do projektu – zgłoś się. To może być doskonała szansa do pokazania się. Po pierwsze zapamiętają cię, kiedy będą ci przekazywać założenia, po drugie z pewnością docenią twoją inicjatywę i jeśli zobaczą, że twoje wyniki są dobre, na pewno nie zostanie to pominięte.

Jak zwrócić na siebie uwagę, gdy pracujemy w korporacji? Przede wszystkim z umiarem. Nie chodzi o to, by być absolutnie wszędzie, odzywać się zawsze, zgłaszać się do każdego projektu, bo jak wiadomo, co za dużo, to niezdrowo. Jednak jasne zaznaczenie swojej obecności przez podejmowanie inicjatywy jest istotne. W przeciwnym razie możemy przez długie lata stać w miejscu i wykonywać te same zadania. Wszystko zależy od nas i naszego nastawienia.