Poradnik Pracownika

Jak skończyć wszystkie rozpoczęte zadania?

Jeśli masz tak zwany słomiany zapał, pewnie często zaczynasz zadania i ich nie kończysz. W pewnym momencie może się okazać, że tych niedokończonych projektów jest znacznie więcej, niż możesz się spodziewać. Dodatkowo okazuje się, że każdy jest ważny i zależy ci na tym, żeby były doprowadzone do końca. Jak skończyć wszystkie rozpoczęte zadania? Co może nam pomóc? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak skończyć wszystkie rozpoczęte zadania?

Niektórzy z nas lubią, gdy dużo się dzieje. Mają dużo pomysłów, szybko zabierają się do realizacji, ale zanim skończą jeden, przychodzi kolejny, który jak najprędzej chcą rozpocząć. Tym samym porozpoczynanych i nieskończonych zadań jest mnóstwo i nie do końca wiadomo, co tak naprawdę można z tym zrobić. Jak skończyć wszystkie rozpoczęte zadania?

Zaplanuj zadania, wyznacz etapy

Kluczem do produktywności i wyznaczania swoich celów jest odpowiednie planowanie. Choć dużo się o nim mówi, nadal wiele osób się przed nim wzbrania, twierdząc, że to psuje spontaniczność. Owszem, w życiu prywatnym może tak być, jednak dobrze rozplanowana praca na pewno niczego nie zepsuje, wręcz przeciwnie.

Zapisz wszystkie rozpoczęte już zadania i podziel je na mniejsze etapy prac. Owszem, cel jest ważny, ale nie można go osiągnąć jednym wielkim krokiem. To znaczy, być może nie jest to niemożliwe, jednak to zdecydowanie utrudni tę drogę. Warto podzielić większe zadania na mniejsze i dzięki temu łatwiej mierzyć efekty. Poza tym mniejsze bloki pracy sprawią, że nie zniechęcimy się szybko.

Sprawdź, gdzie się znajdujesz

Wszystkie zadania są już zapisane i podzielone na etapy. W tym momencie warto zaznaczyć, gdzie się znajdujemy w ich realizacji. Może jesteśmy dopiero na początku, a może niektóre projekty są niemal zakończone?

Warto zaznaczać swoje postępy i śledzić je. Czy dobrze nam idzie, a może znowu coś nas blokuje? Odnajdźmy problem i dowiedzmy się, co poszło nie tak. To pomoże nam ruszyć z miejsca.

Podejdź do tego entuzjastycznie

Nie katuj się tym, że nie wszystko jest skończone i jak dużo masz do zrobienia. Podejdź do wszystkiego z większym entuzjazmem. 9 zadań czeka na realizację? To niełatwe, ale spójrz, ile już za tobą!

Ciesz się z każdego sukcesu, każdego ukończonego etapu. Do celu jeszcze daleko? Trudno, najważniejsze, że wiesz, ile już do tej pory udało ci się zrobić. Ciągłe marudzenie i dołowanie się na pewno nie pomogą  i nie sprawią, że będziesz bardziej zmotywowany do pracy.

Usuń to, co nieistotne

Musisz również przypatrzeć się liście projektów z innej strony – czy naprawdę wszystkie z nich chcesz ukończyć? Czy wszystkie są naprawdę istotne? Czasami rozpoczynamy coś, co po czasie wydaje nam się kompletnie nieatrakcyjne, zupełnie nie przynosi nam satysfakcji. Jednak nadal mamy poczucie, że musimy to wykonać.

Zastanów się, czy aby na pewno? Może to tylko poczucie obowiązku, a tak naprawdę dotarcie do celu przyniesie tylko ulgę, a nie satysfakcję?

Nie bój się wykreślać z listy tego, co uważasz za nieistotne. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na rzeczach i projektach, które są dla ciebie naprawdę ważne i będziesz mieć na ich realizację zdecydowanie więcej czasu.

Odsuń wielozadaniowość

Listę masz już gotową, wiesz, co jest istotne, wyrzucasz zadania niepotrzebne. Co dalej? Jak poradzić sobie z realizacją swoich pomysłów? Jak skończyć wszystkie rozpoczęte zadania? Warto w tym momencie zapomnieć o wielozadaniowości.

W dzisiejszych czasach wielozadaniowość jest pożądana, jednak nie zawsze się sprawdza. Jeśli zależy ci na ukończeniu projektów, w jednym momencie skupiaj się tylko na jednym z nich. Nie rozdrabniaj się, ponieważ wtedy prościej ci będzie znowu zająć się czymś innym.

Dopiero kiedy skończysz jedno z zadań, zajmij się następnym. Niech z listy znikają całe projekty, a nie tylko etapy ich realizacji. Naucz się maksymalnego skupienia na celu – jednym!

Zmuś się, jeśli to konieczne

Nie da się ukryć – czasami musisz się do czegoś zmusić. Nie wszystkie etapy będą szły gładko, nie każde zadanie będzie ci się podobało. Trudno, musisz zacisnąć zęby i iść do przodu. Kiedy dotrzesz do celu, zrozumiesz, że zmuszanie się czasami jest niezbędne, by dokończyć to, co zaczęliśmy.

Odetchnij

We wszystkim trzeba znać umiar. Jeśli masz wrażenie, że to wszystko zaczyna cię przytłaczać, że nie masz już siły na pracę nad projektami, wszystkiego jest zbyt wiele i nie dajesz rady – odetchnij.

Weź dzień wolny, odpocznij od spraw zawodowych. Zajmij się sobą. Nie myśl o zadaniach, które cię czekają. Pozwól sobie na maksymalny relaks. Dzięki temu podładujesz baterie, będziesz mieć więcej energii do działania, twój umysł będzie jaśniejszy.

Niełatwo jest skończyć wszystkie rozpoczęte zadania. Jednak kiedy to zrobimy, satysfakcja będzie najlepszą nagrodą.