Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Corporate wellness – na czym polega ten trend?

Coraz więcej pracodawców jest świadomych tego, że głównym czynnikiem motywacyjnym dla wielu pracowników nie jest wcale wysoka pensja czy premia, lecz dobra atmosfera w miejscu pracy, poczucie, że jesteśmy ważni i to, co robimy, ma realny wpływ na działania firmy. W związku z tym benefity pozapłacowe nie są niczym niezwykłym w takich miejscach. Dodatkowo tacy przełożeni wiedzą również, jak ważne dla efektywnego wykonywania zadań jest zdrowie i dobra kondycja - im lepiej się czujemy, tym lepiej pracujemy. Dlatego też rozwiązanie corporate wellness zyskuje na popularności. Na czym polega? Odpowiemy na to pytanie w niniejszym artykule!

Corporate wellness – zdrowie pracowników jest ważne!

Choć pojęcie corporate wellness jest dosyć nowe, nie da się ukryć, że o zdrowie pracowników dba się od dawna, jednak zdecydowanie nie na taką skalę, jak może to wyglądać obecnie. W wielu firmach bowiem niczym nietypowym nie są karty sportowe czy opieka medyczna. I choć wydawać się może, że w takim razie idea corporate wellness działa „od zawsze”, nie jest to do końca prawda. Wciąż wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest zdrowie ich pracowników!

Przemęczenie, stres, niedosypianie, złe odżywianie – to wszystko sprawia, że nie czujemy się najlepiej, często odbija się również na naszym skupieniu, efektywności wykonywanych zadań. Nie da się ukryć, że im zdrowszy i bardziej aktywny pracownik, tym lepiej radzi sobie w pracy – lepiej się czuje, ma dużo energii, nie łapią go infekcje, rzadko bierze zwolnienie lekarskie.

Dlatego też tak ważne jest zapewnienie takich benefitów i warunków, aby pracownik czuł, że nie tylko to, jak pracuje, jest ważne, lecz także to, jak się czuje, czy jest zdrowy i pełny sił. Corporate wellness pozwala o to zadbać.

Na czym polega corporate wellness?

Na czym więc polega wspomniane powyżej pojęcie? Co takiego mogą robić firmy, jeśli zdecydują się na zastosowanie corporate wellness?

Rynek pracy w wielu branżach jest rynkiem pracownika. Znalezienie specjalisty w pewnych dziedzinach nie należy do najprostszych zadań. Dlatego też pracodawcom powinno zależeć na tym, by taka osoba czuła się w firmie jak najlepiej i była zaangażowana w życie przedsiębiorstwa. W związku z tym często decydują się oni na wysyłanie pracowników na szkolenia, podwyższanie ich umiejętności, naukę czegoś nowego i ciągły rozwój. Jednak warto w tym wszystkim nie zapominać, że co prawda to, co umie pracownik jest bardzo ważne, ale to jak się czuje może być nawet ważniejsze.

Dlatego też program corporate wellness polega na tym, aby dbać o zdrowie oraz kondycję pracowników tak samo, jak o rozwój ich kompetencji. Zdarza się, że nawet najlepszy specjalista podczas przedłużającego się złego nastroju będzie pracował źle, nie będzie potrafił się skupić na zadaniach. Zajęcia sportowe, zapewnienie relaksu, dbanie o zdrowie i kondycję pracowników może więc zwiększyć ich wydajność i motywację do dalszego działania.

Aby pracować dobrze i wytrwale, potrzebne są warunki, które to ułatwią. Jeśli więc czujemy, że jesteśmy ważni, nie jesteśmy tylko trybikiem w maszynie, nasze zaangażowanie się zwiększa.

Corporate wellness w praktyce

Jak więc wygląda program corporate wellness? Jakie działania może obejmować? Co może nam dać i jak go wykorzystać?

  1. Wspólna aktywność
    Wspominaliśmy już o tym, że pewnego rodzaju dbaniem o zdrowie i kondycję pracownika jest na przykład karta wstępu na siłownię. Taki sposób aktywności nie trafia jednak do wszystkich. Warto połączyć sport z integracją i całą grupą wybierać się na zajęcia – zagrać w siatkówkę, koszykówkę, pójść na zumbę, do parku trampolin. Jednocześnie dbamy wówczas o nasze zdrowie – wpływu aktywności fizycznej na samopoczucie z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać – i relacje w zespole. Wspólne wyjścia scalają grupę, ludzie poznają się, coraz bardziej lubią, a tym samym o wiele lepiej pracuje im się wspólnie. 

  2. Zdrowe jedzenie
    Jeśli chcemy wprowadzić corporate wellness w naszej firmie, możemy na przykład zainwestować w zdrowy katering i zadbać o to, aby każdy pracownik miał możliwość zjedzenia w pracy pełnowartościowego posiłku. Oczywiście nie od razu musi być to zapewnianie każdego dania, ale można na przykład ustalić dwa dni w tygodniu, w których firma zapewni pracownikom darmowe owoce i warzywa. Dzięki temu każdy będzie mógł urozmaicić swoją dietę. 

  3. Szkolenia ze zdrowego trybu życia
    Niektórzy pracodawcy decydują się na cykl spotkań z dietetykami czy trenerami i szkolenia z zakresu zdrowego trybu życia. Dla wielu pracowników może być to niezwykle motywujące do pracy nad sobą i swoimi nawykami.

  4. Fizjoterapia
    W pracy biurowej bardzo uciążliwe dla kręgosłupa jest wielogodzinne siedzenie przy biurku. Dlatego też częścią corporate wellness może być na przykład zapewnienie pracownikom masażu czy fizjoterapii.

  5. Pokoje relaksu
    Sposób, w jaki urządzone jest biuro, również może być istotne w kontekście corporate wellness. Dobrze dopasowane krzesło, miejsce, gdzie można odpocząć, pokoje relaksu, gdzie w przerwie od pracy można się położyć, pograć w coś, oderwać od obowiązków – to wszystko może sprawić, że motywacja pracowników do pracy będzie znacznie większa.

  6. Udogodnienia dla rowerzystów
    Coraz więcej osób wybiera rower jako sposób komunikacji. Niektórzy jeżdżą na rolkach. Często jednak rano decydują się na autobus czy samochód, bo wiedzą, że nie będą mieli gdzie zostawić roweru lub też będą zgrzani, a nie mają możliwości wzięcia prysznica. Dlatego częścią corporate wellness może być przykładowo zapewnienie stojaka na rowery czy dostępu do prysznica.