Poradnik Pracownika

Zwolnienie lekarskie wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem

Od kilku dni mam zwolnienie lekarskie. Zastanawiam się, co oznacza, gdy na L4 jest zaznaczone “pacjent może chodzić”. To znaczy, że mogę wyjść do domu i np. zrobić zakupy? Czy jeżeli pracodawca przyjedzie do mnie na kontrolę, a mnie akurat nie będzie, to wynikną z tego jakieś konsekwencje?

Jolanta, Ełk

 

Pracodawca jest uprawniony do sprawdzenia, czy pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Miejsce, czas i liczba kontroli pracownika zależne są od pracodawcy. Nie musi on ustalać takich szczegółów z pracownikiem.

Zwolnienie lekarskie - kiedy można stracić zasiłek?

Zwolnienie lekarskie jest stwierdzeniem niezdolności do pracy. Dlatego okres, w którym pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków służbowych, powinien być przeznaczony na odpoczynek i powrót do zdrowia. Załatwianie spraw prywatnych w czasie orzeczonej choroby będzie uznane za nadużycie. Skutkiem stwierdzenia nieprawidłowego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego jest utrata prawa do zasiłku chorobowego.

W sytuacji, gdy pracodawca wybierze się na kontrolę, ale nie zastanie osoby przebywającej na zwolnieniu lekarskim, wówczas należałoby powtórzyć kontrolę. Pracownik z kolei musi wyjaśnić przyczynę swojej nieobecności. 

Kontrola pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim wykonywana przez pracodawcę ma na celu sprawdzenie, czy osoba ta:
-nie wykonuje pracy zarobkowej,
-nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sprzeczności z jego przeznaczeniem,
-nie wykonuje czynności, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy albo naruszające wskazania lekarskie.

Zwolnienie lekarskie - gdzie można wyjść podczas choroby?

To, że pracownik nie przebywa w miejscu wskazanym na zwolnieniu, nie oznacza od razu, że jest ono nieprawidłowo wykorzystywane. Pracownik musi przecież stawić się w wyznaczonych terminach na wizytę lekarską czy rehabilitację. Tak samo jest z wyjściem do apteki. Bez wątpienia stosowanie leków ma na celu przyspieszenie powrotu do zdrowia i do pracy. Wyjście do apteki w celu wykupienia recepty czy udanie się do lekarza jest całkowicie dozwolone i nie może zostać potraktowane jako nadużycie.

Co do pozostałych wyjść - dużo zależy od indywidualnej sytuacji pracownika. Nie można bowiem stwierdzić, że zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest sprzecznie z jego celem, gdy pracownik wychodzi po zakupy do pobliskiego sklepu, gdyż mieszka sam i nie ma osoby, która pomoże mu w czasie choroby. Natomiast za nadużycie zwolnienia będzie na pewno traktowane wyjście pracownika do kina czy udanie się na wielogodzinne zakupy do galerii handlowej.