Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Kto się nadaje do pracy jako freelancer?

Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem freelancingu. Dlaczego niektóre osoby rozstają się z etatem i zostają wolnymi strzelcami? Odpowiedzi należy szukać w mechanizmach sterujących działaniem dużych koncernów. W ostatnim czasie notuje się spadek zaufania do korporacji i przechodzenie jej pracowników do małych firm, bądź zakładanie własnych. Czy praca jako freelancer jest dla każdego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Freelancer – czy każdy się do tego nadaje? 

Żeby dokonać wyboru między pracą na etat a wolnym zawodem trzeba dobrze poznać samego siebie i wiedzieć, co daje nam satysfakcję, a co sprawia dyskomfort. Jeżeli czynniki przechylają szalę w stronę tego drugiego, może warto zastanowić się nad założeniem własnego interesu? Wielu freelancerów tłumaczy taki krok niezadowoleniem płynącym z pracy na rzecz dużej firmy. Odpowiadają za to zjawiska korporacyjne, takie jak praca według sztywnych ram godzinowych, walka o awans.  Elementy te na dłuższa metę u niektórych mogą powodować frustracje, a w efekcie spadek wydajności.  Wśród istotnych powodów, które zadecydowały o porzuceniu korporacji, jest także niechęć do bycia trybikiem w machinie. Ta przesłanka często pełni kluczową rolę w wyborze freelancingu jako sposobu na zarabianie pieniędzy. Praca w korporacji posiada jednak kilka zalet, a do najważniejszych z nich zaliczyć można prostą ścieżkę kariery, świadczenia socjalne czy stabilizację finansową.

W przypadku, kiedy stajemy przed dylematem  pracownik czy freelancer najlepszym rozwiązaniem jest określenie swoich oczekiwań i możliwości. Dla osób z dużą dawką indywidualizmu, stawiających na kreatywność, a przy tym niechętnie współpracujących w grupie, odpowiedniejszą formą zatrudnienia będzie własna działalność.

Samodyscyplina

Freelancer musi pamiętać, że jego zawód wymaga sporej dawki samodyscypliny i umiejętności komunikacyjnych. Decydując się na freelancing musimy sami zajmować się pozyskiwaniem klientów i ciągłą komunikacją z nimi. Bywa, że w wyniku braku dostatecznej liczby zleceń, trzeba pogodzić się z okresami przejściowego pogorszenia sytuacji finansowej. Freelancer odczuje to szczególnie w początkowej fazie rozwoju działalności – kiedy nie ma jeszcze rozbudowanej sieci kontaktów i firma jest słabo rozpoznawalna na rynku. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby zostać zauważeni. Konkurencja jest ogromna. Aby po odejściu z etatu nie pozostawać w tyle, powinniśmy być na bieżąco z nowymi trendami i jeśli to możliwe uczestniczyć w szkoleniach.

Motywacja do pracy 

Kiedy pracujemy w domu więcej rzeczy może nas rozpraszać, a organizacja pracy staje się trudniejsza. Kto choć raz wiedząc, że w danym dniu pracuje zdalnie, nie pospał trochę dłużej lub nie siedział przed komputerem w piżamie? Albo nie zaczął zajmować się porządkami domowymi, bo nagle przypomniało mu się, że trzeba nastawić pranie? Będąc w domu mamy wokół siebie więcej rozpraszaczy, które uniemożliwiają nam skupienie się na wykonywanych zadaniach. Freelancer musi nauczyć się minimalizować ich liczbę i mieć dobrze zorganizowany plan dnia. Pomocne może okazać się ustalenie rutyny (np. wstawanie o konkretnej porze), wyłączenie powiadomień na telefonie, nie zajmowanie się obowiązkami domowymi w trakcie pracy czy utrzymywanie porządku na biurku.

Terminowość

Freelancer musi być również terminowy. Jeśli umawiasz się z klientem, że wykonywany przez ciebie projekt będzie gotowy we wtorek, to musisz zrobić wszystko, aby tak właśnie było. Jeśli wiesz, że z jakiegoś powodu nie uda ci się dotrzymać danego terminu, to uprzedź o tym klienta kilka dni wcześniej, w innym wypadku może stracić on do ciebie zaufanie, które w tym zawodzie jest naprawdę ważne. Dzięki niemu klienci chcą z tobą współpracować oraz polecają cię innym osobom. 

Rozwój

Jeśli jesteś freelancerem to koniecznie musisz zadbać o swój rozwój. Uczestnicz w szkoleniach, warsztatach czy konferencjach. Czytaj książki i blogi związane z twoimi zainteresowaniami zawodowymi. Dzięki temu oferowane przez ciebie usługi będą miały coraz lepszą jakość, a co za tym idzie więcej osób będzie zlecało ci nowe projekty. 

Freelancer – w jakich branżach ich znajdziemy?

Mimo pewnych trudności, wynikających z adaptacji do nowych realiów, aktywni freelancerzy w Polsce zgodnie twierdzą, że taka forma zatrudnienia przynosi im dużo więcej satysfakcji niż dotychczasowa. Wymieniane najczęściej korzyści przez osoby wykonujące tzw. wolne zawody to dynamiczne tempo rozwoju, a także osiągi finansowe i brak obawy o redukcję etatów. Przeszło połowa wolnych strzelców jako jeden z najważniejszych powodów odejścia z korporacji podaje wzrost dochodów , nierzadko przekraczający ich wcześniejsze pensje w korporacji. Wśród Polskich freelancerów możemy wymienić przedstawicieli różnych branż, m. in. sektora IT, grafików, copywriterów, fotografów i marketingowców.

Wykonywanie wolnego zawodu wiąże się jednak z zaakceptowaniem pewnej specyfiki tej pracy. Polega ona głównie na umiejętności rozgraniczenia życia prywatnego ze służbowym i uporaniu się z ograniczeniami natury formalnej.  Tutaj z pomocą może przyjść outsourcing usług czy coworking.

Można rzec, że idea wolnego strzelca, to nie tylko forma zarabiania pieniędzy. Jest to też sposób na życie. Wielu ludzi nie odnajduje się w warunkach organizacyjnych panujących w korporacji. We freelancingu szukają niezależności. Liczy się dla nich to, że realizując się w pracy jednocześnie mogą pozostawać odrębną jednostką.