Poradnik Pracownika

Kto się nadaje do pracy jako freelancer?

Coraz częściej mamy do czynienia ze zjawiskiem freelancingu. Dlaczego niektóre osoby rozstają się z etatem i zostają wolnymi strzelcami? Odpowiedzi należy szukać w mechanizmach sterujących działaniem dużych koncernów. W ostatnim czasie notuje się spadek zaufania do korporacji i przechodzenie jej pracowników do małych firm, bądź zakładanie własnych. Czy praca jako freelancer jest dla każdego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Freelancer – czy każdy się do tego nadaje? 

Żeby dokonać wyboru między pracą na etat a wolnym zawodem trzeba dobrze poznać samego siebie i wiedzieć, co daje nam satysfakcję, a co sprawia dyskomfort. Jeżeli czynniki przechylają szalę w stronę tego drugiego, może warto zastanowić się nad założeniem własnego interesu? Wielu freelancerów tłumaczy taki krok niezadowoleniem płynącym z pracy na rzecz dużej firmy. Odpowiadają za to zjawiska korporacyjne, takie jak praca według sztywnych ram godzinowych, walka o awans.  Elementy te na dłuższa metę u niektórych mogą powodować frustracje, a w efekcie spadek wydajności.  Wśród istotnych powodów, które zadecydowały o porzuceniu korporacji, jest także niechęć do bycia trybikiem w machinie. Ta przesłanka często pełni kluczową rolę w wyborze freelancingu jako sposobu na zarabianie pieniędzy. Praca w korporacji posiada jednak kilka zalet, a do najważniejszych z nich zaliczyć można prostą ścieżkę kariery, świadczenia socjalne czy stabilizację finansową.

W przypadku, kiedy stajemy przed dylematem  pracownik czy freelancer najlepszym rozwiązaniem jest określenie swoich oczekiwań i możliwości. Dla osób z dużą dawką indywidualizmu, stawiających na kreatywność, a przy tym niechętnie współpracujących w grupie, odpowiedniejszą formą zatrudnienia będzie własna działalność.

Samodyscyplina

Freelancer musi pamiętać, że jego zawód wymaga sporej dawki samodyscypliny i umiejętności komunikacyjnych. Decydując się na freelancing musimy sami zajmować się pozyskiwaniem klientów i ciągłą komunikacją z nimi. Bywa, że w wyniku braku dostatecznej liczby zleceń, trzeba pogodzić się z okresami przejściowego pogorszenia sytuacji finansowej. Freelancer odczuje to szczególnie w początkowej fazie rozwoju działalności – kiedy nie ma jeszcze rozbudowanej sieci kontaktów i firma jest słabo rozpoznawalna na rynku. Dlatego przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby zostać zauważeni. Konkurencja jest ogromna. Aby po odejściu z etatu nie pozostawać w tyle, powinniśmy być na bieżąco z nowymi trendami i jeśli to możliwe uczestniczyć w szkoleniach.

Motywacja do pracy 

Kiedy pracujemy w domu więcej rzeczy może nas rozpraszać, a organizacja pracy staje się trudniejsza. Kto choć raz wiedząc, że w danym dniu pracuje zdalnie, nie pospał trochę dłużej lub nie siedział przed komputerem w piżamie? Albo nie zaczął zajmować się porządkami domowymi, bo nagle przypomniało mu się, że trzeba nastawić pranie? Będąc w domu mamy wokół siebie więcej rozpraszaczy, które uniemożliwiają nam skupienie się na wykonywanych zadaniach. Freelancer musi nauczyć się minimalizować ich liczbę i mieć dobrze zorganizowany plan dnia. Pomocne może okazać się ustalenie rutyny (np. wstawanie o konkretnej porze), wyłączenie powiadomień na telefonie, nie zajmowanie się obowiązkami domowymi w trakcie pracy czy utrzymywanie porządku na biurku.

Terminowość

Freelancer musi być również terminowy. Jeśli umawiasz się z klientem, że wykonywany przez ciebie projekt będzie gotowy we wtorek, to musisz zrobić wszystko, aby tak właśnie było. Jeśli wiesz, że z jakiegoś powodu nie uda ci się dotrzymać danego terminu, to uprzedź o tym klienta kilka dni wcześniej, w innym wypadku może stracić on do ciebie zaufanie, które w tym zawodzie jest naprawdę ważne. Dzięki niemu klienci chcą z tobą współpracować oraz polecają cię innym osobom. 

Rozwój

Jeśli jesteś freelancerem to koniecznie musisz zadbać o swój rozwój. Uczestnicz w szkoleniach, warsztatach czy konferencjach. Czytaj książki i blogi związane z twoimi zainteresowaniami zawodowymi. Dzięki temu oferowane przez ciebie usługi będą miały coraz lepszą jakość, a co za tym idzie więcej osób będzie zlecało ci nowe projekty. 

Freelancer – w jakich branżach ich znajdziemy?

Mimo pewnych trudności, wynikających z adaptacji do nowych realiów, aktywni freelancerzy w Polsce zgodnie twierdzą, że taka forma zatrudnienia przynosi im dużo więcej satysfakcji niż dotychczasowa. Wymieniane najczęściej korzyści przez osoby wykonujące tzw. wolne zawody to dynamiczne tempo rozwoju, a także osiągi finansowe i brak obawy o redukcję etatów. Przeszło połowa wolnych strzelców jako jeden z najważniejszych powodów odejścia z korporacji podaje wzrost dochodów , nierzadko przekraczający ich wcześniejsze pensje w korporacji. Wśród Polskich freelancerów możemy wymienić przedstawicieli różnych branż, m. in. sektora IT, grafików, copywriterów, fotografów i marketingowców.

Wykonywanie wolnego zawodu wiąże się jednak z zaakceptowaniem pewnej specyfiki tej pracy. Polega ona głównie na umiejętności rozgraniczenia życia prywatnego ze służbowym i uporaniu się z ograniczeniami natury formalnej.  Tutaj z pomocą może przyjść outsourcing usług czy coworking.

Można rzec, że idea wolnego strzelca, to nie tylko forma zarabiania pieniędzy. Jest to też sposób na życie. Wielu ludzi nie odnajduje się w warunkach organizacyjnych panujących w korporacji. We freelancingu szukają niezależności. Liczy się dla nich to, że realizując się w pracy jednocześnie mogą pozostawać odrębną jednostką.

Strzałka