Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia grafik komputerowy w Polsce i kto może nim zostać?

Grafik komputerowy zajmuje się tworzeniem różnego rodzaju wizualizacji i robi to przy pomocy rozmaitych technik komputerowych. Prace osób zajmujących takie stanowisko widzimy właściwie na każdym kroku – przygotowują one plakaty, ulotki, książki, etykiety, wygląd stron internetowych i wiele, wiele innych. Dlatego też grafik komputerowy może być zatrudniony właściwie w każdej firmie. Jak wygląda praca w tym zawodzie i ile zarabia grafik komputerowy? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się poniższym artykule.

Jaki powinien być grafik komputerowy?

To ile zarabia grafik komputerowy, w dużej mierze zależy od umiejętności i doświadczenia jakie posiada. Grafik komputerowy powinien być kreatywny i mieć wyczucie estetyki. Powinien śledzić na bieżąco wszelkie trendy związane z projektowaniem i tworzeniem. Oczywiście, świetnie, jeżeli potrafi wykonać zlecenie szybko, sumiennie i w wyznaczonym terminie.

Jeżeli grafik wykonuje projekty zdalnie, musi mieć doskonały sprzęt komputerowy i odpowiednie (oczywiście, legalnie zakupione) programy graficzne. Ich wybór jest szeroki, jednak podstawowymi są Adobe Photoshop, Adobe inDesign, Adobe Illustrator, Corel Draw czy QuarkXpress.

Studia i wyższe wykształcenie nie są konieczne, jednak choć teoretycznie metodą prób i błędów umiejętności można nabyć samodzielnie, niezwykle przydatne są wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia w tym zakresie.

Grafik powinien być skoncentrowany na zadaniu, musi również przywiązywać wagę do każdego szczegółu, być obowiązkowy i potrafić skupić swoją całą uwagę na wykonywanym projekcie.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Podczas poszukiwania pracy jedną z głównych kwestii jest fakt, ile zarabia grafik komputerowy. Wiele zależy od miejsca i formy zatrudnienia, liczby zleceń czy miejsca zamieszkania.

Według portalu zajmującego się badaniem poziomu zarobków w Polsce, miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana) na tym stanowisku wynosi 4 018 zł netto. Najlepiej zarabiająca grupa w tym zawodzie zarabia 4 883 zł netto i więcej. Natomiast 25% najgorzej wynagradzanych grafików komputerowych zarabia poniżej 3 425 zł brutto.

Najwięcej zarabiają graficy z województwa mazowieckiego, pomorskiego i dolnośląskiego, najmniej z kolei z województwa opolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jeżeli chodzi o miasta, najwięcej zarabiają osoby z Warszawy, Wrocławia oraz Gdańska. 

Czego wymagają pracodawcy?

Jakie wymagania mają pracodawcy przy rekrutacji na stanowisko grafika komputerowego? Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu ogłoszeń stwierdzić można, że poszukiwane są osoby posiadające bogate portfolio, dokumentujące doświadczenie zawodowe, ważna jest również znajomość programów, o których mowa była powyżej, znajomość trendów panujących w dziedzinie projektowania i grafiki, umiejętność pracy pod presją czasu, terminowość, dobre zarządzanie organizacją pracy własnej, kreatywność, komunikatywność, odpowiedzialność, podstawowa wiedza z zakresu HTML i CSS, umiejętność przygotowania materiałów do druku czy dbanie o szczegóły. Wymagana bywa również znajomość języków obcych. Pracodawcy nie wspominają o stopniu wykształcenia. To wszystko składa się na to ile zarabia grafik komputerowy.