Poradnik Pracownika

Ile zarabia logistyk, kim jest i jak nim zostać?

Logiczny wydaje się fakt, że jeżeli coś zostało wytworzone, musi zostać przetransportowane, dostarczone i przechowywane. Logistyka zajmuje się wszystkim tym, co sprawia, że procesy te przebiegają bez zakłóceń. Co więc robią osoby, które pracują w tej branży? Kim są? Ile zarabia logistyk? Jak nim zostać? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Kim jest logistyk?

Logistyk to osoba czuwająca nad tym, aby odpowiedni towar dostarczyć klientowi we właściwy sposób, w wyznaczonym terminie. Jego głównym zadaniem jest planowanie i nadzorowanie dopływu towarów, magazynów i transportu. Przedstawiciele tego zawodu sprawiają, że działanie firmy, dla której pracują, jest skuteczniejsze.

Logistyk może pracować nie tylko w firmie przewozowej, spedycyjnej, logistycznej, lecz także w firmach z takich branż, jak branża chemiczna, IT, produktów szybkozbywalnych czy kosmetyczna.

Czym zajmuje się logistyk?

Zakres działań logistyka jest niezwykle szeroki. Czym może zajmować się przedstawiciel tego zawodu? Do jego zadań należy między innymi tworzenie i aktualizowanie listy dostawców, negocjowanie cen, analizowanie ofert i gromadzenie ich, analizowanie rynku, wybór dostawców, planowanie zaopatrzenia, dostawy, nadzór nad magazynem, składanie i realizowanie zamówień, realizacja zakupów, nadzorowanie obiegu dokumentów, wysyłek i dostawy, śledzenie dostawy, tworzenie raportów z realizacji zadań, kontrola stanu pojazdów, kontrola dokumentów przewoźnika, przygotowywanie i kontrolowanie budżetu przedsiębiorstwa,  wydanie towarów z magazynu, załadunek, komunikacja z klientem.

Choć lista wydaje się długa, nie jest zamknięta, a zadania przeznaczone dla specjalistów ds. logistyki zależą przede wszystkim od tego, gdzie są oni zatrudnieni. Wywnioskować jednak można, że zawód ten wymaga ogromnej odpowiedzialności, ambicji i chęci działania.

Czym cechuje się logistyk?

Niemal w każdym zawodzie wyznaczyć można szereg cech, które zwiększają predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Oczywiście brak którejś z nich nie oznacza jednoznacznie, że dana osoba nie może zostać przedstawicielem tej profesji, jednak ich obecność z pewnością ułatwi jej wykonywanie.

Czym powinien cechować się logistyk? Powinien być on osobą odpowiedzialną, niebojącą się podejmowania trudnych decyzji, działającą szybko, ale skutecznie, zdyscyplinowaną z dobrą organizacją pracy i czasu. Przydatna z pewnością okaże się też kreatywność, odnajdowanie twórczych rozwiązań problemów, komunikatywność i otwartość na drugiego człowieka. Istotna jest również zdolność analitycznego myślenia i jasnego formułowania wypowiedzi. Ambicja i entuzjazm są również ważne i pożądane.

Jak zostać logistykiem?

Wiemy już, kim jest logistyk i czym się zajmuje. Jak jednak nim zostać? Istotne jest ukończenie studiów. Uczelnie oferują obecnie nie tylko specjalizacje w tym zakresie, lecz także samodzielne kierunki. Dzięki temu przyszły przedstawiciel tego zawodu zyskuje wiedzę niezbędną do wykonywania tego zawodu.

Studenci mają także możliwość odbycia praktyk zawodowych w czasie pobierania nauki, dzięki czemu mogą zyskać pierwsze doświadczenia zawodowe. Organizowane są również kursy przygotowujące do wykonania tego zawodu. Jak już wspominaliśmy wcześniej, przyszłych logistyków czeka ogromny zakres obowiązków, odpowiednie przygotowanie do wykonywania zawodu jest więc niezbędne.

Aby zostać logistykiem istotna jest również znajomość języków obcych. Na rynku pracy pożądany jest przede wszystkim język angielski, niemiecki, francuski czy rosyjski. 

Ile zarabia logistyk?

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia logistyk. Jak można znaleźć na stronie wynagrodzenia.pl pensja logistyka zależy od wielu czynników. Poziom wynagrodzenia na stanowisku logistyka jest uzależniony w głównej mierze od:

  • stażu pracy danej osoby,
  • jej wykształcenia,
  • wielkości firmy w której wykonuje się pracę,
  • lokalizacji firmy.

Średnia zarobków wynosi 4 910 zł brutto (netto 3 678 zł), najmniej można zarobić 3 268 zł netto, zaś najwięcej można zarobić 4 216 zł netto i ponad tę kwotę.  

Wynagrodzenia wynikające z doświadczenia i stażu pracy

Stanowisko

średnie wynagrodzenia (brutto)

młodszy specjalista ds. logistyki/asystent

do 4 910 zł 

specjalista ds. logistyki

do 6 000 zł 

starszy specjalista ds. logistyki

do 7 050 zł 

kierownik do spraw logistyki

do 11 000 zł

 

Kwoty wynagrodzeń różnią się także od konkretnego stanowiska z branży logistyki.

W zawodzie tym jeszcze na ten moment dominują mężczyźni stosunkiem 53% do 47% pracujących kobiet.

Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń w celu przeliczenia kwoty netto na kwotę brutto wynagrodzenia.

Specjalista ds. logistyki - poznaj wymagania pracodawców

Wiedząc już ile zarabia logistyk warto sprawdzić jakie są wymagania pracodawców wobec kandydatów na stanowisko specjalisty ds. logistyki. Po przeanalizowaniu kilkudziesięciu ogłoszeń o pracę można wywnioskować, że pracodawcy oczekują od potencjalnego pracownika przede wszystkim bardzo dobrej znajomości języka obcego (angielskiego i innego niż angielski), biegłej obsługi programów z pakietu MS Office, doświadczenia na tym samym lub podobnym stanowisku, wykształcenia wyższego kierunkowego, znajomości programu SAP R3 czy GBS, a także otwartości, komunikatywności, chęci ciągłego rozwoju i nauki, zaangażowania w powierzone zadania, dobrej organizacji pracy własnej, umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji, gotowości do wykonywania kilku zadań jednocześnie, samodzielności w wykonywaniu zadań oraz rzetelności i umiejętności analitycznego myślenia, a także nastawienia na realizację celów.