Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca w księgowości – kwalifikacje i umiejętności, które powinien posiadać księgowy

Dla jednych praca w księgowości kojarzy się z ambitnymi i bardzo odpowiedzialnymi zadaniami. Z kolei inni uważają to za śmiertelnie nudny zawód. Ile osób – tyle opinii, ale jaka jest prawda? Jak tak naprawdę wygląda praca w księgowości? Jaki powinien być dobry księgowy? Jakie są wymagania na takim stanowisku i ile można zarobić? Czy praca w księgowości to zawód przyszłości? Przekonaj się!

Wykształcenie wymagane od księgowego

Praca w księgowości opiera się głównie na rachunkach i wyliczeniach, w związku z czym wymagane jest wykształcenie wyższe w tym kierunku. Najczęściej przyszły księgowy wybiera finanse i rachunkowość. Nie jest to, rzecz jasna, jedyny kierunek niezbędny do podjęcia pracy księgowego, jednak studia w tej specjalizacji najlepiej przygotowują do rozpoczęcia pracy zawodowej w tym obszarze. Inne kierunki ścisłe związane z ekonomią lub matematyką również będą mile widziane przez pracodawców.

Należy jednak mieć świadomość, że studia to nie wszystko. Często ważniejsze od wykształcenia jest doświadczenie. Nie można bowiem zapomnieć, że praca księgowa opiera się na doskonałej znajomości przepisów i biegłego posługiwania się nimi.

Księgowy – jakie powinien mieć cechy?

Jaki powinien być dobry księgowy? Z pewnością do cech bardzo pomocnych w tym zawodzie zaliczają się dokładność i rzetelność. Praca w księgowości wymaga dużego skupienia i skrupulatności, ale także umiejętności pracy pod presją czasu. Osoba, która chce odnieść sukces na tym stanowisku, musi być nastawiona na nieustanne i systematyczne rozwijanie się i aktualizowanie swojej wiedzy. Przepisy podatkowe zmieniają się tak szybko, że nie można polegać na tej zdobytej kilka lat wcześniej. Praca w księgowości bez wątpienia jest pracą bardzo odpowiedzialną i wymaga pewnej dojrzałości i podchodzenia do swoich obowiązków bardzo poważnie.

Na czym polega praca w księgowości?

Zakres obowiązków księgowego różni się w zależności od dni miesiąca, a nawet między poszczególnymi miesiącami w roku. Wynika to, rzecz jasna, z przepisów i obowiązków podatkowych. W trakcie miesiąca praca w księgowości polega na bieżącym księgowaniu faktur w systemie księgowym. Do 25. dnia każdego miesiąca przedsiębiorca zobowiązany jest opłacić podatek dochodowy, a do końca kwietnia należy dokonać rozliczeń rocznych za rok poprzedni. Jest to duże uproszczenie, ponieważ terminów do przestrzegania jest o wiele więcej i zależą one od formy rozliczania się przedsiębiorstwa (np. czy jest to pełna księgowość, czy tzw. księgowość uproszczona).

Myśląc o rozpoczęciu pracy w księgowości, trzeba wiedzieć, że księgowość dzieli się na:

  • pełną księgowość – czyli księgowanie na kontach i opieranie się na przepisach o CIT i VAT;
  • księgowość uproszczoną – czyli prowadzenie rozliczeń na podstawie księgi przychodów i rozchodów (KPiR) i przepisach o PIT i VAT.

Praca w biurze rachunkowym

Jednym z przykładów miejsc pracy, w którym znajdują zatrudnienie księgowi, są biura rachunkowe. Praca w takich firmach polega na rozliczeniu podatkowym kilkudziesięciu niedużych przedsiębiorstw. W biurach rachunkowych najczęściej pracuje się na księgowości uproszczonej. Młodsze księgowe księgują przekazane przez klientów faktury, a starsze księgowe odpowiadają za rozliczenie podatkowe. Bardzo często w biurach rachunkowych księgowe odpowiadają również za proste rozliczenia kadrowo-płacowe lub związane z przedsiębiorcą opłaty ZUS. Biura rachunkowe w mniejszym stopniu rozliczają firmy na pełnej księgowości. Wynika to z faktu, że firmy takie zazwyczaj są już na tyle rozbudowane, że posiadają własny dział księgowości i nie potrzebują korzystać w tym obszarze z outsourcingu. Praca w biurze rachunkowym pozwala na szybsze zdobycie doświadczenia, ponieważ obsługa kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu firm przekłada się na większą liczbę nowych sytuacji podatkowo-księgowych, które wymagają specjalistycznej wiedzy.

Praca w dziale księgowości

W większych firmach czy korporacjach dział księgowy jest jednym z kluczowych w strukturze organizacyjnej. W samym dziale wyodrębniony jest określony schemat: najczęściej przełożonym jest główny księgowy, a nad nim czuwa dyrektor finansowy. Jeśli jest to średniej wielkości firma i zatrudnionych jest kilka osób, to odpowiedzialność i zakres obowiązków pracowników są większe, przez co też praca jest ciekawsza. Natomiast jeśli jest to duża korporacja i w dziale księgowym zatrudniono nawet kilkanaście osób, wówczas każda z nich odpowiada tylko za określony wycinek, np. księgowanie paragonów. W takich firmach dużo wolniej zdobywa się doświadczenie, ponieważ liczba interesujących – czyli nowych – zdarzeń podatkowych występuje dużo rzadziej niż np. w biurze rachunkowym.

Czy praca księgowego to zawód przyszłości?

Czy księgowy to zawód przyszłości? Odpowiedź może być zaskakująca, ale brzmi: tak! Jednak zdecydowanie nie w takiej formie jak obecnie. Profesja księgowego zmieni się diametralnie i to w niedalekiej przyszłości – właściwie można stwierdzić, że zmiany już się zaczęły. Na czym będzie polegać modyfikacja? Przede wszystkim księgowy przestanie księgować. Zaskakujące? To dzieje się już dziś. Bardzo szybki rozwój systemów OCR służących do automatycznego skanowania (odczytywania) treści faktur praktycznie całkowicie wyeliminuje konieczność ręcznego księgowania faktur. Zeskanowane faktury będą księgowane automatycznie na podstawie odpowiednich schematów księgowych. Poza tym w dużej mierze faktury wystawiane są już wyłącznie w formie elektronicznej, dzięki czemu odchodzi również cały proces ręcznej pracy. Na czym więc będzie polegała praca księgowego, jeśli systemy księgowo-informatyczne wszystko wyliczą samodzielnie? Firmy będą potrzebowały znacznie mniejszej liczby pracowników, ale za to wykwalifikowanych specjalistów. Ich głównym celem będzie funkcja kontrolna w odniesieniu do systemów: czy te działają prawidłowo. Dodatkowo od księgowych będzie się wymagało bieżącego śledzenia zmian prawa, również w celu sprawdzania systemów. Znaczną część pracy księgowych wypełni współprojektowanie i tworzenie oprogramowania służącego do prowadzenia rozliczeń księgowych.

Ile zarabia księgowy?

Jak podają portale branżowe, mediana zarobków księgowego to 4 283,00 zł netto. Z kolei około 25% przedstawicieli tego zawodu zarabia mniej – około 3 616,00 zł, a drugie 25% więcej – 5 109,00 zł. Poziom wynagrodzeń w głównej mierze zależy od rodzaju firmy – czy jest to korporacja, czy biuro rachunkowe. Niezwykle istotny jest także staż pracy i doświadczenie zawodowe. Wiele firm oferuje także swoim pracownikom dodatkowe benefity, takie jak karty sportowe czy opiekę medyczną.

Podsumowując, zawód księgowego z pewnością jest pracą odpowiedzialną i wymagającą nieustannego aktualizowania swojej wiedzy. Prognozy wskazują, że w najbliższym czasie praca w tym zawodzie bardzo się zmieni, ale z pewnością dostarczy wielu możliwości rozwoju. Specjaliści w tym zawodzie z pewnością będą wysoko cenieni na rynku pracy.