Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia kontroler finansowy i jakie są jego obowiązki?

Coraz więcej dużych firm decyduje się na zatrudnienie kontrolera finansowego. Zdają sobie bowiem oni sprawę, że odpowiednio przeprowadzona kontrola może poprawić sposób, w jaki funkcjonuje przedsiębiorstwo. Większą wagę przywiązuje się do danych na temat przepływów środków finansowych. Takie analizy mogą pokazać wszelkie problemy i pomóc w ich rozwiązaniu. Czym dokładnie zajmuje się osoba na wspomnianym stanowisku? Ile zarabia kontroler finansowy? Czego oczekują pracodawcy od kandydatów na to stanowisko? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedzi!

Czym zajmuje się kontroler finansowy?

Kontroler finansowy zajmuje się wszelkimi działaniami związanymi z pozyskiwaniem informacji na temat finansów przedsiębiorstwa. Taka osoba pomaga kadrze zarządzającej w zbieraniu informacji dotyczących przepływu pieniędzy w firmie. Dostarcza ona rozwiązania wszelkich problemów, które działają negatywnie na rozwój przedsiębiorstwa. Oczywiście zadania te głównie skupiają się na finansach, jednak nie tylko – kontrolerzy przyglądają się całej strukturze firmy i pomagają w tworzeniu jej wizji.

Do zadań kontrolera finansowego należy między innymi planowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a następnie monitorowanie i kontrolowanie, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Kontroler przygotowuje również różnego rodzaju prognozy, biznesplany czy też kształt budżetu. Także w tym przypadku kontroluje następnie, czy są one realizowane w odpowiedni sposób. 

Wszystkie analizy powinny być przedstawione za pomocą raportów oraz różnego rodzaju zestawień. Dlatego też osoba na tym stanowisku musi myśleć analitycznie i wyciągać dobre wnioski z danej sytuacji.

Na barkach kontrolera finansowego leży również planowanie i kontrolowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz optymalizacji kosztów.

Kontroler finansowy najczęściej ściśle współpracuje z księgowością. Może zostać zatrudniony właściwie w każdej firmie, która odczuwa potrzebę posiadania takiego specjalisty w swoich szeregach. Zdarza się, że zatrudniany jest kontroler z firmy zewnętrznej.

Kiedy warto pomyśleć o zatrudnieniu kontrolera?

Jak już wspomnieliśmy, kontrolera finansowego może zatrudnić właściwie każda firma. Jednak nie zawsze ma to miejsce i najczęściej taka myśl pojawia się w przedsiębiorstwie, kiedy dzieje się coś niepokojącego. Coś przestaje działać w modelu zarządzania, w związku z tym przedsiębiorcy decydują się na zatrudnienie kontrolera, który pomaga znaleźć problem i go rozwiązać.

Jaki powinien być kontroler finansowy?

Jakie cechy zwiększą predyspozycje do wykonywania tego zawodu? Przede wszystkim ważne jest, wspomniane już, myślenie analityczne oraz umiejętność wyciągania wniosków.

Taka osoba powinna być również dokładna, skrupulatna, zauważać, gdzie następuje przerwa, błąd. Potrzebna jest także sumienność i odpowiedzialność.

Ze względu na wiele obowiązków kontroler finansowy powinien być osobą uporządkowaną, która doskonale radzi sobie z organizacją pracy własnej i pracą pod presją. Przydatna jest również chęć ciągłej nauki. Taki specjalista musi bowiem dobrze znać prawo finansowe, które – jak wiemy – zmienia się. Osoba na tym stanowisku musi być na bieżąco.

Kandydat na to stanowisko musi być doskonałym analitykiem, świetnie posługiwać się programami potrzebnymi mu w pracy, poza tym musi sobie radzić w sytuacjach stresowych.

Jak zostać kontrolerem finansowym?

Jak już wspomnieliśmy, osoba, która chce zostać kontrolerem finansowym, musi dobrze znać prawo finansowe i ciągle się rozwijać. Dodatkowo od osoby na tym stanowisku wymaga się również ukończenia szkoły wyższej – najlepiej na kierunku związanym z ekonomią. Kontroler musi również posiadać udokumentowane doświadczenie zawodowe. Potrzebne będzie także zaświadczenie o niekaralności.

Ile zarabia kontroler finansowy?

Istotną kwestią jest także fakt, ile zarabia kontroler finansowy. Według raportu portalu Wynagrodzenia.pl średnie zarobki na tym stanowisku to ok. 6 663 złotych netto. Najmniej zarabiający przedstawiciele tego zawodu otrzymują wynagrodzenie o wysokości 4 168 złotych netto i mniej, natomiast najlepiej zarabiający – wynagrodzenie o wysokości 10 337 złotych netto i więcej.

Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę to, ile zarabia kontroler finansowy w poszczególnych województwach, najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu wykonujący go w województwie mazowieckim , dolnośląskim. Najmniej z kolei zarabiają kontrolerzy z województwa lubuskiego oraz podkarpackiego i lubelskiego.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Wymagania pracodawców

Wiemy już, ile zarabia kontroler finansowy. Inną istotną kwestią jest także to, czego wymagają pracodawcy od kandydatów do tego zawodu.

Osoba na tym stanowisku powinna:

  • posiadać wykształcenie wyższe w kierunkach związanych z ekonomią (np. finanse i rachunkowość);
  • posiadać udokumentowane doświadczenie zawodowe;
  • posiadać zaświadczenie o niekaralności;
  • myśleć analitycznie;
  • umieć pracować w sytuacjach stresujących;
  • dobrze znać język angielski;
  • być samodzielna;
  • być odpowiedzialna.