Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia kierowca tira i czym się zajmuje?

Długie godziny za kółkiem, kilometry w podróży, samotność i ciągłe życie w samochodzie. Czy praca kierowcy samochodu ciężarowego jest trudna? Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jakie cechy powinna posiadać? Wreszcie ile zarabia kierowca tira? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się kierowca tira?

Praca kierowcy tira wydaje się prosta - wystarczy przecież przyjechać w jedno miejsce, załadować towar, który przewozimy, i zawieźć go do miejsca docelowego. Zleceniodawcy nie przejmują się tym, w jaki sposób zostanie to zrobione, ważne, aby kierowca dotarł na miejsce w terminie.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że choć wielogodzinne jazdy, pobyty w różnych krajach i piękne krajobrazy, podróżowanie oraz spokój mogą wydawać się czymś wymarzonym, wielodniowa przeprawa bywa naprawdę trudna.

Przede wszystkim kierowcom samochodów ciężarowych doskwiera samotność. Rzadko ktoś z bliskich decyduje się na wspólną jazdę. Dla pasażera bowiem może być ona mało ekscytująca. Praca więc wiąże się z wieloma dniami samotnej jazdy. Oczywiście są postoje, gdzie można porozmawiać z innymi kierowcami, jednak przez większość czasu kierowca jest sam. Dlatego najlepszy prezent dla kierowcy tira to spędzenie kilku dni z rodziną.

Dodatkowo większość tego czasu spędza się aucie. Tam się śpi, gotuje i odpoczywa. Dlatego też samochody te są bardzo dobrze wyposażone. Przedstawiciele tego zawodu wożą ze sobą mikrofalówki, lodówki, ekspresy do kawy, małe telewizory - wszystko, co może im ułatwić codzienność w pojeździe.

Poza tym wielogodzinna trasa w tej samej pozycji z pewnością nie jest dobra dla ciała. Istotna jest wytrzymałość i dbanie o siebie. Wielogodzinne siedzenie to przecież problemy z kolanami, kręgosłupem, a podjadanie i brak ruchu może doprowadzić do nadwagi. Dlatego ważne jest, by w momentach postoju trochę się poruszać, porozciągać i uważać na posiłki, którymi raczymy się podczas pokonywania kolejnych kilometrów.

Trasa wymaga również dokładnego przygotowania. Musimy wiedzieć, gdzie możemy się zatrzymać, zrobić postój, wykąpać się, zjeść coś. Wysokość tira też nie jest tu bez znaczenia bo trasę trzeba tak zaplanować aby unikać niskich wiaduktów. Zmieniając samochody weryfikuje się nawet znane trasy bo wysokość tirów jest różna. Dodatkowo warto posiadać namiary na pomoc drogową - trudno przewidzieć wszystkie sytuacje na drodze.

Kierowca tira - cechy

Wiemy już, jak wygląda praca kierowcy tira. W związku z tym warto przyjrzeć się zespołowi cech, które z pewnością ułatwią wykonywanie tego zawodu. Przede wszystkim istotna jest odporność na samotność i świadomość rozłąki z rodziną. Niestety, czasami nie widzimy się z najbliższymi nawet kilka tygodni. Dla osoby, która sobie tego nie wyobraża, będzie to z pewnością bardzo trudny czas.

Istotna jest również cierpliwość. Długie godziny za kółkiem mogą dłużyć się w nieskończoność, w związku z tym wytrzymałość i umiejętność zagospodarowania sobie tego czasu jest istotna.

Pamiętajmy również o odpowiedzialności. Nie jesteśmy maszynami i długie godziny w podróży wymagają odpoczynku. Nie można się przeforsować i należy pamiętać o tym, aby co jakiś czas zboczyć z trasy, przespać się, zjeść porządny posiłek.

Ile zarabia kierowca tira?

Istotna jest również kwestia tego, ile zarabia kierowca tira. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi około 4 039 złotych netto. Jednak podstawa wynikająca z umowy o pracę najczęściej stanowi połowę lub mniej otrzymywanego wynagrodzenia, a reszta to m.in. nieoskładkowana dieta. Ma to negatywny wpływ na wysokość wynagrodzenia urlopowego, chorobowego czy przyszłą emeryturę. 

Na wielkość wynagrodzenia wpływa kilka czynników np. jest to rodzaj stanowiska, branża czy wielkość firmy. Największej wypłaty można się spodziewać pracując w ruchu międzynarodowym oraz znając języki obce. Najlepiej zarabiają kierowcy samochodów ciężarowych z województwa wielkopolskiego i mazowieckiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz śląskiego, natomiast najmniej zarabiają kierowcy z województwa świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego.

Kierowca tira - wymagania pracodawców

Analizując ogłoszenia o pracę na tym stanowisku, można wywnioskować, że wymagane jest doświadczenie w pracy na stanowisku kierowcy międzynarodowego C+E, prawo jazdy kat. C+E, kurs na przewóz rzeczy lub zaświadczenie o ukończeniu kursu okresowego, aktualne badania lekarskie i psychologiczne, posiadania karty do tachografu cyfrowego, motywacja do pracy, odpowiedzialność, otwartość na nowe wyzwania zawodowe, sumienność, wysoka kultura osobista, umiejętność efektywnego organizowania czasu pracy. Niektóre firmy wymagają również znajomości języków obcych.

Praca kierowcy tira nie jest prosta i nie każdy może ją wykonywać. Aby odnaleźć się w tej pracy trzeba posiadać określone cechy charakteru.