Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca hostessy – na czym polega i jakie są wymagania?

Na czym polega praca hostessy?

Praca hostessy polega głównie na promowaniu określonego produktu lub usługi czy też firmy podczas różnych imprez, takich jak targi, bankiety, konferencje, gale itp. Zadania, które wykonuje się podczas takich eventów, mogą być bardzo różne, przykładowo hostessa może być odpowiedzialna za:

 • witanie gości;
 • prezentacje produktów;
 • rozdawanie ulotek lub gadżetów;
 • asystowanie podczas wykładów/prezentacji/wystąpień (np. podawanie kwiatów lub nagród);
 • zachęcanie do wzięcia udziału w konkursach.

Bardzo często hostessy są zatrudniane podczas imprez sportowych. Wtedy do ich zadań należy najczęściej wręczanie nagród zawodnikom oraz promowanie stoisk i produktów/usług sponsorów danej imprezy sportowej. Większość z nas kojarzy piękne dziewczyny, które wręczają kwiaty czy szampana zawodnikom Formuły 1, rajdów samochodowych czy zawodów kolarskich.

Wymagania na stanowisku hostessy

Błędne jest przekonanie, że do pracy hostessy potrzebna jest tylko „ładna buzia”. To prawda, że klienci najczęściej szukają dziewczyn zadbanych, z pięknym uśmiechem, ale to zdecydowanie za mało, aby zostać hostessą. Do najważniejszych wymagań przy zatrudnieniu na stanowisku hostessy należy:

 • miła aparycja;
 • zdrowy i zadbany uśmiech;
 • szczupła sylwetka;
 • zadbana cera;
 • pogodne usposobienie;
 • pozytywne nastawienie;
 • łatwość nawiązywania kontaktów;
 • punktualność;
 • elastyczność;
 • wysoka kultura osobista;
 • pewność siebie;

często także:

 • bardzo dobra znajomość języka obcego (najczęściej języka angielskiego);
 • zdolność szybkiego uczenia się;
 • praca pod presją czasu.

Jak więc widać, „ładna buzia” nie wystarczy, aby dostać pracę w tym zawodzie.

Zatrudnienie przez agencję hostess

Wiele dziewcząt zastanawia się, jak znaleźć pracę hostessy. Są dwie drogi: należy albo samodzielnie poszukiwać zleceń na różnych stronach internetowych z ogłoszeniami o pracę, albo zatrudnić się w agencji hostess.

Praca hostessy przy samodzielnym pozyskiwaniu zleceń najczęściej jest dużo mniej atrakcyjna i co za tym idzie – mniej płatna. Poza tym o wszystko trzeba się zatroszczyć samodzielnie. Natomiast zatrudnienie w agencji hostess daje wiele korzyści. Po pierwsze agencja sama nas informuje, kiedy pojawi się zlecenie, w którym możemy wziąć udział. Po drugie negocjuje stawkę wynagrodzenia oraz pozostałe warunki zlecenia. Agencja jest też gwarancją, że nikt nas nie oszuka czy wykorzysta, np. nie płacąc za wykonaną pracę. Jednak największą korzyścią pracy w agencji hostess jest fakt, że trafiają tam najciekawsze, najbardziej prestiżowe i tym samym najlepiej płatne ogłoszenia. Wiele zależy od samej agencji – czy jest to duża międzynarodowa firma z doświadczeniem, czy dopiero początkująca na rynku.

Profesjonalna hostessa posiada swoje portfolio. Wiele agencji hostess wymaga tego od kandydatek lub pomaga w jego stworzeniu.

Ile zarabia hostessa?

Panuje powszechna opinia, że praca hostessy jest łatwa i dobrze płatna. Na przestrzeni lat narosło wiele mitów na ten temat. Ile tak naprawdę zarabia hostessa? To zależy od bardzo wielu czynników. Najmniej zarabiają hostessy w mniejszych miastach, których zlecenia ograniczają się najczęściej do promocji produktów w supermarketach. Przy takim zleceniu wynagrodzenie wynosi kilkanaście złotych za godzinę. Zdecydowanie więcej można zarobić na branżowych bankietach, prestiżowych targach czy wystawach. Tutaj stawki wahają się między 20 zł a 50 zł za godzinę. Szczególnie wysokie zarobki są na wystawach lub premierach nowych produktów w branży motoryzacyjnej czy elektronicznej. Takie zlecenie może wiązać się z wynagrodzeniem kilkudziesięciu złotych za godzinę. Jednak najwięcej zarobi doświadczona hostessa podczas promocji alkoholi. Stawka może sięgać nawet 150 zł za godzinę.

Stawka

Typ pracy

12–17 zł/h netto

promocja w supermarkecie

20–50 zł

obsługa eventów

150–200 zł/dzień

obsługa targów typu Motor Show

200 zł/h

praca hostessy połączona z pracą tłumacza

kilka tys. zł za dzień pracy

obsługa klientów premium, np. trwających kilka dni targów marek luksusowych

Hostessy zatrudniane są najczęściej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, czyli na podstawie umów cywilnoprawnych. Umowa zlecenie gwarantuje zleceniobiorcom minimalną stawkę godzinową (w 2023 roku od stycznia stawka ta wynosiła 22,80 zł, natomiast od lipca 23,50 zł), a ponieważ hostessami najczęściej są osoby poniżej 26. roku życia i ze statusem ucznia lub studenta, zwolnione są z opłacania składek ZUS oraz podatku dochodowego. Dzięki temu stawka godzinowa brutto = netto („na rękę”). Umowa o dzieło niestety nie gwarantuje zapewnienia minimalnej stawki godzinowej.

W 2024 roku będą obowiązywały dwie stawki godzinowe. Od stycznia będzie to kwota 27,70 zł, a od 1 lipca 2023 roku - 28,10 zł.

Czy zawód hostessy jest tylko dla kobiet?

Już samo słowo „hostessa” odnosi się do żeńskiej nazwy tego zawodu. Opisując tę pracę, często pisze się kobietach. Czy to znaczy, że jest ona niedostępna dla mężczyzn? Absolutnie nie. Nie można jednak zaprzeczyć, że stanowią oni zdecydowaną mniejszość. Jak podają autorzy raportu „Branża hostess w Polsce. Główne problemy i kontrowersje” na 50 hostess przypada średnio 1 host. Wynika to głównie z małej liczby ofert pracy dla mężczyzn. Kobiety dużo lepiej wpływają na decyzje zakupowe konsumentów.

Zalety zawodu hostessy

Praca hostessy może być bardzo atrakcyjną formą zarabiania niemałych pieniędzy dla młodych osób, które starają się łączyć naukę z pracą. Imprezy czy promocje najczęściej odbywają się w weekendy lub wieczorem, dzięki czemu jest to bardzo elastyczny czas pracy, który z łatwością można pogodzić np. ze studiami w trybie dziennym. Niewątpliwą zaletą jest także zdobycie różnego rodzaju doświadczenia, poznanie wielu różnych branż, a także interesujących ludzi.

Ciemna strona pracy hostessy

Praca hostessy – jak każdy zawód – ma dwie strony medalu. Oprócz wysokich zarobków praca ta wiąże się przede wszystkim ze złą reputacją. Zdarza się słyszeć porównywanie hostess do pań do towarzystwa. Jest to bardzo niegrzeczne, a jednocześnie stanowi skrajnie nieprawdziwy stereotyp. Niestety taka opinia czasami przekłada się na przykre sytuacje polegające nawet na molestowaniu seksualnym. Na szczęście należą one do rzadkości, ale nie wolno udawać, że ich nie ma.

Praca hostessy może być bardzo dobrą opcją na zarobienie całkiem wysokiego wynagrodzenia, z atrakcyjnym elastycznym czasem pracy. Dzięki temu bez problemu można ją łączyć ze studiami lub innymi zobowiązaniami życiowymi. Nie wystarczy atrakcyjny wygląd, ale wymagania z pewnością są osiągalne dla wielu osób.