Poradnik Pracownika

Ile zarabia taksówkarz? Czy to opłacalny zawód?

Chyba każdy z nas wie, czym zajmuje się taksówkarz, wielu korzysta z ich usług. Czy wiesz jednak, jak wygląda taka praca od kulis? Czy takie stanowisko to tylko przewożenie pasażerów z punktu A do punktu B? Czy to łatwe zajęcie? W końcu, ile zarabia taksówkarz? Czy to opłacalne zajęcie w czasach, kiedy na rynku pojawili się znacznie tańsi przewoźnicy? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Jak wygląda praca taksówkarza?

Najprościej mówiąc, taksówkarz ma przewieźć pasażera z punktu A do punktu docelowego. Czasami nie przewozi samego pasażera, a jakąś rzecz dla niego przeznaczoną. Zdarza się jednak, że wiele czasu zajmuje samo czekanie na zlecenie, co może być bardzo problematyczne, jeśli okres ten będzie dłuższy niż przewozy.

Nie da się ukryć, że praca taksówkarza nie należy do najłatwiejszych. Taksówki są dostępne właściwie każdego dnia, 24 godziny na dobę. Nie jest więc ważne, czy to Boże Narodzenie, Sylwester czy zwykły dzień bądź noc – taksówkarz w każdym tym czasie może wykonywać swoje usługi.

Niektórzy przedstawiciele tego zawodu, aby zarobić przyzwoite pieniądze, pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie.

Różnica występuje również w przypadku pracy nocnej i dziennej. W pierwszym przypadku co prawda z pewnością jest bardziej niebezpiecznie, jednak zdarza się, że taksówkarze wolą pracę o takich porach – na drogach jest spokojniej, kursy są nawet o połowę droższe, pasażerowie wybierają zazwyczaj dłuższe trasy niż w ciągu dnia, raczej nie staną w korku. Oczywiście kiedy jest ciemno, łatwiej o napady, przepychanki, jednak problematyczny klient może również zdarzyć się w biały dzień.

Samodzielnie czy dla innej firmy?

Taksówkarz może pracować na własną rękę lub pod szyldem korporacji. Z całą pewnością ci, którzy zdecydują się na drugą opcję, są w lepszej sytuacji – nie muszą martwić się o marketing, reklamę, dostają zlecenia z centrali, szybciej znajdą klienta. Ci, którzy działają samodzielnie, muszą znacznie więcej zainwestować i sprawić, żeby klient chciał do nich wracać, co nie jest proste.

Szczególnie, że w dzisiejszych czasach coraz więcej jest przewoźników, którzy co prawda nie mają licencji (często nawet podwożą ludzi nielegalnie), jednak są znacznie tańsi, co sprawia, że klienci niejednokrotnie korzystają z ich usług.

To, jaką formę współpracy wybierze taksówkarz, zależy oczywiście tylko od niego, jednak trzeba przyznać, że współpraca z firmą taksówkarską wydaje się opcją korzystną.

Jak zostać taksówkarzem?

Czy każdy może zostać taksówkarzem? Czy wystarczy prawo jazdy i samochód, by zacząć swoją przygodę z tym zawodem?

Osoba, która chce zostać taksówkarzem, musi mieć ukończone 21 lat, przedstawić zaświadczenie o niekaralności oraz badania lekarskie i psychologiczne, które potwierdzają, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.

Poza tym kandydat na to stanowisko musi zdać egzamin z topografii miasta, a także przejść szkolenie z transportu drogowego. Zostają na nim omówione nie tylko podstawowe pojęcia związane z transportem, lecz także pierwsza pomoc, przepisy prawa miejscowego i wszelkie zagadnienia związane z topografią miasta.

Osoba na tym stanowisku powinna bowiem nie tylko dojechać z punktu A do punktu B, lecz także znać hotele w mieście, szpitale, wiedzieć, gdzie znajdują się największe atrakcje turystyczne, urzędy itp. Musi także znać najlepszą trasę z jednego do drugiego miejsca, nie używając do tego celu mapy czy nawigacji.

Kandydat może poznać miasto albo korzystając z mapy, albo po prostu zwiedzając je, poznając, jeżdżąc po różnych punktach. W ten sposób szybko zapamięta trasy i będzie w stanie wybrać najlepszą z nich, taką, która zaoszczędzi czas pasażera. Nie chodzi bowiem o to, aby zawieźć kogoś jak najbardziej naokoło, byle tylko dużo zapłacił – klient wyczuwa oszustwo i może więcej nie skorzystać z naszych usług.

Początkowo czeka nas dużo wydatków – może to być nawet 10 tysięcy złotych. Potrzebujemy powiem taksometru, kasy fiskalnej, koguta, terminalu czy naklejek. Dodatkowo musimy pamiętać, że będziemy eksploatować nasze auto i możliwe, że o wiele częściej będziemy musieli coś w nim naprawiać.

Ile zarabia taksówkarz?

Trudno ustalić jednoznacznie, ile zarabia taksówkarz. Osoby na tym stanowisku są samozatrudnieni i ponoszą wiele kosztów, które sprawiają, że po opłaceniu wszystkiego ostatecznie ich zarobki mogą być bardzo niskie. Przyjmuje się, że średnio jest to miesięcznie od 6 do 12 tysięcy, jednak po odliczeniu kosztów, może to być nawet 1,5 do 2 tysięcy złotych na rękę dla taksówkarza.

Nie da się więc powiedzieć, jak wyglądają średnie zarobki i ile zarabia taksówkarz. Wszystko zależy od tego, ile kursów uda mu się zrobić, czy auto będzie sprawne, ile wyniosą go wszelkie opłaty związane z działalnością.

Jaki powinien być taksówkarz?

Taksówkarz powinien oczywiście doskonale jeździć, mieć wyczucie i być uczciwy – jak już wspominaliśmy, nabieranie klienta nikomu nie wychodzi na dobre.

Dodatkowo trzeba lubić kontakty z innymi ludźmi, spędzamy bowiem z nimi godziny, a ich przekrój jest bardzo szeroki – wielu klientów będzie chciało z nami porozmawiać i nie możemy pokazać, że nam się nie bardzo chce. To zniechęca!

Praca jest trudna i nie zawsze się opłaca, więc z pewnością przyda się jeszcze sporo cierpliwości. Jednak takie zajęcie może być także przygodą. Nigdy nie wiemy, kto stanie na naszej drodze!