Poradnik Pracownika

Firma jednoosobowa – wady i zalety prowadzenia mikroprzedsiębiorstwa

W życiu zawodowym niejednego pracownika przychodzi moment, kiedy zaczyna się zastanawiać, czy to nie czas na założenie własnej działalności. Firma jednoosobowa często bywa celem na ścieżce kariery. Zanim jednak zdecydujemy się na tak poważny krok, warto się nad nim dokładnie zastanowić. Co powinniśmy wziąć pod uwagę? O czym należy pamiętać?

Czy każdy powinien mieć pomysł na biznes?

Z roku na rok widać na rynku pracy coraz więcej freelancerów, którzy chcą pracować dla siebie i zakładają działalność gospodarczą. Nie da się ukryć, że w związku z tym niektórzy zaczynają mieć poczucie, że aby spełniać się zawodowo, firma jednoosobowa jest koniecznością. Zaczynają wówczas niemal na siłę poszukiwać czegoś, co mogliby robić jako mikroprzedsiębiorcy.

Warto jednak pamiętać, że posiadanie firmy jednoosobowej może nie być tak proste, a my wcale nie musimy czuć się spełnieni, jeśli się na nią zdecydujemy. Nie każdy musi mieć własny biznes i powinniśmy przekonać się, czy na pewno mamy do tego predyspozycje i poradzimy sobie. Czy nie kieruje nami tylko chęć udowodnienia, że ja też potrafię? Nie każdy jest w stanie dobrze pracować bez szefa, nie każdy potrafi pozyskiwać klientów i zarządzać sobą w czasie. Dlatego też zdecydowanie należy podkreślić, że nie każdy koniecznie powinien mieć pomysł na biznes, a firma jednoosobowa ma zarówno zalety, jak i wady.

Firma jednoosobowa – dobre i złe strony

Dla wielu etatowych pracowników prowadzenie firmy jednoosobowej jest pracą idealną – w końcu osoba, która ją prowadzi, sama ustala, co robi, dla kogo, kiedy i gdzie. Ma pełną dowolność, a w dodatku z pewnością zarabia duże sumy. Czy tak jest naprawdę?

Oczywiście nie do końca. Owszem, można prowadzić firmę jednoosobową i tak zorganizować sobie pracę, by nie spędzać nad zadaniami wielu godzin, a jednocześnie sporo zarabiać. Wszystko jednak wymaga czasu i poświęceń.

Jesteś swoim szefem / Nikt nie kontroluje twojej pracy

Nie da się ukryć, że firma jednoosobowa ma dla wielu z nas jeden, główny plus – jesteśmy swoim szefem, nikt nie stoi nam nad głową, nie sprawdza, na jakim etapie jesteśmy, nie narzuca nam swojej woli. Możemy pracować w taki sposób, jaki uważamy za najlepszy, nikt nam nie może niczego zarzucić.

Z drugiej jednak strony jest wielu pracowników, dla których taka kontrola jest niezbędna, by pracowali produktywnie i udawało im się kończyć projekty w terminie. Niestety wielu z nas nie do końca potrafi zarządzać sobą w czasie i kiedy ktoś przestaje patrzeć nam na ręce, rozleniwiamy się, nie potrafimy się skupić. W takiej sytuacji należy się zastanowić czy firma jednoosobowa to dobry pomysł.

Możesz zarobić dużo / Możesz nie zarobić wcale

Skoro pracujemy, ile chcemy i jak chcemy, a dodatkowo często robimy coś, co naprawdę lubimy, w związku z czym praca nie sprawia nam przyjemności, możemy bardzo dobrze zarabiać. Wystarczy trzymać się terminów, zdobywać nowych klientów, zbierać pozytywne referencje, a co miesiąc na nasze konto może spłynąć naprawdę pokaźna suma. Wszystko zależy od naszego samozaparcia i umiejętności.

Musimy jednak pamiętać, że nikt nie zapewni nam pensji co miesiąc, niezależnie od tego, czy mieliśmy dużo zlecających, czy nie. Zdarzyć się więc może, że w jednym miesiącu zarobimy niewiele lub nawet wcale. Należy być zawsze przygotowanym na taką sytuację. Poza tym często zdarza się również, że zleceniodawca zwleka z zapłatą, mimo że my wykonaliśmy swoją pracę prawidłowo i w terminie. Walka o swoje pieniądze może być długa, a my w tym czasie zostajemy bez źródła zarobku.

Możesz znaleźć stałych klientów / Możesz mieć problem ze znalezieniem klientów

Może udać ci się zdobyć klientów, którzy polecą cię innym, dzięki czemu znajdziesz stałych, powracających klientów i nowe osoby, które chcą korzystać z twoich usług. Jeśli będziesz pracować dobrze i sprawdzać się, możesz liczyć na pozytywne opinie, które z całą pewnością zaprocentują, a Twoja firma jednoosobowa się rozwinie.

Może się jednak zdarzyć tak, że nagle okaże się, że klientów nie ma i mimo prób, nikt nie będzie wydawał się zainteresowany naszymi usługami. Wówczas w firmie jednoosobowej może mieć miejsce prawdziwy zastój.

Możesz pracować, jak długo chcesz / Możesz pracować całymi dniami

Firma jednoosobowa daje nam możliwość pracy w określonych przez nas godzinach. Nie musimy przepracować 8 godzin, jeśli mamy ochotę możemy ustalić, że pracujemy tylko od 8 do 14, a resztę dnia poświęcamy tylko sobie. Wszystko zależy od tego, jak rozłożymy sobie pracę, czy będziemy rzeczywiście rzetelnie pracować i uda nam się zamknąć wszystkie sprawy danego dnia w kilku godzinach.

Zdarzyć się jednak może, że przez to, iż nikt nas nie kontroluje, będziemy pracować całymi dniami, jednocześnie niewiele robiąc. Wstaniemy późno, nie będziemy mogli się zabrać za robienie zadań, z drugiej strony cały czas będziemy mieli w głowie to, że w tej chwili powinniśmy pracować. Później ktoś do nas zadzwoni, zrobimy pranie, okaże się, że już 17.00, a my nadal nic nie zrobiliśmy, choć również nie czujemy, że odpoczywamy. Zbliży się termin oddania zlecenia i wtedy spędzimy nad nim całą noc. W związku z tym będziemy mieli wrażenie, że pracujemy całymi dniami, choć tak naprawdę efektywność jest znikoma.

Możesz nie chodzić do pracy / Możesz być ciągle w pracy

Wstajesz rano i boli cię głowa? Łapie cię przeziębienie? Po prostu nie masz ochoty dzisiaj pracować, a termin cię nie goni? Możesz sobie zrobić wolne, nikogo nie pytając o zdanie. Dodatkowo możesz umawiać się na wizyty lekarskie, o której tylko chcesz, pójść pobiegać, kiedy tylko masz na to ochotę, a jeśli masz gorszy dzień, możesz go spędzić, buszując po sklepach i nikt nie będzie cię z tego rozliczać.

Z drugiej strony jednak firma jednoosobowa daje poczucie, że musisz dbać o swoich klientów cały czas. Skoro nie masz ustalonych godzin pracy, ciągle masz włączonego służbowego maila, odpisujesz niemal od razu o każdej porze dnia i nocy, odbierasz każdy telefon i w końcu orientujesz się, że ciągle jesteś w pracy, nawet kiedy teoretycznie skończyłeś już zadania na dzisiaj.

Firma jednoosobowa ma dużo zalet, jednak każda z nich może też stać się wadą. Przed założeniem działalności warto zwrócić uwagę na każdą z nich.